ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Zeme citplanētieša acīm


Publicēts: 20.07.2008

Kāda izskatītos Zeme no citplanētiešu redzesviedokļa, kad to kosmosa kuģis atrastos 50 miljonu kilometru attālumā? Lai to uzzinātu, nevajag veidot datorsimulāciju, bet gan noskatīties kosmosa kuģa Deep Impact uzņemto videomateriālu.

"Šāds video materiāls palīdzēs zinātniekiem meklēt apdzīvotas planētas visumā, jo mēs redzam kādas varētu izskatīties Zemei līdzīgas planētas šādā attālumā," pastāstīja Merilendas universitātes astronoms Maikls Eherns, kurš piedalās Deep Impact projektā, kura pagarinājums tiek dēvēts par EPOXI.

Deep Impact slavas virsotni sasniedza 2005. gada 4. jūlijā, kad īpaši izveidota zonde no šī kosmosa kuģa ietriecās Tempela 1 komētā. Patlaban NASA ir pagarinājusi projektu, lai 2010. gada 4. novembrī kosmosa kuģis palidotu garām Hārtleja 2 komētai.

EPOXI misijas ietvaros tiek meklētas planētas ārpus Saules sistēmas un veikti dažādi izpētes darbi meklēšanas tehnoloģiju uzlabošanai. Misija noslēgsies ar tikšanos ar Hārtleja 2 komētu.

Vienu Zemes dienu kosmosa kuģis fotografēja Zemi reizi 15 minūtēs. Iegūtās Deep Impact fotogrāfijas izmantoja, lai izveidotu video failu, kurā redzams kā Mēness pārvietojas pāri Zemei un pati planēta rotē ap savu asi. Arī agrāk citi kosmosa kuģi ir fotografējuši Zemi un Mēnesi, bet Deep Impact iegūtie attēli ir ar ļoti augstu detalizācijas pakāpi - ir saredzami krāteri uz Mēness un okeāni un kontinenti uz Zemes.

"Lai citplanētieši ieraudzītu Zemi līdzīgā izskatā, skatoties no savas planētas, tiem vajadzētu tehnoloģiju, kādu zemieši pat nespēj iztēloties," pastāstīja Sāra Sēgere no Masačūsetsas tehnoloģiju institūta. "Nākotnē specializēti planētu teleskopi varētu saskatīt planētu kā gaismas punktu, kura spožums mainītos, uz planētas esošajiem okeāniem un kontinentiem mainot savu atrašanās vietu, planētai rotējot ap savu asi. Deep Impact video fails palīdzēs mums izprast kā izmainās planētas gaisma atkarībā no okeāniem, kontinentiem un mākoņiem. Atrast okeānus uz kādas ārpussaules sistēmas planētas nozīmē atrast potenciāli apdzīvojamu planētu."

"Mūsu video parāda atsevišķas īpašības, kas svarīgas, novērojot Zemei līdzīgas planētas, kas riņķo ap citām zvaigznēm," piebilda Dreiks Demings no NASA Godārda kosmisko lidojumu izpētes centra. "Filmā mēs redzam kā atspīd Saule no Zemes okeāniem. Izmantojot infrasarkano staru viļņu garumiem tuvu spektru, mēs varam labāk ieraudzīt zemes masas." Augi atstaro vairāk gaismas infrasarkanajam spektram tuvajos viļņu garumos. Tādejādi zinātnieki varētu izmantot šo spektra daļu, lai noteiktu, vai uz ārpussaules sistēmas planētām pastāv veģetācija.

Video - Sarkanas-zaļas-zilas krāsas viļņu garumi (.MOV; 1,05 MB)

Video - Tuvu infrasarkanajam spektram - zaļas - zilas krāsas viļņu garumi (.MOV; 1,06 MB)

NASA

Komentāri

 1. Helmuts tieši 21.07.2008 domāja šādi:

  wow, super, kā tā Saule atspīd no Zemes virsas, grandiozs skats

 2. Egons tieši 29.07.2008 domāja šādi:

  Ljoti labs temats! paskatijos video, ljoti skaisti izskatijas ka meness priekshaa zemei rinko! neko tadu neesmu redzejis!

 3. NOTwildboy tieši 28.01.2010 domāja šādi:

  Nosing special! Izskatiijaas pat visai tuvu!

 4. Pufy1237 tieši 24.07.2010 domāja šādi:

  Ļoti ideāls skats uz zemi! Tik žēl, ka nav sava kuģa! :)


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!