ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Kosmisko staru mistērija


Publicēts: 3.11.2009

Pirms aptuveni 100 gadiem zinātnieki atklāja kosmiskos starus - subatomāras daļiņas, kas brāžas cauri Visumam ar ātrumu, kas tuvs gaismas ātrumam. Kāds dabīgais spēks gan spēj paātrināt daļiņas līdz tādam ātrumam? Jaunākie pētījumi, kas veikti ar VERITAS teleskopu masīvu, iespējams ir atraduši šīs mistērijas atminējumu.

Pastāv kosmiskais starojums, kura enerģijas līmenis 100 miljardus reižu pārsniedz jebkura uz Zemes esoša daļiņu paātrinātāja iespējas. Laika gaitā ir izstrādātas neskaitāmas metodes kosmiskā starojuma reģistrēšanai un analīzei. Daļiņu reģistrēšana no tālākiem visuma avotiem, protams, ir sarežģītāks process.

Zinātniekiem, izmantojot VERITAS teleskopu masīvu, izdevās atrast pierādījumus kosmiskā starojuma eksistencei Cigāra galaktikā jeb M82, kas atrodas aptuveni 12 miljons gaismas gadu attālumā Lielā lāča zvaigznājā.

"Šo atklājumu prognozēja jau pirms 20 gadiem, bet tikai tagad instrumenti ir pietiekami jutīgi, lai to tiešām konstatētu," teica Vistans Benbovs no Smitsona astrofizikas observatorijas.

VERITAS dati apstiprināja sen eksitējošo pieņēmumu, ka kosmisko staru dabīgais un galvenais paātrinātājs ir supernovas un masīvu zvaigžņu vēji. Galaktikās, kurās norit aktīva zvaigžņu veidošanās, tādās kā M82, ir ļoti daudz supernovu un masīvu zvaigžņu. Attiecīgi šādās galaktikās jābūt daudz augstākam kosmiskā starojuma līmenim. VERITAS rezultāti apstiprināja, ka M82 kosmiskā starojuma blīvums aptuveni 500 reizes pārsniedz Piena Ceļa galaktikas līmeni.

"Šis atklājums ļauj ieskatīties kosmiskā starojuma izcelsmes pašos pamatos," teica fizikas profesors Renē Ongs no Kalifornijas universitātes.

M82 kosmiskais starojums nav reģistrējams tiešā veidā. Tā vietā VERITAS meklēja netiešos lieciniekus - gamma starus. Tas ir enerģētiski visspēcīgākais "gaismas" paveids, daudz spēcīgāks par ultravioletajiem vai pat rentgenstariem. Kad kosmiskais starojums mijiedarbojas ar starpzvaigžņu gāzi un radiāciju M82 ietvaros, rodas gamma starojums, kas spēj pamest galaktiku un atlidot līdz Zemei, kur šo starojuma veidu iespējams uztvert.

"M82 analīzes rezultāti norāda, ka Visums ir pilns ar dabīgiem daļiņu paātrinātājiem. Uzlabojoties gamma staru observatoriju iespējām, mēs atklāsim arvien jaunus un jaunus avotus," fizikas profesors Martins Pols ir pārliecināts.

Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: