ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

116 Saules


Publicēts: 20.09.2008

Teorētiskajos modeļos redzams, ka vismasīvākās zvaigznes varētu būt vismaz 150 reizes masīvākas par Sauli. Tomēr līdz šim nebija izdevies atrast nevienu milzeni, kuras masa pārsniegtu pat 100 Sauļu masu. Monreālas universitātes astrofiziķiem ir izdevies pārspēt šo rekordu.

Iepriekšējās rekordistes masa bija 83 Sauļu masas kopā. Starptautiska zinātnieku komanda Monreālas astrofiziķu vadībā ir atraduši zvaigzni, kuras masa ir vienlīdzīga ar 116 Sauļu masu.  Šī milzene ir dubultzvaigznes sistēmas masīvākā kompanjone, kura rotē duetā ar 89 Sauļu masas zvaigzni.

Zvaigzne meklējama zvaigžņu kopā NGC 3606 zvaigžņu sistēmā A1. Tās rotācijas periods ir 3,77 dienas. NGC 3606 ir milzīgs HII reģions, kas atrodas Ķīļa zvaigznājā aptuveni 20 000 gaismas gadu attālumā no Saules. Zvaigžņu kopu 1834. gadā atklāja Džons Frederiks Viljams Heršels.

Masas aprēķinus veica, kombinējot VLT teleskopa SINFONI instrumenta datus un Habla teleskopa infrasarkanā spektra attēlus.

A1 sistēmas zvaigznes ir tik masīvas un spožas, ka to izstarotais spektrs ir līdzīgs Volfa-Rajē zvaigznēm. Netālu no A1 sistēmas iespējams atrodas vēl viena līdzīga masīvu zvaigžņu dubultsistēma.

Université de Montréal

Komentāri

 1. cydonia tieši 20.09.2008 domāja šādi:

  hm. interesanti wikipedia stāsta mazliet savādāk. :-/
  http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_massive_stars

  piemēram, sky & telescope 2004.gada janvārī
  http://www.skyandtelescope.com/news/3308531.html

  katrā ziņā interesanti, jo lielākas zvaigznes, jo mazāks to blīvums. zvaigznes, kas pēc tilpuma ir tūkstošiem reižu lielākas par sauli, izrādās turpat vai vienā svarā.

 2. asgard tieši 20.09.2008 domāja šādi:

  Būs smuka supernova vai gamma staru uzliesmojums kad šī zvaigzne savu mūžu nodzīvos un uzies gaisā.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: