ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

7 + 12 = 18 jeb melno caurumu saplūšanas matemātika


Publicēts: 24.11.2017

2017.gada 8.jūnijā LIGO uztvērējus iešūpoja gravitācijas viļņi, kas radušies, saplūstot diviem nelielas masas melnajiem caurumiem aptuveni miljards gaismas gadu attālumā. GW170608 ir līdz šiem mazāko melno caurumu reģistrētā saplūšana, kuras laikā apvienojās 7 un 12 Saules masas melnie caurumi. Rezultātā radās viens melnais caurums, kura masa 18 reizes pārsniedz Saules masu, un aptuveni 1 Saules masa tika pārvērsta gravitācijas viļņu enerģijā.

Informācija par šo notikumu ir nonākusi atklātībā novēloti, jo kā prioritāte tika izvirzīti 14.augustā un 17.augustā reģistrētie notikumi, kurus uztvēra LIGO-Virgo komanda. 14. augustā tā bija divu melno caurumu saplūšana (GW170814), bet 18.augustā - pirmā divu neitronu zvaigžņu saplūšana (GW170817).

Interesants ir pats atklāšanas stāsts. 2017.gada maija sākumā abās LIGO stacijā tika atvērtas vakuuma sistēmas, lai veiktu apkopes darbus. LIGO Livingstonā darbus bija pabeiguši jau pēc divām nedēļām un bija gatavi atsākt novērojumus. Henfordas stacijā nācās tikt galā ar neplānotām problēmām, kas neļāva atsākt darbu. 7.jūnija pēcpusdienā pēc vietējā laika Henfordā beidzot bija novērsuši visus traucējumus un gatavojās atgriezties ierindā. Tika veikti pēdējie kalibrācijas darbi, kas ļauj samazināt fona troksni. Šīs procedūras laikā Henfordas uztvērējam cauri izgāja GW170608 vilnis, kas pēc 7 milisekundēm sasniedza Livingstonas staciju, kas strādāja, un tās automātiskā reģistrēšanas sistēma ziņoja par novērojumu. Lai arī Henfordas automātiskā datu analizēšana vēl nestrādāja, gravitācijas viļņi šajā stacijā tika reģistrēti. Tā kā Virgo darbu uzsāka tikai 1.augustā, šī stacija GW170608 neuztvēra.

LIGO un Virgo uztvērēji šobrīd tiek uzlaboti, lai atsāktu darbu 2018.gada rudenī. Līdz tam brīdim varam cerēt uz kādu nejaušu atradumu, kas varētu "uzpeldēt" laikos, kad LIGO un Virgo uztvērēji tiks ieslēgti pārbaudes režīmā.

LIGO Laboratory

Komentāri

  1. Mārča tieši 24.11.2017 domāja šādi:

    Ja es pareizu izprotu, tad abas gravitācijas viļņu vibrāciju uztvērējsistēmas LIGO un VIRGO tiek slēgtas līdz nākošam gada. Kas tad šo divu iekārtu vietā veiks šos mērījumus?

  2. mincisx tieši 27.11.2017 domāja šādi:

    Neviens un nekas, tāpat kā pirms šī projekta.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: