ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Saldūdens, sālsūdens, mēnesūdens


Publicēts: 28.03.2010

Par pirmā un otrā eksistenci cilvēki zināja jau sen, bet par pēdējā esamību šaubījās vēl pavisam nesen, kad zinātnieki uzskatīja, ka Mēness ir pati sausākā vieta Saules sistēmā.

Pirmajos ziņojumos tika minēti pavisam niecīgi krājumi, tad uzradās informācija par dažiem desmitiem litru vienā krāterī. Šobrīd ir zināms, ka aptuveni 40 Mēness ziemeļpola krāteros atrodamas aptuveni 600 metriskās tonnas ūdens.

"Mēs bijām pārliecināti, ka pazīstam Mēnesi, bet maldījāmies," teica Pauls Spudis no Mēness un planētu izpētes institūta. "Ir skaidrs, ka ūdens tur eksistē dažādās koncentrācijās un vietās. Kas to būtu domājis, ka mēs kādreiz apsvērsim domu par Mēness hidrosfēru."

Spudis ir viens no NASA Mini-SAR instrumenta grupas zinātniekiem. Tieši šī grupa nāca klajā ar visskaļāko sensāciju par 40 krāteriem, kuros, izmantojot Mini-SAR instrumentu uz Indijas zondes Chandrayaan-1, tika atklātas milzīgas ūdens rezerves.

"Ja jūs šo krāteru ūdeni pārvērstu par raķešu degvielu, tad jums pietiktu vienam vairākkārt izmantojamajam kosmosa kuģa startam reizi dienā 2000 gadu garumā. Bet mūsu novērojumi ir tikai daļa no fantastiskā Mēness ūdens stāsta," piebilda Spudis.

Tas ir stāsts par Mēness ūdens ciklu, kas rakstīts, izmantojot datus no Mini-SAR un jaunākās NASA misijas LCROSS, kā arī M3 instrumenta, kas arī atradās uz Indijas zondes Chandrayaan-1.

"Līdz šim mēs esam atklājuši trīs mēnesūdens paveidus," teica Spudis. "Mums ir Mini-SAR ieraudzītais, gandrīz tīrais ledus krāteros, LCROSS ledus kristālu un putekļu maisījums un M3 plānā kārtiņa, kas pārvietojas pa Mēness virsmu."

2009. gada 9. oktobrī LCROSS atklāja ūdens klātbūtni kādā pastāvīgi noēnotā Mēness dienvidpola krāterī. Kopš tā laika notiek rūpīga šo datu izpēte.

"Izskatās, ka ūdens atrodams vismaz divos dažādos šī krātera slāņos, kas atbilst dažādiem laika periodiem," pastāstīja Entonijs Kolaprete. "Pirmais slānis, kas tika izmests pirmajās divās sekundēs, satur ūdeni un hidroksilu, kas saistīti minerālos. Šis slānis ir ārkārtīgi plāns un ir relatīvi jauns, iespējams, ka tas pat ir nesen papildināts."

Šis ūdens paveids atgādina to, ko nesen atklāja ar M3 instrumentu. Uz Mēness pastāv pavisam plāns slānis, tikai daži milimetri, kur ūdens ir piesaistīts putekļiem un iežiem.

Otrais slānis LCROSS krāterī ir savādāks. "Tajā ir vairāk ūdens ledus un citi elementi, kurus mēs pat nemeklējām," teica Kolaprete. "Līdz šim mēs esam identificējuši sēra dioksīdu, metanolu un diacetilēnu. Šis slānis atrodas dziļāk par pusmetru un visticamāk ir vecāks par ledu, ko atradām virspusē."

Šobrīd nav zināms kādēļ dažos krāteros ir tīrs ledus, bet dažos ledus un putekļu maisījums. Iespējams tas norāda, ka mēnesūdens izcelsmei ir vairāki avoti.

"Daļa no ūdens, iespējams, veidojas uz Mēness," stāstīja Spudis. "Saules vēja protoni var nodrošināt nepārtrauktu ūdens veidošanu nelielos daudzumos, mijiedarbojoties ar metālu oksīdiem iežos. Daļa no Mēness ūdens varētu būt nākusi no citām Saules sistēmas vietām."

Mēness nepārtraukti tiek bombardēts. Šie objekti var papildināt Mēness ūdens rezerves. Asteroīdos ir minerāli, kas satur ūdeni, bet komētu kodoli ir gandrīz vai tīrs ledus.

Zinātnieki domā, ka Mēness ūdens no siltākajiem platuma grādiem migrē uz polārajiem apgabaliem.

"Mūsu atklājumi liecina, ka uz Mēness notiek aktīvs ūdens cikls," skaidroja Kolaprete.

Padomājiet tikai! Uz sausākā objekta Saules sistēmā ir ūdens cikls!

"Tā ir pavisam cita pasaule tur augšā," teica Spudis. "Un mēs knapi esam ieskrāpējuši tā virsmu. Kas zina, kādi atklājumi mūs sagaida?"

NASA

Komentāri






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!