ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kur piedzimst planētas (2163/4)


Publicēts: 1.04.2016

Uz Marsa ir pārāk auksti, uz Venēras pārāk karsti. Pārējās Saules sistēmas planētas un to pavadoņus vispār nav vērts apspriest. Atliek tikai lūkoties vēl tālāk Visumā, meklējot Zemei līdzīgu planētu ap citām zvaigznēm. Viena no šādām kandidātēm varētu būt TW Hydrae sistēma, kas atrodas tikai 175 gaismas gadu attālumā.

Protams, ar piebildi, ka planētas gan ap šo Saulei līdzīgo zvaigzni vēl ir tikai celtniecības pašos pirmsākumos.

Atakamas Lielā milimetru/submilimetru režģa (ALMA) attēlos redzams protoplanetārais disks ar vairākām spraugām, no kurām viena atrodas aptuveni tādā pašā attālumā, kādā no Saules atrodas Zeme. Iespējams, ka šobrīd tur veidojas Zemei līdzīga planēta vai kāda super-Zeme.

TW Hydrae ir iecienīts pētījumu objekts, jo atrodas salīdzinoši tuvu. Zemi no tās šķir nieka 175 gaismas gadi, kā arī tā ir ļoti jauna zvaigzne - aptuveni 10 miljonus gadus veca. Novērojumiem pateicīgs ir arī diska novietojums.

"Agrākie pētījumi ar optiskajiem un radioteleskopiem apstiprināja, ka TW Hydrae ieskauj disks, kurā novērotie veidojumi liecina, ka ir sākusies planētu veidošanās fāze," pastāstīja pētījuma vadītājs Šīns Endrjū no Hārvardas-Smitsona Astrofizikas centra. "Jaunākajos ALMA attēlos disks redzams ļoti detalizēti, atklājot vairākus gredzenus, kurus atdala tumšākas spraugas, ieskaitot intriģējošu iezīmi, kas varētu liecināt par to, ka tur veidojas planēta ar Zemei līdzīgu orbītu."

Citas pamanāmākās spraugas atrodas trīs un sešu miljardu kilometru attālumā no centrālās zvaigznes, aptuveni tik tālu, cik Urāns un Plutons no Saules. Arī tās visticamāk radušās daļiņām apvienojoties un pamazām iztīrot orbītas, veidojot arvien lielākus un lielākus objektus - planētas.

"TW Hydrae ir īpaša. Tas ir Zemei tuvākais zināmais protoplanetārais disks. Šī sistēma varētu līdzināties Saules sistēmai, kad tā bija tikai 10 miljonus gadus veca," piebilda petījuma līdzautors Deivids Vilners.

Agrākajos ALMA novērojumos tika analizēta HL Tauri sistēma, kuras disks ir vēl jaunāks - nieka 1 miljonu gadu vecs. Arī tajā novērotas iezīmes, kas liecina par planētu veidošanos.

Turpmākajos pētījumos astronomi plāno analizēt arī citas jaunas zvaigznes, lai saprastu, cik izplatīti ir šādi gāzu un putekļu diski, kā tie mainās laika gaitā.

ESO, Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Komentāri

 1. interesents tieši 2.04.2016 domāja šādi:

  Cik tad 175 gaismas gadi (attālums līdz turienei) būs Zemes gados?

 2. Redaktors tieši 2.04.2016 domāja šādi:

  Tā to pārkonvvertēt gan nesanāks.

  Vieglāk kilometros - 1,65*10^15 km jeb 1,65 kvadriljoni kilometru (1 650 000 000 000 000). Lai nobrauktu šādu attālumu, vajadzētu apbraukt apkārt Zemei 41 250 000 000 reizes.

 3. interesents tieši 4.04.2016 domāja šādi:

  Paldies. Nu jā, dalot šo skaitli ar gaismas ātrumu dabūnam laiku cik ilgi pavadīsim ceļā ( no mūsu Zemes skatījuma)! A kāds laiks iet "viņiem"?

 4. Jupis tieši 6.04.2016 domāja šādi:

  Dalot attālumu ar gaismas ātrumu, dabūnam laiku, cik ilgi gaisma noiet šo attālumu. Uz TW Hydrae iet tāds pats laiks kā mums. Cita lieta, ka mēs par turieni varam uzzināt tikai 175 gadus vecus jaunumus.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: