ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tumšā matērija un Zeme


Publicēts: 15.01.2010

Kad Saule ceļo cauri galaktikai, tā nonāk saskarē ar tumšo matēriju. Vai un kā tas ietekmē planētu orbītas?

Pēdējo piecu gadu laikā astronomi ir novērojuši izmaiņas astronomiskajā vienībā, kas ir attālums no Zemes līdz Saulei. Mērījumi norāda, ka tā palielinās par aptuveni 15 centimetriem gada laikā (+/- 4 cm).

Kādēļ tas tā notiek? Neviens īsti nezina. Lorenco Iorio no Nacionālā kodolfizikas institūta Pizā Itālijā uzskata, ka vainīga ir tumšā matērija.

Jau labu laiku tiek uzskatīts, ka tumšā matērija piepilda visumu. Patiesībā Piena Ceļa galaktikas kustība liecina, ka tās koncentrācija ir 10-25 grami uz katru cm3. Tuvāk masīvām zvaigznēm koncentrācija varētu būt vēl lielāka. Ap Sauli tā varētu būt 10-19 g/cm3.

Saule, ceļojot cauri galaktikai, saskaras ar tumšo matēriju un daļa no tās paliek sistēmā. Tas nozīmē, ka tumšās matērijas koncentrācija Saules sistēmā palielinās.

Iorio uzskata, ka šis process atstāj iespaidu uz planētu orbītām. Koncentrācijai palielinoties, orbītām vajadzētu kļūt mazākām. Viens interesants blakusefekts ir, ka elipsveida orbītu gadījumā viena no pusasīm palielinās.

Iorio izskaitļojis, ka Saules sistēmas gadījumā Zemes pusass palielinās par 7 cm gadā (+/- 5 cm). Tas saskan ar pēdējā laika mērījumiem.

Iorio uzskata, ka tumšā matērija būtiski ietekmē planētas un to likteņus. Mēs zinām, ka kādu dienu Zemi aprīs Saule, kad tā pārvērtīsies par sarkano milzi. Iorio ir aprēķinājis, ka līdz tam laikam Zemes orbīta būs sarukusi uz pusi.

Ja tā ir patiesība, tad beigas ir gaidāmas daudz ātrāk...

Massachusetts Institute of Technology

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: