ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Gribās uz Marsu, brauc uz Austrāliju


Publicēts: 28.03.2010

Tā nu ir, neesam piedzimuši laikā un vietā, lai pretendētu braucienam uz Marsu. Toties Austrālija gan nemaz nav tik nesasniedzama. Jaunākie pētījumi liecina, ka Austrālijas plašie un sausie smilšu klajumi ir labākā vieta, kur justies kā uz Marsa.

Sarkanīgi brūnie Streļecka un Stjuarta akmens tuksneši atgādina Marsa visurgājēju atsūtītās panorāmas. Tā uzskata Austrālijas zinātnieki, kuru pētījums publicēts žurnālā Planetary and Space Science.

Daudzas Austrālijas tuksnešiem raksturīgas iezīmes ir atrastas attēlos, kas fotografētas no Marsa orbitālajām zondēm.

Tomēr tikai nedaudzi zinātnieki ir izmantojuši Austrālijas tuksnešainos dabas veidojumus kā Marsa virsmas analogu. Tā savā pētījumā atzīst UNSW Austrālijas astrobioloģijas centra zinātnieki, kas piedalījās pētījumā.

Virsmas objekti, kas liecina par ūdens pārvietošanos pa sarkanās planētas virsmu, jeb tā dēvētie "kanāli", kas kādreiz cilvēkus vedināja domāt, ka uz Marsa ir dzīvas un saprātīgas būtnes, atgādina plūdu radītos veidojumus Centrālaustrālijas Finkes un Toda upēs, kuras savu tecējumu beidz tuksneša smiltīs.

Austrālijas milzīgie smilšu krājumi sakoncentrēti septiņos tuksnešos. Lielākā daļa kāpu ir gareniskas un līdz pat 300 kilometrus garas. To augstums svārstās no 10 līdz 35 metriem, bet šķērsizmērs no 16 līdz 200 metriem. To forma un virskārtas garoza varētu palīdzēt izprast Marsa analogus.

"Austrālijas sausais klimats, plakanā virsma, ģeoloģiskā stabilitāte un senie pamatieži ir nodrošinājuši seno krāteru saglabāšanos," teica ACA direktors, profesors Malkolms Valters. "Sausās Austrālijas krāteru plašais tipu un vecumu piedāvājums nodrošina lieliskas iespējas pētīt krāteru veidošanās un erozijas procesus, kādi ir notikuši uz Marsa, Mēness un citur Saules sistēmā."

Pazīstamais veidojums Gooses Bluff (Gūses vieta) ir masīva krātera paliekas, kura diametrs bija aptuveni 24 kilometri. ASV ģeologi to pētīja 1960tajos gados, lai labāk izprastu Mēness krāterus, ar kuriem saskārās Apollo programmas laikos.

Ne mazāk ievērības vērti ir Austrālijas hidrotermālie avoti, artēzisko ūdeņu ieguves vietas, erozijas procesi, sāls un skābes ezeri un vulkāniskās darbības paliekas.

The University of New South Wales

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: