ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Visums visumā


Publicēts: 15.04.2010

Un tagad nedaudz pamežģīsim galvu. Vai mūsu visums varētu atrasties tārpejā, kas ir daļa no melnā cauruma, kas atrodas lielākā visumā?

Šādu scenāriju, kurā visums ir radies tārpejā jeb Einšteina - Rozena tiltā, ierosinājis Indiānas štata universitātes fiziķis-teorētiķis Nikodēms Poplavskis.

Poplavskis, izmantojot no Eiklīda koordinātu sistēmas atvasinātu versiju, kas tiek dēvēta par izotropiskajām koordinātēm, aprakstīja melnā cauruma gravitācijas lauku, lai modelētu masīvas daļiņas pārvietošanos melnajā caurumā.

Pētot radiālo kustību cauri divu dažādu melno caurumu (Švarcšīlda un Einšteina-Rozena) notikumu horizontam, Poplavskis atzina, ka tikai novērojumi vai eksperimenti var atklāt daļiņas krišanu reālā melnā caurumā. Tā kā novērotāji var redzēt tikai melnā cauruma ārpusi, iekšpusi nevar redzēt, ja vien novērotājs tur nenokļūst vai neatrodas tajā.

"Šis nosacījums tiktu izpildīts, ja mūsu visums atrastos kādā lielāka visuma melnajā caurumā," teica Poplavskis. "Tā kā Einšteina vispārējās relativitātes teorija nenosaka laika virzienu, tad, ja melnais caurums izveidojas, kolapsējot matērijai nākotnē, tad ir iespējams arī apgriezenisks process, kas aprakstītu eksplodējošu balto caurumu - matērija, kas nāktu no notikuma horizonta pagātnē, gluži kā visuma izplešanās."

Baltais caurums ar melno caurumu ir savienots ar Einšteina-Rozena tiltu jeb tārpeju. Baltais caurums ir hipotētiska melnā cauruma laikā apgriezta versija. Poplavskis uzskata, ka visiem astrofizikālajiem melnajiem caurumiem varētu būt šādas tārpejas, kur katrā atrastos jauns visums, kas izveidojies vienlaicīgi ar melno caurumu.

"Tādejādi mēs secinām, ka mūsu visums varēja izveidoties kādā citā visumā eksistējoša melnā cauruma iekšienē," teica fiziķis.

Turpinot pētīt putekļu sfēras kolapsu izotropiskajā koordinātu sistēmā un pielietojot iegūtos rezultātus cita tipa melnajiem caurumiem, versija par visumu, kas piedzimis Einšteina-Rozena tiltā, varētu atrisināt problēmas, kādas izraisa Lielā sprādziena teorija, un novērst pretrunas, kādas rada apgalvojums, ka informācija tiek iznīcināta, matērijai nokļūstot aiz notikumu horizonta.

Indiana University

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!