ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Tumšā matērija un enerģija

Jauns pavērsiens tumšās matērijas stāstā?

Jauns pavērsiens tumšās matērijas stāstā?


Publicēts: 20.12.2017
Šis stāsts sākās 2014.gadā, kad astronoma Ezras Bulbula vadītā pētnieku grupa, analizējot Perseja galaktiku kopu Čandras un XMM-Newton teleskopu iegūtajos datos, atklāja pīķi ļoti specifiskā enerģijas diapazonā - 3,5 keV (kiloelektronvolti). Šīs emisiju līnijas intensitāti ir praktiski neiespējami izskaidrot ar agrāk novērotajiem vai prognozētajiem…
Piena Ceļa galaktikas tumšā puse

Piena Ceļa galaktikas tumšā puse


Publicēts: 16.11.2015
Līsa Rendela un Metjū Rīss no Hārvardas universitātes ir izvirzījuši ideju, ka Piena Ceļa galaktikas plaknē apslēptais tumšās matērijas disks varētu būt vainojams dažās no masu izmiršanas epizodēm uz Zemes. Lielas cerības tiek liktas uz Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) Gaia misiju, kuras iegūtie rezultāti varētu šo teoriju apstiprināt, vai to atzīt par…
Tumšā matērija iznīcināja dinozaurus

Tumšā matērija iznīcināja dinozaurus


Publicēts: 8.03.2015
Šad un tad katastrofas uz Zemes iznīcina lielu skaitu sugu. Liela apjoma izmiršanas atkārtojas ik pa 26 līdz 30 miljoniem gadu, kas sakrīt ar intervālu, ar kādu Saules sistēma pārvietojas cauri galaktikas plaknei. Saliekot šos faktus kopā, daži zinātnieki ir izteikuši pieņēmumus, ka galaktikas plaknē esošie putekļu un gāzu mākoņi varētu izjaukt komētu…
Tumšo matēriju varētu medīt ar GPS

Tumšo matēriju varētu medīt ar GPS


Publicēts: 19.11.2014
Ikdienā mēs GPS izmantojam, lai orientētos telpā. Divi fiziķi uzskata, ka globālā pozicionēšanas sistēma varētu palīdzēt tiešā veidā konstatēt un izmērīt tumšo matēriju, kas šobrīd ir teorētiski prognozēta, bet praksē uzvedas ļoti izvairīgi. Ja viņu izvirzītās idejas tiešām apstiprinātos, mūsu ierastie uzskati par Visumu būtiski mainītos.
Izķemmēt tumšo matēriju ar DNS ķemmi

Izķemmēt tumšo matēriju ar DNS ķemmi


Publicēts: 3.07.2012
Vienas no lielākajām un visaktīvāk apmeklētajām sacensībām mūsdienu zinātnē ir tumšās matērijas meklējumi. Tā kā to nav iespējams ieraudzīt, tā ir nodēvēta par tumšo. Tomēr tiek uzskatīts, ka tumšās matērijas izpausme ir ieraugāma tās gravitācijas iedarbībā uz galaktikām, galaktiku kopām un citiem ar gravitāciju saistītiem fenomeniem.
Daremas astronomi apšauba tumšo pusi

Daremas astronomi apšauba tumšo pusi


Publicēts: 18.06.2010
Daremas universitātes astronomu jaunākais pētījums rosina domāt, ka tradicionālais uzskats par Visuma sastāvu varētu būt nepareizs. Utāns Savangvits profesora Toma Šenka vadībā analizēja Vilkinsona mikroviļņu fona anizotropijas zondes (WMAP) datus. Viņi secināja, ka kļūdas šajos datos varētu būt daudz lielākas nekā agrāk tika uzskatīts. Līdz ar to patlaban…
Pazudusī matērija atrasta

Pazudusī matērija atrasta


Publicēts: 14.05.2010
Izmantojot NASA Čandras rentgenstaru observatoriju un Eiropas kosmosa aģentūras XMM-Newton teleskopu, astronomiem izdevies atklāt milzīgas starpgalaktiskās gāzes rezerves aptuveni 400 miljonu gaismas gadu attālumā no Zemes. Šis atklājums ir vērā ņemams pierādījums hipotēzei, ka tuvējā Visuma "pazudusī matērija" veido karstas, izkliedētas gāzes tīklu.
Tumšās matērijas eksperiments atspēko agrākos atradumus

Tumšās matērijas eksperiments atspēko agrākos atradumus


Publicēts: 11.05.2010
Kolumbijas universitātes zinātnieku vadībā veiktais tumšās matērijas eksperiments atspēko citu zinātnieku teikto, ka viņiem ir izdevies atrast izvairīgo daļiņu, kas notur kopā Visumu. Jaunākie pētījumi liecina, ka tumšā matērija, kas sastāda lielāko daļu no Visuma, ir vēl izvairīgāka, nekā tika cerēts.
Ņūtons un tumšā matērija

Ņūtons un tumšā matērija


Publicēts: 24.02.2010
Veicot tālu un blāvu galaktiku novērojumus ar Eiropas kosmosa aģentūras rentgenstaru observatoriju XMM-Newton, astronomiem ir iespējams izzināt tumšās matērijas evolūciju.
Tumšās matērijas meklējumos

Tumšās matērijas meklējumos


Publicēts: 18.02.2010
Alfa magnētiskais spektrometrs ir viens no interesantākajiem zinātniskajiem instrumentiem kāds jebkad ir uzbūvēts. Tas šobrīd ir nogādāts uz Eiropas kosmosa aģentūras pārbaudes centru Nīderlandē, lai veiktu pēdējās pārbaudes pirms 2010. gada jūlijā to nogādās uz Starptautisko kosmisko staciju.
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!