ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Jauna Tunguskas versija (4170/0)


Publicēts: 19.12.2007

Reti kurš kādreiz savā dzīvē nav dzirdējis par noslēpumaino Tunguskas fenomenu, kura rezultātā 1908. gada 30. jūnijā tika nolīdzinātas milzīgas Sibīrijas mežu platības (2000 km2). Par šo sprādziena avotu ir izteikti vispārsteidzošākie minējumi - komētas, antivielas sprādziens, NLO katastrofa un pat Nikolā Teslas "nāves stars". Sprādziena stiprums 1000 reizes pārsniedza Hirosimas atombumbas spēku.

Sandia nacionālās laboratorijas zinātnieku grupa ir izpētījusi, ka šāda mēroga katastrofu varēja izraisīt daudz mazāks asteroīds nekā līdz šim tika uzskatīts. Attiecīgi Zemei bīstamo kosmosā lidojošo objektu, kuriem jāpievērš pastiprināta uzmanība, daudzums būtiski pieaugtu. Agrāk tika uzskatīts, ka Zemes atmosfērā eksplodējušais objekts bija 30 metrus diametrā un aptuveni 560 000 tonnas smags.

Jaunākās datorsimulācijas liecina, ka šāda mēroga bojājumus varēja radīt asteroīds, kas bija 3 vai 4 reizes vieglāks un tā diametrs nepārsniedza 20 metrus.

Simulācijas tika veiktas uz Sandias superdatora Sarkanā vētra, kas ir pasaulē trešais ātrākais. Simulācijās ir redzams kā asteroīds, kas eksplodēja ielidojot Zemes atmosfērā, rada sakarsētas gāzes vilni, kas izplatās ar virsskaņas ātrumu. Šāda ugunsbumba varēja radīt daudz spēcīgākus sprādziena viļņus nekā agrāk tika uzskatīts.

Tai pašā laikā jāsecina, ka agrākie postījumu novērtējumi nedaudz pārspīlēja notikušā sekas. Tā laika mežinieku liecībās var lasīt, ka mežš nebija veselīgs, līdz ar to slima koka nogāzšanai vajadzēja daudz mazāk enerģijas kā vesela. Jāpiebilst, ka kalnu grēdas un citi virsmas pacēlumi pastiprināja sprādziena radīto vēju, līdz ar to tas radīja iespaidu, ka katastrofa ir bijusi daudz grandiozāka.Visticamāk, ka 10 līdz 20 megatonnu sprādziens patiesībā ir bijis 3 līdz 5 megatonnas stiprs.

Ja Sandia zinātnieku komandas atklājums ir pareizs, Tunguskas mēroga katastrofas var notikt daudz biežāk - reizi dažos gadsimtos, nevis reizi tūkstošgadē. Zemei bīstamo objektu apjoms daudzkārt pieaug un jāmeklē iespēja tos izsekot, jo, kā atzina planetārais zinātnieks un astrobiologs Deivds Morrisons, patlaban nav sistēmas, kas spēj saskatīt tik mazus objektus.

Sandia mājas lapā ir iespējams noskatīties vairākas videoprezentāzijas.

 

Sandia National Laboratories

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: