ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Milžu padome


Publicēts: 14.03.2014

Mēs dzīvojam Piena Ceļa galaktikā, kur mājo aptuveni 300 miljardi zvaigžņu, planētas ap tām, gāzu un putekļu mākoņi starpzvaigžņu telpā. Ir zināms, ka Piena Ceļš un tās tuvākā kaimiņiene Andromedas galaktika, ir dominējošās galaktikas Lokālajā grupā, kura ietilpst aptuveni 3 miljonu gaismas gadu lielā apgabalā. Tomēr par tuvējo reģionu, kas atrodas ārpus Lokālās grupas, ir maz zināms.

Profesors Maršals Makkāls no Jorkas universitātes Kanādā ir izveidojis tuvējā Visuma spožāko galaktiku karti. Tajā iekļautās galaktikas atrodas tuvāk nekā 35 miljonu gaismas gadu attālumā no Zemes.

"Visas spožākās galaktikas 20 miljonu gaismas gadu lielajā apgabalā, ieskaitot mūs, ir novietotas Lokālajā plāksnē, kuras šķērsizmērs ir aptuveni 34 miljoni gaismas gadu, bet biezums tikai 1,5 miljoni gaismas gadu," pastāstīja Makkāls. "Piena Ceļu un Andromedas galaktiku ieskauj 12 lielas galaktikas, kuras izvietotas aplī, kura diametrs ir aptuveni 24 miljoni gaismas gadu."

Makkāls šīs 12 galaktikas nodēvējis par "Milžu padomi". No Lokālajā plāksnē izvietotajām 14 galaktikām divpadsimt, ieskaitot Piena Ceļu un Andromedu, ir spirālveida galaktikas, kurās veidojas jaunas zvaigznes. Divas atlikušās ir elipsveida galaktikas. Interesanti, ka abas elipsveida galaktikas atrodas "Milžu padomes" pretējās pusēs. Iespējams, ka to attīstības agrīnajās fāzēs izmestā gāze un putekļi ir papildinājuši Piena Ceļa un Andromedas resursus.

Profesors uzskata, ka, lai varētu izveidoties šāda galaktiku konfigurācija, tām vajadzēja veidoties sagatavē, kas veidota no tumšās matērijas.

"Jaunākie Visuma pētījumi liecina, ka galaktikas izvietotas plāksnēs un pavedienos, kuras atdala milzīgi, tukši apgabali," skaidroja Makkāls. "Mēs redzam, ka lielo struktūru ģeometrija atgādina to, kas novērojama arī mazāku struktūru gadījumā."

Royal Astronomical Society

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: