ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Zeme

Metāna superemitētāji

Metāna superemitētāji


Publicēts: 26.10.2022
NASA EMIT (Earth Surface Mineral Dust Source Investigation) misijas viens no galvenajiem uzdevumiem ir kartēt minerālus, kādi paceļas augšup atmosfērā nozīmīgākajos Zemes tuksnešos. Šī informācija palīdzēs zinātniekiem izvērtēt putekļu ietekmi uz klimatu. Datos, kuri saņemti no kosmiskā aparāta, redzams, ka ne mazāk efektīvi var kartēt metāna emisijas.
Antarktīdas austrumu daļā sabrūk ledus šelfs

Antarktīdas austrumu daļā sabrūk ledus šelfs


Publicēts: 5.04.2022
Lielāku un mazāku ledus fragmentu atšķelšanās no ledus šelfiem Antarktīdas krastos nav nekāds ārkārtējs notikums. Tā parasti dzimst aisbergi. Daudz retāk sabrūk pats ledus šelfs. 2022.gada martā Antarktīdas austrumos tika novēroti abi notikumi. Ledus šelfa sairšana izmainīja Antarktīdas krasta līniju. Ledus šelfa sabrukšana notika ļoti strauji.
Mezosfēra atdziest un saraujas

Mezosfēra atdziest un saraujas


Publicēts: 8.07.2021
Jau vairākas desmitgades NASA satelīti pēta Zemes atmosfēru, tai skaitā arī mezosfēru - atmosfēras slāni 40 līdz 80 kilometru augstumā. Izpētot trīs satelītu 30 gadu laikā iegūto informāciju, zinātnieki ir guvuši apstiprinājumu, ka mezosfēra saraujas un atdziest. Šīs izmaiņas tiek saistītas ar klimata pārmaiņām. Vasarās reģistrētā mezosfēras temperatūra…
Palīdzība no augšas

Palīdzība no augšas


Publicēts: 21.03.2019
Ciklons Idai tiek uzskatīts par vienu no postošākajām vētrām, kas plosījusies dienvidu puslodē. Miljoniem cilvēku, kas dzīvo Mozambikā, Malavi un Zimbabvē cīnās ar dabas katastrofas sekām. Lai uzlabotu palīdzības sniegšanas efektivitāti, Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Copernicus projekta ietvaros Zemes mākslīgais pavadonis Sentinel-1 veica novērojumus,…
Plaisas ledū

Plaisas ledū


Publicēts: 16.03.2019
Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Copernicus programmas ietvaros Sentinel-1 veic Antarktīdas novērojumus, izmantojot radaru. Iegūtie dati liecina, ka Branta šelfā novērotās plaisas progresē un tuvākajā nākotnē varētu izraisīt milzīga aisberga veidošanos. Atšķeltā ledus bluķa platība varētu pārsniegt 150 000 hektārus. Vairākus gadus ilgušie novērojumi…
Zemes orķestrim pievienojies bundzinieks

Zemes orķestrim pievienojies bundzinieks


Publicēts: 13.02.2019
Kosmoss nav klusa vieta. Vismaz Zemes tuvējo telpu piepilda dažādas dīvainas skaņas. Saules un Zemes elektromagnētiskajiem viļņiem un daļiņām mijiedarbojoties, rodas skaņas kas atgādina gan stīgu, gan pūšamos instrumentus. Jaunākais pētījums liecina, ka orķestrī ir atrodamas arī bungas. Zemes magnētiskā lauka robeža ar starpplanētu telpu jeb magnetopauze…
Zemes ieži uz Mēness

Zemes ieži uz Mēness


Publicēts: 31.01.2019
Viens no Apollo 14 misijas laikā ievāktajiem Mēness iežu paraugiem (14321) atradās Kērtina universitātē Austrālijā. Starptautiska projekta ietvaros zinātnieki profesora Aleksandra Nemčina vadībā pētīja šo paraugu un atklāja, ka tajā atrodami minerāli, kuri ir tipiski Zemei, bet varētu būt ārkārtīgi reti sastopami uz Mēness. Nav izslēgta iespēja, ka…
Gaisa piesārņojumu meklējot

Gaisa piesārņojumu meklējot


Publicēts: 29.10.2018
Mēs elpojam gaisu. Tā kvalitāte nosaka mūsu dzīves kvalitāti un ilgumu. Tiek lēsts, ka katru gadu Eiropā vien slikta gaisa kvalitāte izraisa aptuveni 400 000 cilvēku pāragru nāvi. Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Zemes novērošanas pavadonis Sentinel-5P ir viens no instrumentiem, kas palīdz ne tikai izprast, kādi savienojumi sastopami Zemes atmosfērā,…
Ūdens un Mēness

Ūdens un Mēness


Publicēts: 21.08.2018
Uz Mēness ir ūdens! Protams, ne jau upju, ezeru veidolā. Pat strautu tur neatradīsiet. Sens un sasalis ūdens ledus slēpjas vistumšākajos un aukstākajos Zemes pavadoņa nostūros, vietās, kur nekad neielūkojas Saule. Tas ir atrodams gan dziļajos dienvidpola krāteros, gan dažu milimetru dziļumā zem ziemeļpola regolīta slāņa. Šis ūdens ir salīdzinoši viegli…
Tunisijas mitrāji

Tunisijas mitrāji


Publicēts: 2.02.2018
2017.gada 15.decembrī Copernicus programmas satelīts Sentinel-2 lidoja virs Tunisijas galvaspilsētas Tunisas, iemūžinot gan Tunisas līci, kas nodrošina dabisku aizsardzību senajai ostas pilsētai. Šajā reģionā cilvēku apmetnes pastāv jau vairāk nekā 3000 gadus. Slavenākā ir Kartāga, kas tagad ir kļuvusi par Tunisas piepilsētu uz ziemeļaustrumiem no galvaspilsētas…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!