ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Piena Ceļš 55 metru garumā


Publicēts: 4.06.2008

Izrādās, ka visu Piena Ceļu var ievietot 55 metros. Vismaz tieši tā ir izdarījuši NASA Spitzera zinātnes centra astronomi. Piecu gadu ilgais projekts beidzot ir veiksmīgi noslēdzies un rezultātā ir iegūta kopējā Piena Ceļa galaktikas aina.

Vai 55 metru garajam attēlam ir tikai fototapetes vērtība, vai tomēr tā ir zinātniska informācija? Viennozīmīgi nenovērtējama zinātniska vērtība, atzina astronomi, kas piedalījās apjomīgajā projektā. "Tas ir zinātnes mantojuma projekts," piebilda Barbara Vitneja no Visuma zinātnes centra. "Tas mums atklāj gan mazus, gan lielus zvaigžņu veidošanās reģionus, no kuriem lielākā daļa tiek ieraudzīta pirmo reizi."

"Šī ir Piena Ceļa galaktikas visaugstākās izšķirtspējas, lielākā un visdetalizētākā infrasarkano staru fotogrāfija kāda jebkad ir izveidota," skaidroja Šīns Kereijs no NASA Spitzera zinātnes centra. "Kur agrākajos pētījumos mēs redzējām tikai vienu gaismas avotu, tur tagad mēs redzam veselu zvaigžņu kopu. Šie dati mums palīdzēs izprast kā veidojas masīvās zvaigznes, veidot galaktikas zaru karti un precīzāk noteikt zvaigžņu veidošanās ātrumu mūsu galaktikā."

No mūsu skatu punkta uz Zemes Piena Ceļa galaktiku varam saskatīt tikai kā miglainu, šauru gaismas joslu, kas stiepjas cauri visam debesu jumam. Redzamās gaismas spektrā ieraugāmi ir tikai 5% no visa, kas tur augšā ir. Spitzera infrasarkano staru teleskops palīdzēja astronomiem ielūkoties 60 000 gaismas gadu lielā attālumā un saskatīt visu galaktiku, līdz pat tās otrai malai.

Rezultātā iegūta 55 metru gara galaktikas fototapete.

Jau nobriedušākās zvaigznes attēlotas zilā krāsā, bet jaunu zvaigžņu veidošanās reģioni - zaļā. Šajās vietās redzams kā zvaigžņu vēji ir izmainījuši miglāju formu. Zvaigznes redzamas kā sarkani un dzelteni punkti. Putekļi attēloti sarkanīgos toņos.

"Pateicoties šiem Spitzera datiem, mēs varējām klasificēt vairāk kā 100 miljonus zvaigžņu," pastāstīja Edvards Čurčvells no Viskonsīnas universitātes.

"Šis attēls mums stāsta, ka Piena Ceļa galaktika ir biezi apdzīvota un dinamiska vieta. Mums vēl daudz kas jāmācās. Personīgi es šajā kartē atradu daudzas lietas, kuras es tur pat necerēju ieraudzīt," piebilda Kereijs.

Universe Today

Komentāri

  1. cydonia tieši 4.06.2008 domāja šādi:

    kartogrāfiem plašs darba lauks :)
    orģinālā bilde ir 4 giga pixeļi. ļoti iespaidīgi. browseris šeit http://www.alienearths.org/glimpse/glimpse.php


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: