ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tumšās matērijas meklējumos


Publicēts: 11.07.2008

"Mēs lūkojamies debesīs un izmantojam vislielākās lietas, lai paredzētu, kas notiks ar vismazākajām," teica Deivids Tobeks, profesors no Teksasas universitātes. Viņš tic, ka ir iespējams apvienot kosmoloģiju un daļiņu fiziku, lai uzzinātu vairāk par visuma uzbūvi.

"Mēs esam ieinteresēti tumšās matērijas jautājumā," piebilda Tobeks. "Mūsu šībrīža minējums ir, ka daļiņas, kuras mēs pazīstam un mīlam, sastāda tikai 4% no visuma. Aptuveni 23% ir tumšā matērija. Viss pārējais ir tumšā enerģija. Es esmu ieienteresēts tumšajā matērijā, kurai vajadzētu sastāvēt no daļiņām. Mēs gribam zināt šīs matērijas īpašības. Šis ir jautājums, kas interesē gan daļiņu fiziķus, gan kosmologus."

Tobeks un viņa kolēģi no Teksasas universitātes strādā pie modeļa, kas, izmantojot Lielā daļiņu paātrinātāja datus, palīdzēs saprast, cik daudz tumšās matērijas pastāvēja pašos visuma pirmsākumos.

"Mūsu mērķis ir pārliecināties vai mūsu izpratne par daļiņām visumā un supersimetrijas teorija ir pareiza. Ja tā ir, tad tā spēs atbildēt uz svarīgāko daļiņu fizikas jautājumu vienā piegājienā," paskaidroja Tobeks.

Supersimetrijas teorija paredz, ka visas elementārdaļiņas, kurām piemīt griešanās moments, ir sapārotas ar citām elementārdaļiņām, kuru spins atšķiras par pusvienību. "Viens no aspektiem, kas šo teoriju padara par īpašu," skaidroja Tobeks. "Ir tas, ka tā spēj paredzēt jaunas daļiņas. Viena no šādām pareģotajām daļiņām ir neitralīno." Tiek uzskatīts, ka tās būs smagas un stabilas daļiņas, kuras izskaidros aukstās, tumšās matērijas daudzumu visumā.

Problēma ir tāda, ka līdz šim nav izdevies tieši konstatēt tumšo metēriju. Zinātnieki liek lielas cerības uz daļiņu paātrinātāju, kuram jāsāk darboties šīs vasaras beigās. Tobeks uzskata, ka pastāv liela iespējamība iegūt neitralīnus sadursmēs.

"Ja mūsu dati ir pareizi, mēs zinām, kur meklēt šo tumšās matērijas daļiņu Lielajā daļiņu paātrinātājā," paskaidroja Tobeks. "Mēs, izmantojot precīzus astronomiskos datus, izskaitļojām kādai tai jāizskatās daļiņu paātrinātājā un cik ātri mums to jāatrod un jānomēra."

Darbs, ko veic Tobeks un viņa kolēģi, apvienos kosmoloģiju un daļiņu fiziku. "Mēs varēsim veikt pareģojumus daļiņu fizkas jomā, izmantojot kosmoloģijas datus."

PhysOrg

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: