ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Nenogurdināmā zvaigžņu fabrika


Publicēts: 2.01.2015

Zilgano spīguļu kaudzīte ir zilā kompaktā pundurgalaktika Markarian 209. Šī tipa galaktikām raksturīga zilgana nokrāsa, tās ir kompaktas, nelielas, bagātas ar gāzi un šajās galaktikās ir maz smago elementu. Nereti šīs galaktikas zinātnieki izmanto zvaigžņu veidošanās procesu pētījumiem, jo apstākļi tur līdzinās tiem, kādi valdīja agrīnajā Visumā.

Markarian 209 ir viena no visvairāk pētītajām šī tipa galaktikām. Tā ir bagāta ar difūzu gāzi un nosēta ar jauno zvaigžņu veidošanās reģioniem. Attēlā labi redzama viena no visaktīvākajām zvaigžņu dzimšanas vietām - dūmakaini zilais mākonītis pa labi un uz augšu no centra. Tur mājo ļoti jaunas un karstas jaundzimušās zvaigznes.

Agrāk tika uzskatīts, ka Markarian 209 ir ļoti jauna galaktika, kurā sākusi veidoties pirmo zvaigžņu paaudze. Tomēr vēlākie pētījumi atklāja, ka īstenībā tā ir ļoti veca, bet tajā gandrīz pastāvīgi veidojas jaunas zvaigznes. Markarian 209 nekad nav bijis par 100 miljons gadiem ilgāks periods, kurā zvaigznes nebūtu veidojušās vispār.

Dominējošā Markarian 209 populācija ir visai jaunas zvaigznes, kuru vecums nepārsniedz 3 miljonus gadu. Atcerēsimies, ka Saule ir vismaz 4,6 miljardus gadu veca.

Space Telescope

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: