ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kad Zeme iznirst virs horizonta (3007/5)


Publicēts: 22.12.2015

"Attēls ir lielisks," teica Noa Petro no NASA Godārda Kosmisko lidojumu centra. "Zemes fotogrāfija atgādina slaveno "Zilo Pērli", kuru pirms 43 gadiem nofotografēja Apollo 17 misijas astronauts Harisons Šmits. Arī tur bija redzama Āfrika." Aplūkojot jaunāko NASA kosmiskā aparāta Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) attēlu, atliek vien pievienoties Noa Petras vārdiem. Zeme izskatās fantastiski!

LRO startēja 2009.gada 18.jūnijā. Kopš tā laika ar septiņiem zinātniskajiem instrumentiem aprīkotā zonde ir savākusi iespaidīgu informācijas apjomu par Mēnesi.

Katru dienu LRO novēro 12 Zemes ausmas, bet lielākoties tās netiek fiksētas, jo kosmiskais aparāts fotografē Mēness virsmu. Dažkārt LRO tiek pavērsts pret melno kosmosu, lai pētītu ļoti retināto Mēness atmosfēru, kā arī lai kalibrētu instrumentus. Šad un tad šādos brīžos kameras redzeslaukā atrodas Zeme vai citas planētas.

Fotogrāfija, kurā redzama Zeme, veidota no 2015.gada 12.oktobrī fotografētajiem attēliem. Mēness pusē tobrīd atradās Āfrikas kontinents, uz kura viegli pamanāms ir Sahāras tuksnesis. Mākoņos tīta Zemes kreisajā malā ir redzama Dienvidamerika. Tobrīd LRO atradās 134 kilometru augstumā virs Komptona krātera, kas meklējams Mēness neredzamajā pusē.

Fotografēt Zemi un Mēnesi ar zondes LROC kameru nav no vieglajiem uzdevumiem. Vispirms LRO jāpagriež uz sāniem (šoreiz par 67 grādiem), tad jāpagriežas tā, lai LROC Šaurleņķa kamerā būtu redzams pēc iespējas lielāks Mēness horizonta apgabals. Un tas viss jāpaveic, kad LRO lido ar ātrumu, kas pārsniedz 1600 m/s attiecībā pret Mēness virsmu.

Šaurleņķa kamera (NAC) fotografē augstas izšķirtspējas melnbaltus attēlus, bet zemākās izšķirtspējas platleņķa kamera (WAC) fotografē krāsainus attēlus. Kā tad ir iegūts augstas izšķirtspējas Zemes attēls? Tā kā Zeme, Mēness un kosmiskais aparāts kustās, tad ir jāveic īpaša apstrāde, lai izveidotu attēlu, kurā redzams Mēness un Zeme konkrētā laika brīdī. Zemes attēlā ir gan WAC, gan NAC dati. WAC nodrošina krāsu, bet NAC - augsto izšķirtspēju.

"Skatoties no Zemes, Mēness rieti un ausmas vienmēr ir iedvesmojoši," pastāstīja Marks Robinsons no Arizonas Štata universitātes. "Astronauti uz Mēness redzēs pavisam citu ainu. Atrodoties Mēness redzamajā pusē, Zeme nekad neriet un neaust. Tā vienmēr atradīsies aptuveni vienā un tajā pašā vietā virs horizonta, nedaudz mainot savu pozīciju, pateicoties Mēness librācijai. Lai arī Zeme debesīs nekustās, aina nav statiska. Nākotnes astronauti redzēs kontinentus iznirstam un pazūdam un pastāvīgi mainīgo mākoņu rakstu. Tā būs pret Zemi vērstajā pusē. Savukārt Mēness otrā pusē Zemi neredz. Iedomājieties debesis, kurās nav redzama nedz Zeme, nedz Mēness."

Pirmo reizi Zemes ausmu virs Mēness horizonta nofotografēja Lunar Orbiter 1 1966.gadā. Tomēr visslavenākā Zemes ausmas fotogrāfija pieder Apollo 8 misijas astronautiem, kas Mēness orbītu sasniedza 1968.gada 24.decembrī.

NASA

Komentāri

 1. cydonia tieši 27.12.2015 domāja šādi:

  uzmini nu mikro konkursiņš par "LRO Zemes ausma" bildi.

  attēla uzņemšanas brīdī saule ir praktiski "aiz muguras", tikai mazmazliet uz labo pusi, jo zemes kreisā mala ir bik blāvāka par labo. un zemes ziemeļpols ir augšā.

  jautājums uz sitiena (bez meklēšamas, tikai uz loģiku), no latvijas tai brīdī mēness redzams kā ļoti jauns vai ļoti vecs? varbūt vari arī pateikt kāpēc?

 2. cydonia tieši 27.12.2015 domāja šādi:

  ps. atbildi tas neietekmēs, bet latvija atrodas labajā augšējā stūrī un tur kā reizi būtu redzams saulriets kopā ar šauru mēness sirpi.

 3. ku ku tieši 16.09.2016 domāja šādi:

  200 Pierādījumi ka Zeme nav Rotējoša Bumba
  https://www.youtube.com/watch?v=44y7hcJ1ibM

 4. Nelabojams tieši 17.09.2016 domāja šādi:

  Nocitē vēl arī "Vakara Ziņas" - būs pārliecinošāk!

 5. interesents tieši 4.10.2016 domāja šādi:

  Noskatījos, fascinējoši, visi apgalvojumi liekas ir patiesi. Kāpēc mūs māna? Zeme ir plakana.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: