ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Izmēri Zemes apkārtmēru!


Publicēts: 3.05.2010

Vai zinājāt, ka sengrieķu zinātnieks Eratostēns vēl pirms mūsu ēras izmērīja Zemes apkārtmēru? Kā gan tajos laikos to varēja paveikt, ja nebija pietiekami labu kuģu, lai apbrauktu apkārt Zemei? Jums ir iespēja ne tikai uzzināt kā Eratostēns to paveica, bet pašiem izmēģināt viņa metodi.

Eratostēns ir dzimis mūsdienu Lībijas teritorijā. Zināšanas viņš apguva Aleksandrijā un arī Atēnās. 236. gadā pirms mūsu ēras viņš kļuva par galveno bibliotekāru tā laika iespaidīgākajā zināšanu centrā - Lielajā Aleksandrijas bibliotēkā.

Eratostēns daudz lasīja. Kādā grāmatā viņš izlasīja par aku Ēģiptes pilsētā Svenetā (Asuāna mūsdienās), kur noteiktā dienā Saules gaisma apspīd akas pamatni. Savukārt Aleksandrijā lielais obelisks met ēnu katru dienu. Eratostēns izmērīja šīs ēnas leņķi tajā dienā, kad Svenetā akas dibens bija izgaismots. Tagad vajadzēja noskaidrot attālumu no Aleksandrijas līdz Svenetai. Pastāv dažādas versijas kā Eratostēns ieguva nepieciešamo skaitli - 8000 stadijas.

Izmantojot šo informāciju, viņš aprēķināja Zemes apkārtmēru, neveicot ceļojumu apkārt Zemei un pieņemot, ka Zeme ir apaļa sfēra un Saules stari krīt paralēli.

Ievietojot šīs vērtības formulā, Eratostēns aprēķināja, ka Zemes apkārtmērs ir 252 808 stadijas. Ja pieņem, ka viena stadija ir 157,7 metri, tad apkārtmērs ir 39 817 kilometri, kas ir ļoti tuva mūsdienās pieņemtajai vērtībai - 40 007,86 kilometriem.

Ja vēlaties pārbaudīt Eratostēna metodes pareizību, esat laipni aicināti piedalīties starptautiskā projektā, kuru atbalsta Eiropas astronomijas izglītības asociācija, Starptautiskā astronomijas savienība un daudzas citas organizācijas.

Reģistrējieties projekta Eratostēns 2010 mājaslapā, iepazīstieties ar informāciju un 21. jūnijā pārbaudiet, vai spējat aprēķināt Zemes apkārtmēru, nebraucot apkārt zemeslodei.

EAAE Eratosthenes Project

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!