ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Andromēdas miglājs... nē, galaktika (6531/2)


Publicēts: 30.10.2007

1749. gada 29. oktobra naktī franču astronoms Le Gentils bija pieplacis pie sava 18' collu teleskopa okulāra. Viņa izvēlētais aplūkojamais debesu objekts bija Andromēdas galaktika, ko viņš uzskatīja par miglāju.

Tolaik viņš pat nenojauta, ka viņa pierakstos bija iekļauta arī M32, kas ir M31 satelītgalaktika. Tā bija pirmā atklātā mazā galaktika un vajadzēja paiet vēl 175 gadiem lai Edvīns Habls tās atzītu par galaktikām.

Izbrīvējiet laiku un aplūkojiet Andromedas galaktiku paši.

Šis spokainais veidojums naksnīgajās debesīs, kas atrodas apmēram grādu uz rietumiem no Andromedas zvaigznāja Nu zvaigznes, ir zināms jau kopš tālā 905. gada un tolaik tika apzīmēts kā „Mazais mākonis". Tas atrodas apmēram 2.2 miljonu gaismas gadu attālumā no mūsu Saules sistēmas.

Šis plašais mūsu lokālās galaktikas grupas dalībnieks ir priecējis dažāda vecuma novērotājus visos laikos. Nav starpības vai jūs to aplūkojat ar acīm vai binokli vai lielu teleskopu, M31 joprojām paliek viena no iespaidīgākajām galaktikām naksnīgajās debesīs.

Komentāri

  1. Deja Vu tieši 30.10.2012 domāja šādi:

    Reiz šeit bija diskusija - kuras ir vizuāli iespaidīgākās galaktikas - un bija diezgan vienprātīgi viedokļi, ka Andromēdas galaktika ir viena no visneiespaidīgākajām, noteikti ne pirmā uz kuru skatīties.
    Cita lieta, ka tā ir vistuvākā un tādēļ pelnījusi uzmanību.

  2. Redaktors tieši 30.10.2012 domāja šādi:

    Es drīzāk teiktu, ka astronomisko objektu iespaidīgus un detalizācijas pakāpe aug ar katru apskatīšanas reizi. Ja cilvēka acs ir vājš debess objektu apskates instruments, tad prātam piemīt spēja uzkrāt informāciju un pielietot to objekta atkārtotas apskates gadījumā.

    Līdz ar to pirmajā reizē šķiet, ka redzat Andromedas pleķi, bet ar katru reizi tas arvien vairāk atgādina galaktiku. Pamanāt kodolu, tad arī zarus, pavadoņgalaktiku. Tā kā es neteiktu, ka nav iespaidīga.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!