ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Rho Oph


Publicēts: 13.02.2008

Ja jūs palūkotos uz Rho Ophiuchi, jeb kā astronomi to mēdz dēvēt par Rho Oph, tad redzētu daudz tumšu putekļu mākoņus, kas aizsedz skatu uz miglāja iekšienē notiekošo. Spitzer teleskops ļauj mums ieskatīties, kas notiek aiz tumšā putekļu aizkara.

Rho Oph ir Zemei viens no vistuvākajiem zvaigžņu veidošanās reģioniem, kas atrodas netālu no Skorpiona zvaigznāja. Miglājs atrodas tikai 407 gaismas gadu attālumā. To veido liels galvenais mākonis, kas pamatā sastāv no molekulārā ūdeņraža, kas savukārt ir izšķirošais faktors, lai no kosmiskās, aukstās gāzes sāktu veidoties jaunas zvaigznes. Pēdējie rentgenstaru un infrasarkanā spektra pētījumi liecina, ka miglāja centrālajā daļā ir vairāk kā 300 jaunas zvaigznes. To vidējais vecums ir tikai 300 000 gadi, kas ir tikko piedzimis zīdainis salīdiznot ar visuma vecākajām zvaigznēm, kas ir vairāk kā 12 miljardus gadu vecas.

"Rho Oph ir iecienīts reģions tiem astronomiem, kas pēta zvaigžņu veidošanās procesus. Jūs varat tās novērot jau agrīnās stadijās, jo zvaigznes ir ļoti jaunas. Pateicoties tam, ka šis molekulārais mākonis atrodas ļoti tuvu, mēs varam izšķirt vairāk detaļu kā Oriona miglājā," skaidroja astrofiziķe Lorija Allena.

Attēls, kas ticis apstrādāts un iekrāsots, lai labāk izšķirtu atsevišķus zvaigžņu veidošanās reģionus, ir uzņemts ar Spitzera infrasarkano staru kameru. Krāsas parāda relatīvo temperatūru un zvaigžņu attīstības stadijas. Jaunākās zvaigznes ieskauj putekļaini gāzes diski, no kurām veidojas zvaigzne un tās potenciālā planetārā sistēma. Attēlā šīs jaunākās zvaigznes atrodamas iekrāsotas sarkanīgos toņos. Dažas no jaunajām zvaigznēm ieskauj personīgie miglāji. Vecākas zvaigznes, kuru vēji jau ir aizpūtuši izejas materiālus, redzamas zilganos toņos.

Spitzer

Komentāri

  1. kads tieši 20.03.2008 domāja šādi:

    ja palielina so attelu tad var saskatit kautko lidzigu lauvai vai kadam citam dzivniekam. jaskatas uz to spilgto liesmu makoni


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: