Uzdāvini zvaigznes!
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tumšā matērija un enerģija

Jauns pavērsiens tumšās matērijas stāstā?

Jauns pavērsiens tumšās matērijas stāstā? (775/3)


Publicēts: 20.12.2017
Šis stāsts sākās 2014.gadā, kad astronoma Ezras Bulbula vadītā pētnieku grupa, analizējot Perseja galaktiku kopu Čandras un XMM-Newton teleskopu iegūtajos datos, atklāja pīķi ļoti specifiskā enerģijas diapazonā - 3,5 keV (kiloelektronvolti). Šīs emisiju līnijas intensitāti ir praktiski neiespējami izskaidrot ar agrāk novērotajiem vai prognozētajiem…
Piena Ceļa galaktikas tumšā puse

Piena Ceļa galaktikas tumšā puse (1561/2)


Publicēts: 16.11.2015
Līsa Rendela un Metjū Rīss no Hārvardas universitātes ir izvirzījuši ideju, ka Piena Ceļa galaktikas plaknē apslēptais tumšās matērijas disks varētu būt vainojams dažās no masu izmiršanas epizodēm uz Zemes. Lielas cerības tiek liktas uz Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Gaia misiju, kuras iegūtie rezultāti varētu šo teoriju apstiprināt, vai to atzīt par…
Tumšā matērija iznīcināja dinozaurus

Tumšā matērija iznīcināja dinozaurus (2016/10)


Publicēts: 8.03.2015
Šad un tad katastrofas uz Zemes iznīcina lielu skaitu sugu. Liela apjoma izmiršanas atkārtojas ik pa 26 līdz 30 miljoniem gadu, kas sakrīt ar intervālu, ar kādu Saules sistēma pārvietojas cauri galaktikas plaknei. Saliekot šos faktus kopā, daži zinātnieki ir izteikuši pieņēmumus, ka galaktikas plaknē esošie putekļu un gāzu mākoņi varētu izjaukt komētu…
Tumšo matēriju varētu medīt ar GPS

Tumšo matēriju varētu medīt ar GPS (1558/7)


Publicēts: 19.11.2014
Ikdienā mēs GPS izmantojam, lai orientētos telpā. Divi fiziķi uzskata, ka globālā pozicionēšanas sistēma varētu palīdzēt tiešā veidā konstatēt un izmērīt tumšo matēriju, kas šobrīd ir teorētiski prognozēta, bet praksē uzvedas ļoti izvairīgi. Ja viņu izvirzītās idejas tiešām apstiprinātos, mūsu ierastie uzskati par Visumu būtiski mainītos.
Izķemmēt tumšo matēriju ar DNS ķemmi

Izķemmēt tumšo matēriju ar DNS ķemmi (2303/2)


Publicēts: 3.07.2012
Vienas no lielākajām un visaktīvāk apmeklētajām sacensībām mūsdienu zinātnē ir tumšās matērijas meklējumi. Tā kā to nav iespējams ieraudzīt, tā ir nodēvēta par tumšo. Tomēr tiek uzskatīts, ka tumšās matērijas izpausme ir ieraugāma tās gravitācijas iedarbībā uz galaktikām, galaktiku kopām un citiem ar gravitāciju saistītiem fenomeniem.
Daremas astronomi apšauba tumšo pusi

Daremas astronomi apšauba tumšo pusi (4339/18)


Publicēts: 18.06.2010
Daremas universitātes astronomu jaunākais pētījums rosina domāt, ka tradicionālais uzskats par Visuma sastāvu varētu būt nepareizs. Utāns Savangvits profesora Toma Šenka vadībā analizēja Vilkinsona mikroviļņu fona anizotropijas zondes (WMAP) datus. Viņi secināja, ka kļūdas šajos datos varētu būt daudz lielākas nekā agrāk tika uzskatīts. Līdz ar to patlaban…
Tumsa sabiezē

Tumsa sabiezē (1893/0)


Publicēts: 26.04.2009
Zinātnieki mīl tumsu. Kā gan citādi visumā būtu parādījušies tik daudz tumšās - matērija, enerģija, plūsma. Šī noslēpumainajām visuma iemītniecēm ir pievienojusies vēl viena - tumšā malkošana, process, kurš varētu atrisināt noslēpumu kā visumā, kurš bija mazāk kā miljards gadus vecs, varēja veidoties supermasīvie melnie caurumi.
Vai tumšā matērija darbināja pirmās zvaigznes?

Vai tumšā matērija darbināja pirmās zvaigznes? (4339/0)


Publicēts: 4.01.2009
Varbūt, ka pirmās zvaigznes, kuras iedegās visuma pirmsākumos, darbināja tumšā matērija. Mičiganas, Kalifornijas un Jūtas universitāšu zinātnieku komanda dēvē šīs zvaigznes par "tumšajām zvaigznēm", kuras, pēc viņu domām, darbināja uzkarsusī tumšā matērija, nevis kodolenerģija.
Tumšās matērijas meklējumos

Tumšās matērijas meklējumos (3254/0)


Publicēts: 11.07.2008
"Mēs lūkojamies debesīs un izmantojam vislielākās lietas, lai paredzētu, kas notiks ar vismazākajām," teica Deivids Tobeks, profesors no Teksasas universitātes. Viņš tic, ka ir iespējams apvienot kosmoloģiju un daļiņu fiziku, lai uzzinātu vairāk par visuma uzbūvi.

"Tumšais spēks" valda Visumā (3565/0)


Publicēts: 13.11.2002
Tas izklausās mazliet pēc kādas no Star Trek epizodēm: Tumšā enerģija, mistisks spēks, ko neviens nesaprot. Tas izraisa kosmosa sabrukšanu. Tikai dažus gadus atpakaļ, ja jūs būtu par to ieminējušies zinātnikiem, viņi būtu ieteikuši mazāk sēdēt pie TV ekrāniem, bet vairāk laika pavadīt "reālajā" pasaulē.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!
MĒNESS FĀZE