ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Bēgošā zvaigzne Oriona miglājā


Publicēts: 20.03.2017

Meklējot vientuļās planētas un brūnos pundurus, ir izveidota jauna Oriona miglāja mozaīka. Šī pētījuma rezultātā, kurā tika izmantots Habla teleskops, iespējams ir izdevies atrast trešo, pirms aptuveni 540 gadiem izjukušas zvaigžņu sistēmas zvaigzni.

Oriona miglājs ir viens no Zemei vistuvākajiem zvaigžņu veidošanās reģioniem. Tas atrodas aptuveni 1400 gaismas gadu attālumā. Tā ir nemierīga vieta, kur dzimst jaunas zvaigznes, veidojas planētu sistēmas. Jauno, masīvo zvaigžņu starojums izpūš dobumus miglājā, tādejādi traucējot tuvāko zvaigžņu veidošanos.

Tā kā Orions ir tuva zvaigžņu dzimšanas laboratorija, Habla teleskops tā novērošanai ir izmantots vairākkārt. Jaunākās kompozīcijas, kurā redzams miglāja centrālais reģions, veidošanai izmantoti dati, kas iegūti redzamās gaismas un tuvā infrasarkanā starojuma diapazonā.

Astronomi šo attēlu izmantoja, lai meklētu vientuļās planētas, kuras nav piesaistītas kādai zvaigznei, un brūnos pundurus. Infrasarkano staru diapazonā iespējams ielūkoties miglāja ar putekļiem bagātajos mākoņos un ieraudzīt jaunās zvaigznes, kuras nav saskatāmas redzamajā gaismā. Tās šajā attēlā redzamas sarkanā krāsā.

Starp tām zinātnieki pamanīja kādu neparastu zvaigzni, kas pārvietojas ar ātrumu aptuveni 200 000 km/h. Iespējams, ka tā ir zvaigzne, kas izmesta no sistēmas, kura sabrukusi pirms aptuveni 540 gadiem. Astronomiem Oriona miglājā bija zināmas divas šādas "bēgošās" zvaigznes, kuras visticamāk piederēja vienai, nu jau eksistēt beigušai zvaigžņu sistēmai. Pētījumi liecināja, ka šo sistēmu sākotnēji veidoja vairāk nekā divas zvaigznes. Tagad, meklējot pavisam citus objektus, astronomi nejauši varētu būt atklājuši trešo šīs sistēmas zvaigzni.

Lai noskaidrotu, vai šī zvaigzne tiešām ir piederējusi minētajai sistēmai, astronomiem nāksies veikt papildus novērojumus, kā arī izstrādāt modeli, kas izskaidrotu, kā izjuka šī sistēma.

Kas zina, kādus noslēpumus izdosies atminēt, meklējot atbildes uz šiem jautājumiem.

The Hubble Space Telescope, NASA

Komentāri

  1. stardust tieši 27.03.2017 domāja šādi:

    Nereāli, kā iespējams tik labā kvalitātē uzbildēt 1400 gaismas gadu attālumā esošas zvaigznes?


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!