ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Ķirši kosmosā


Publicēts: 22.04.2008

Šogad starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS) tiks pieslēgta un pilnībā nokomplektēta Japānas kosmosa aģentūras (JAXA) laboratorija. Viens no pirmajiem eksperimentiem, kas tiks veikts šajā modulī, būs slavenākā un iemīļotākā japāņu koku sēklu pētīšana mikrogravitācijas apstākļos.

Jums ir pilnīga taisnība, ja domājāt, ka stāsts būs par ķiršiem. Japānā tieši šobrīd bagātīgi zied šie krāšņie koki, kuri ir Japānas simbols. JAXA ir apstiprinājusi projektu, kura ietvaros šo koku sēklas tiks nogādātas kosmosā, lai pētītu kādu iespaidu uz tām atstāj mikrogravitācija.

"Viens aspekts, protams, ir zinātne, bet mēs arī vēlamies, lai sēklas ceļo kosmosā mūsu vietā, jo tikai nedaudz cilvēku var tur nokļūt," pastāstīja kompānijas Manned Space Systems preses pārstāve Juko Otake.

Kopā ar sēklām no desmit ķiršu kokiem kosmosā nonāks arī liliju un vijolīšu sēklas. Šo desmit izredzēto koku vidū ir arī trīs ķirši, kuri ir pasludināti par nacionālo lepnumu.

Viens no šiem kokiem ir Takizakura jeb "ūdenskrituma ķiršu ziedi", kurš savas ziedēšanas laikā vidēji piesaista 300 000 apmeklētājus, kas dodas uz nelielu ziemeļu pilsētiņu Miharu. Vietējās skolas skolēni jūnijā un jūlijā savāks aptuveni 200 šī koka sēklas. Pēc tam, kad sēklas tiks atvestas atpakaļ uz Zemi, daļu paturēs pilsēta, bet daļa tiks nodota zinātniskajām iestādēm tālākai izpētei.

"Tā kā sēklām būs speciāla apliecība, ka tās ir pabijušas kosmosā, mēs ceram piesaistīt papildus tūristu uzmanību un rosināt bērnus studēt zinātni," pastāstīja pilsētas pārstāvis Sadafumi Hirata.

Pilsētas valde plāno dažas sēklas iestādīt. "Mēs esam ļoti lepni, ka mūsu koks ir viens no tiem, kuru sēklas tiks sūtītas kosmosā, lai tās pārstāvētu Japānu," piebilda Hirata.

Sēklas kosmosā nonāks 2008. gada oktobrī un uz Zemes atgriezīsies 2009. gada sākumā.

AFP

Komentāri

 1. lasens tieši 23.04.2008 domāja šādi:

  Japana kjirshi zied marta beigas ...hi hi hi

 2. Redaktors tieši 23.04.2008 domāja šādi:

  http://gojapan.about.com/library/special/blkaikayosouhokkaido2007.htm

  Saak ziedeet marta beigaas un turpina ziedeet liidz pat maija vidum.

  Redz kur regulaari atjaunots forecasts - http://www.japan-guide.com/e/e2011.html

 3. dzimmijs13 tieši 19.05.2008 domāja šādi:

  Vēl intresantāk būtu vērot kā ūdenskrituma ķiršu ziedi izaugtu bezsvara apstākļos. Kā ūdenskritums tad vairs protams neizskatīsies.
  Bet sēklām, visticamāk, iespaids nebūs nekāds.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!