ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Meteorīti, krāteri u.c.

Gancedo meteorīts

Gancedo meteorīts


Publicēts: 14.09.2016
Argentīnā, Čako provincē, 1078 kilometrus uz ziemeļrietumiem no Buenosairesas ir atrasts ļoti iespaidīgs meteorīta kandidāts. Ar 30 800 kilogramiem tas noteikti ierindosies starp līdz šim lielākajiem zināmajiem. Lai noteiktu precīzi, kuru vietu piešķirt šim smagsvaram, zinātnieki veikts tā atkārtotu svēršanu. Visticamāk, ka meteorīts, kam neformāli…
Grenlandē dzelzs laikmetu atnesa kosmoss

Grenlandē dzelzs laikmetu atnesa kosmoss


Publicēts: 20.01.2015
Pirms aptuveni pieciem līdz desmit tūkstošiem gadu debesīs virs Grenlandes bija vērojama iespaidīga ugunsbumba. Brāžoties cauri atmosfērai, milzīgais objekts sadalījās vairākos gabalos. Atlūzas tika izkaisītas Grenlandes ledājos Keipjorkas pussalā. Pēc dažiem tūkstošiem gadu, pateicoties šiem meteorītiem, Grenlandē sākās dzelzs laikmets, aptuveni 300…
Vērtīgās ledus lodes

Vērtīgās ledus lodes


Publicēts: 14.12.2014
Krāteri uz Mēness liecina, ka no 4,2 līdz 3,8 miljardiem gadu senā pagātnē Saules sistēmas iekšējie reģioni piedzīvojuši intensīvu asteroīdu un komētu bombardēšanu. Šis iespaidīgo sadursmju periods sakrīt ar laika posmu, kad uz Zemes ir atklātas liecības par pirmajām dzīvības formām. Milzīgā ātrumā lidojošās ledus lodes varēja nogādāt uz Zemi un citiem…
Līksna atgriežas Latvijā uz palikšanu

Līksna atgriežas Latvijā uz palikšanu


Publicēts: 10.07.2014
Pēc daudziem gadu desmitiem dzimtenē beidzot ir atgriezies pirmais identificētais Latvijā nokritušais meteorīts. Tas nokrita Līksnā, tagadējā Daugavpils novada teritorijā, 1820. gada 12. jūlijā. Atbilstoši nokrišanas vietai, meteorīts ieguva Līksnas vārdu un starptautisko apzīmējumu Lixna.
Yamato 000593 atdzīvina diskusijas par dzīvību uz Marsa

Yamato 000593 atdzīvina diskusijas par dzīvību uz Marsa


Publicēts: 28.02.2014
Visticamāk, kamēr netiks atrasti viennozīmīgi un neapgāžami pierādījumi, ka uz Marsa ir bijusi vai, gluži otrādi, nav bijusi dzīvība, šī diskusija nerims. NASA Džonsona Kosmosa centra un Rekatīvo dzinēju laboratorijas (JPL) zinātnieku komandas atradums atkal ir pielējis eļļu ugunij, paziņojot, ka pēc rūpīgas meteorīta Yamato 000593 analīzes, ir atrasti…
Medaļa kā no gaisa

Medaļa kā no gaisa


Publicēts: 14.02.2014
Kas gan var būt labāks par zelta medaļu Olimpiskajās spēlēs? Izcīnīt zelta medaļu Ziemas olimpiskajās spēlēs Sočos 2014. gada 15. februārī, jo todien un tikai tajā dienā olimpieši, kas iegūs zelta godalgu, saņems Čeļabinskas meteorīta piemiņas medaļu, kurā iestrādāts no kosmosa nokritušais akmens. Apskatot 15. februāra sacensību grafiku, ir saprotams,…
Brīdinājuma šāviens virs Čeļabinskas

Brīdinājuma šāviens virs Čeļabinskas


Publicēts: 8.11.2013
"Ja cilvēce nevēlas beigt eksistenci kā dinozauri, mums šādi notikumi ir jāpēta ļoti rūpīgi," par Čeļabinskas meteoru saka Kalifornijas universitātes Devisā Zemes un planetāro zinātņu profesors Kings-žu Jins, kurš kopā ar citiem zinātniekiem veica šī notikuma detalizētu izpēti.
Tutanhamona piespraude un komēta

Tutanhamona piespraude un komēta


Publicēts: 22.10.2013
Dienvidāfrikas Republikas zinātnieki sadarbībā ar starptautiskām institūcijām ir atraduši pierādījumus, ka pirms aptuveni 28 miljoniem gadu Zemes atmosfērā ir ienākusi komēta un uzsprāgusi, radot ugunīgu triecienvilni, kas savā ceļā noslaucīja visu dzīvo.
Zveja Čerbakula ezerā bijusi veiksmīga

Zveja Čerbakula ezerā bijusi veiksmīga


Publicēts: 17.10.2013
Vai vēl atcerieties Čeļabinskas meteoru, kas 2013. gada februārī uzsprāga debesīs netālu no Krievijas pilsētas, ievainojot vairāk nekā 1000 cilvēkus? Netālu esošajā Čerbakula ezerā tika konstatēts aptuveni 6 metrus liels āliņģis. Vai tur būtu iegāzies kāds meteorīta fragments? Iespējams, ka zem ezera dūņām slēpjas pats lielākais no Čeļabinskas meteorītiem.…
Senākie dzelzs artefakti nākuši no kosmosa

Senākie dzelzs artefakti nākuši no kosmosa


Publicēts: 23.08.2013
Izpētot Londonas universitātes koledžas Pitrī muzejas kolekcijā iekļautās seno ēģiptiešu rotaslietas, zinātnieki secināja, ka tajos atrodamās dzelzs krelles ir veidotas no meteorītu dzelzs. Rotaslietas, kuru izcelsme meklējama saltajos kosmosa plašumos, ir veidotas krietni pirms dzelzs apstrādes laikmeta.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!