ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Dārgakmeņu lādīte


Publicēts: 29.10.2009

Apvienojot trīs izcilus teleskopus - ESO Ļoti lielo teleskopu VLT, MPG/ESO 2,2 metru teleskopu La Siljas observatorijā un Habla teleskopu, ir iegūtas jaunas un fantastiskas Dārgakmeņu lādītes fotogrāfijas.

Dārgakmeņu lādīte ir atvērtā zvaigžņu kopa. Šie objekti ir vieni no fascinējošākajiem objektiem naksnīgajās debesīs. Dārgakmeņu lādīte jeb NGC 4755 atrodama dienvidu puslodes Dienvidu krusta zvaigznājā. Attālums līdz "lādītei" ir aptuveni 6400 gaismas gadi. Tiek uzskatīts, ka kopa ir aptuveni 16 miljons gadus veca.

Kappa Crucis jeb NGC 4755 ir pietiekami spoža kopa, lai to varētu saskatīt jau ar neapbruņotu aci. Skanīgo nosaukumu Dārgakmeņu lādīte tai piešķīra Džons Heršels 1830tajos gados, kad astronoms, lūkojoties uz šo objektu teleskopā, apbrīnoja krāšņo skatu, kur zilās zvaigznes mijās ar oranžajām.

Atvērtajās kopās ir no dažiem desmitiem līdz dažiem tūkstošiem vāji saistītu zvaigžņu. Tās ir veidojušās no viena gāzu un putekļu mākoņa, tādēļ to vecums un ķīmiskais sastāvs ir visai līdzīgi.

DSS (Digitalizētais debesu apskats 2) attēlā redzama NGC 4755 kopa, viena no Dienvidu krusta zvaigznēm un daļa no milzīgā molekulārā mākoņa, kas tiek dēvēts par Ogļu maisu.

Savukārt MPG/ESO 2,2 metru teleskopa plaša lauka kameras WFI iegūtajā fotogrāfijā zvaigžņu kopa jau redzama lielākā palielinājumā un visā savā daudzkrāsainībā. Attēlā redzamās sarkanās zvaigznes atrodas aiz Piena Ceļa galaktikas putekļu mākoņiem, tādēļ tās izskatās sarkanīgas.

ESO VLT teleskopa FORS1 instruments ļauj palūkoties vēl tuvāk. Milzīgais teleskopa spogulis un izcilā kvalitāte ļāva iegūt ideālu attēlu, kura ekspozīcijas laiks ir tikai 5 sekundes. Šis ir viens no vislabākajiem NGC 4755 fotoattēliem, kas iegūts ar teleskopu, kas atrodas uz Zemes.

Dārgakmeņu lādīte ir krāsains un skaists objekts, ja mēs skatamies no Zemes, bet, veicot novērojumus no kosmosa ar Habla teleskopu, iespējams iegūt daudz vairāk informācijas. Jaunajā Habla teleskopa attēlā redzams kopas kodols. Attēlā apkopoti dati, kas iegūti, izmantojot 7 filtrus ar jau nomainīto plaša lauka planetāro kameru WFPC 2. Redzamas dažas bāli zilas milzu zvaigznes, vientuļš sarkanais supermilzis un vairākas citas vairāk vai mazāk spožas zvaigznes.

ESO

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: