ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Meteorīta medības


Publicēts: 8.11.2009

Izmantojot īpašas novērošanas kameras, kas izvietotas Nulaboras tuksnesī Austrālijā, zinātniekiem izdevies izsekot kādu neparasta meteorītu. Ugunsbumbas orbīta ļāva noskaidrot, kur jāmeklē pati "nokritusī zvaigzne".

Šis ugunsbumbu novērošanas un izsekošanas fotokameru tīkls ir izveidots 2006. gadā sadarbojoties doktoram Filam Blendam no Londonas imperiālās koledžas, Dabas vēstures muzejam, kolēģiem no Ondrejova observatorijas Čehijā un Rietumaustrālijas muzejam. Bunburras meteorīts ir pirmais, kuru izdevies atrast, izmantojot šo tīklu.

Fotokameras šo notikumu fiksēja 2007. gadā. Aprēķinot meteorīta trajektoriju, izdevās atrast pašu akmeni aptuveni 100 metru attālumā no prognozētās krišanas vietas. To nodeva Dabas vēstures muzejam, kur minerālu eksperti Gretčens Benediks un Kīrens Hovards veica meteorīta analīzi.

Lielākā daļa uz Zemes atrasto meteorītu nāk no asteroīdu joslas, kur lidojošie objekti veidojušie reizē ar Saules sistēmu pirms aptuveni 4,5 miljardiem gadu.

Bunburras meteorīts ir kriketa bumbiņas lielumā. Pēc sastāva tas līdzinās vulkāniskajiem bazalta iežiem. Līdz šim tika uzskatīts, ka visi bazalta tipa meteorīti nāk no viena asteroīda, bet Bunburras meteorīta sastāvs atšķiras no jau zināmajiem, tādēļ ir pamats domāt, ka tā izcelsme ir tomēr cits asteroīds. Tas nozīmē, ka bazaltisko iežu veidošanās Saules sistēmas agrīnajos attīstības posmos ir notikusi vairākās vietās.

Atradēji pastāstīja, ka objekts lidojis pa neparastu orbītu. Izveidojot modeli, tika secināts, ka pats asteroīds atrodas iekšējā asteroīdu joslā starp Jupiteru un Marsu. Visticamāk no tās atšķelts kāds fragments, kura orbīta ar laiku sākusi līdzināties Zemes orbītai. Lielākai daļai meteorītu, kas nonākuši uz Zemes, orbītas ir elipsveida, kas ved no asteroīdu joslas līdz Zemes orbītai, to šķērsojot.

"Mēs esam piesardzīgi optimisti, cerot, ka šis būs pirmais atradums no daudziem, kad katrs atradums mums palīdzēs arvien labāk saprast to, kā veidojusies Saules sistēma," teica doktors Blends.

Natural History Museum

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: