ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Atrodi Zirga Galvu!


Publicēts: 21.12.2014

Dažkārt, paskatoties citā gaismā, pazīstami objekti kļūst svešādi un pat grūti atrodami. Tieši tā ir noticis ar slaveno Zirga Galvas miglāju, kurš nofotografēts ar NASA Spitzer teleskopu infrasarkano staru diapazonā. Ja redzamajā gaismā tumšais, ar putekļiem bagātais miglājs atgādina zirga galvu, tad infrasarkanajos staros tik pazīstamo objektu būs grūti atrast.

Zirga Galvas miglājs ir neliels veidojums milzīgajā Oriona molekulāro mākoņu kompleksā. Spitzer fotografētā attēla centrā dominē spožais Liesmas miglājs (NGC 2024). Pa labi no tā redzams mazākais NGC 2023. Visi šie veidojumi atrodas aptuveni 1200 gaismas gadu attālumā.

Gan Liesmas miglājs, gan NGC 2023 izveidojušies jaunu un masīvu zvaigžņu starojumam un vējam pārveidojot apkārtējos gāzu un putekļu mākoņus. Liesmas miglājs atrodas netālu no Oriona jostas zvaigznes Alnitaka, kas attēlā redzams kā spožs, zils punkts miglāja augšdaļā.

Spitzer attēlā zilā krāsa atbilst 3,6 mikroniem, bet zilgani-zaļā 4,5 mikroniem. Abi šie viļņu garumi raksturīgi karstām zvaigznēm. Zaļā krāsa atbilst 8 mikroniem, bet sarkanā 24 mikroniem. Relatīvi vēsāki objekti, piemēram, miglāja putekļi, šajā attēlā izskatās zaļi un sarkani.

Vai izdevās atrast Zirga Galvas miglāju?

NASA JPL

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!