ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Planētu veidošanās ap dubultzvaigznēm


Publicēts: 12.06.2009

Ap jaunu dubultzvaigžņu sistēmu V4046 Sagittarii, kas atrodas Strēlnieka zvaigznājā, astronomiem ir izdevies atklāt rotējošu molekulāro disku. Smitsona submilimetru masīva (SMA) iegūtajos datos skaidri redzams planētu veidošanās process.

"Šis ir tipisks - redzēt nozīmē noticēt - gadījums," teica Džoels Kastners no Ročestera tehnoloģiju institūta. "Pirmos rotējoša diska pierādījumus mēs ieguvām jau pagājušajā vasarā. Tobrīd mums bija tikai spektrs, kuru varēja interpretēt dažādi. Tiklīdz mēs ieguvām SMA datus, mēs sapratām - nav šaubu - tas ir rotējošs disks."

Pētījuma līdzautors Dāvids Vilners no Hārvardas-Smitsona astrofizikas centra piebilda, ka "šis ir nopietns pierādījums tam, ka planētas var veidoties arī ap dubultzvaigznēm, kas paplašina aplūkojamo objektu loku. Iespējams, ka kaut kur mūsu galaktikā uz kādas no planētām var vērot divkāršus saulrietus un saullēktus."

Vilners ir viens no pasaulē pazīstamākajiem radiointerferometrijas metodes ekspertiem. Tieši šī metode tika izmantota, lai veidotu attēlus no daudzajiem SMA radioteleskopiem.

SMA attēlos skaidri redzams, ka molekulārais disks, kas rotē ap V4046 Sagittarii stiepjas no Neptūna orbītas aptuvenā attāluma līdz 10 reižu lielākam attālumam. Šis attālums Saules sistēmā atbilst reģionam, kur varēja veidoties lielās planētas un Koipera josla.

V4046 Sagittarii sistēmu veido divas, salīdzinoši jaunas (~12 miljons gadus vecas) Saulei ļoti līdzīgas zvaigznes, kuru savstarpējais attālums ir aptuveni 5 Saules diametri.

"Šis varētu būt vecākais zināmais rotējošais protoplanetārais molekulārais disks. Tas parāda, ka atsevišķās sistēmās Jupitera masas planētu veidošanās turpinās krietni vien ilgāk," pastāstīja Bens Zukermans no UCLA.

Molekulārā diska atklāšana ap V4046 Sagittarii dubultzvaigžņu sistēmu liecina, ka, pievēršoties dubultzvaigznēm, varētu tikt atklātas daudzas planētas.

"Tā kā V4046 Sagittarii atrodas no Zemes tikai 240 gaismas gadu attālumā, tā ir tuvākā zināmā sistēma, kur notiek planētu veidošanās. Tā ir lieliska iespēja mēģināt iegūt jau izveidojušos planētu attēlus," piebilda Rodrigezs no UCLA.

Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!