ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

NASA pievēršas sliekām


Publicēts: 20.08.2008

Izdzirdot vārdu NASA, prātā nāk kosmosa kuģi, astronauti, Habla teleskopa brīnišķīgās bildes, bet ne jau nu sliekas un citi tārpi, kas dzīvo augsnē. Izrādās, ka NASA pievēršas arī tik nekosmiskām lietām kā augsnes izpēte. Iepazīstieties - projekts OMEGA!

Kādēļ gan kosmiskajai aģentūrai būtu nepieciešams rakties pa zemi? Izrādās, ka augsne ir svarīgs komponents vidē, kurā mēs dzīvojam. Piemēram, ja meteorologi nezina cik mitra vai sausa ir augsne, viņi nevar precīzi paredzēt laikapstākļus.

"OMEGA augsnes mitruma dati palīdzēs veidot labākus laikapstākļu prognožu modeļus," pastāstīja NASA zinātnieks Čips Laimons. "Labāki modeļi nozīmē precīzākas prognozes."

Tomēr OMEGA iespējas ir daudz lielākas. Laimons pastāstīja, ka instrumenta iegūtie dati palīdzēs prognozēt plūdus, zemes nogruvumus un sausumu. OMEGA varētu palīdzēt zemniekiem labāk plānot sējas laikus, laistīšanu un prognozēt ražas apjomus.

Kā OMEGA iegūst informāciju par augsni?

"Mēs izmantojam mikroviļņu uztvērēju," piebilda Laimons. Visparastākā augsne izstaro nelielu daudzumu vājas mikroviļņu radiācijas. To dara visi siltie objekti. "Analizējot šo starojumu, mēs varam noteikt cik daudz mitruma ir augsnē."

Jaunais instruments saucas MAPIR - Māršala gaisa polarimetriskais attēlošanas radiometrs. Tiek plānots, ka tas lidos ar eksperimentālo NASA lidmašīnu P-3. Jau pēc 15. septembra šī ierīce tiks iemontēta lidmašīnā. "Laika posmā starp 1. un 14 oktobri notiks izmēģinājuma lidojumi virs Delmavras pussalas," pastāstīja Laimons.

Šis zemes pleķis ir ideāls pirmajiem MAPIR lidojumiem, jo 2/3 no pussalas aizņem lauksaimniecības platības, bet 1/3 ir apmežota. Arī citi dienesti, kas nodarbojas ar lauksaimniecību un tām tuvām nozarēm, izmanto šo apgabalu kā "izmēģinājumu lauciņu". USDA laiksaimniecības izpētes dienests šeit ir izvietojis savus mitruma noteikšanas uztvērējus, kas būs lielisks pārbaudes rīks MAPIR iegūtajiem datiem.

MAPIR izvietošana uz P-3 bija tīrā nejaušība. "Kāds cits projekts, kuru bija paredzēts izmēģināt uz P-3, tika atlikts, un mums pavērās iespēja šo lidmašīnu izmantot savā projektā," teica Laimons. "Mums bija jāpasteidzas ar MAPIR izstrādi, lai paspētu pielāgot instrumentu un tā datu apstrādi lidojumiem."

Projekta mērķis ir izvietot detektorus trīs līmeņos - automašīnā, lidmašīnā un īpašā pavadonī, kura izstrāde notiktu NASA JPL paspārnē. Katrs no uztvērājiem spētu sniegt unikālus datus par augsnes mitrumu no dažādiem rakursiem.

Automašīnas versija ir gandrīz vai pabeigta. Pavadoņa versija varētu būt gatava uz 2013. gadu. Pēc izmēģinājumu lidojumiem, OMEGA ierīce tiks izvietota uz Polijā ražotajiem Antonov tipa lidaparātiem, kas pazīstami arī kā "lidojošais traktors".

"Ar šādu lidmašīnu mēs varēsim veikt lokālos novērojumus. Es ceru, ka lidojošais traktors uzsāks darbu jau šā gada nogalē," Laimons piebilda.

NASA

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: