ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Medūza jūraszālēs


Publicēts: 21.06.2010

Tā nav nedz sarkana medūza zaļās jūraszālēs, nedz Saurona acs, nedz sarkanas lūpas. Attēlā, kas fotografēts ar NASA plaša lauka infrasarkano staru spektra teleskopu WISE, redzamas zvaigznes "iekšas".

Zvaigzne, kas redzama kā balts punkts sarkanā apļa centrā, ir viena no masīvākajām Piena Ceļa galaktikas zvaigznēm. Tā pieder Volfa-Rajē zvaigznēm, salīdzinājumā ar kurām Saule izskatās kā niecīgs punduris. V385 Carinae ir 35 reizes masīvāka par Sauli. Tās diametrs ir aptuveni 18 reizes lielāks. Protams, tā ir arī karstāka un daudz spožāka. V385 Carinae atrodas Ķīļa zvaigznājā aptuveni 16 000 gaismas gadu attālumā no Zemes.

Šādas milzenes savu enerģiju iztērē daudz ātrāk un tādēļ dzīvo tikai dažus miljonus gadus. Jo vecākas paliek šīs zvaigznes, jo vairāk tās izpūš uz āru smagos atomus, kas veidojas dzīlēs.

Matērija, kas tiek izpūsta no zvaigznes, veido tādus mākoņus, kāds redzams WISE fotogrāfijā. Astronomi domā, ka gaisma, kuru nofotografējis WISE, nāk no skābekļa atomiem, kuriem zvaigznes intensīvais ultravioletais starojums ir atrāvis dažus elektronus. Kad elektroni atkal apvienojas ar skābekļa atomiem, rodas starojums, kuru uztver WISE 22 mikornu infrasarkano staru uztvērējs. Līdzīgs process notiek dienasgaismas lampās.

12 mikronos uztvertā gaisma ir redzama zaļā, bet 3,4 un 4,6 mikronos - zilā krāsā. Zaļais tonis, kas atgādina aļģes, ir siltu putekļu mākoņi, bet zilie punkti - Piena Ceļa galaktikas zvaigznes.

Attēls ir izveidots no 300 atsevišķiem kadriem.

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!