ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Citplanētas ķīmiskie pirkstu nospiedumi


Publicēts: 15.01.2010

Astronomiem pirmo reizi ir izdevies iegūt citplanētas spektru tiešā veidā. Planēta, kuras ķīmiskos pirkstu nospiedumus izdevās iegūt, riņķo ap Saulei līdzīgu zvaigzni.

Dzīvības meklējumi uz citām planētām, nenoliedzami, ir viens no aizraujošākajiem astronomijas novirzieniem. Pēdējās desmitgades laikā astronomiem ir izdevies atklāt vairāk kā 400 citplanētas. Lai notiektu, vai tā ir apdzīvota, vai vismaz kaut kādas pazīmes, kas liecinātu par tās apdzīvotību, astronomiem ir jāpaveic kas vairāk kā tikai jāatrod planēta. Viņiem jānosaka no kā ir veidota planētas atmosfēra. Tādēļ jāiegūst planētas atmosfēras spektrs. Fakts, ka izdevies iegūt kādas citplanētas spektru tiešā veidā, ir milzīgs solis uz priekšu dzīvības meklējumos.

Starptautiska zinātnieku komanda, kur sadarbojās pētnieki no Maksa Planka institūta un Kanādas universitātēm, pētīja planētu sistēmu ap spožu, ļoti jaunu zvaigzni HR 8799, kas atrodas 130 gaismas gadu attālumā no Zemes Pegasa zvaigznājā. Šī planetārā sistēma atgādina Saules sistēmu un tajā ir atklātas trīs milzu planētas.

"Mūsu mērķis bija vidējā planēta, kas ir aptuveni 10 reizes masīvāka par Jupiteru un kuras virsmas temperatūra ir aptuveni 800oC," pastāstīja Kerolīna Bergforsa.

Zinātnieki ieguva spektru, izmantojot NACO instrumentu, kas uzstādīts uz ESO Ļoti lielā teleskopa (VLT) Čīlē.

Tā kā zvaigzne ir tūkstošiem reižu spožāka par planētu, spektra iegūšana ir grūts uzdevums.

"Tas ir tāpat kā mēģināt uzzināt no kā ir veidota svece, kas atrodas blakus apžilbinošai 300 vatu lampai 2 kilometru attālumā," piebilda Markus Džonsons no Toronto universitātes.

Kopējais ekspozīcijas laiks pārsniedza piecas stundas.

Astronomi cer, ka laika gaitā šī tehnoloģija viņiem ļaus izpētīt labāk pašu planētu veidošanās procesu. Nākamais solis ir abu pārējo planētu spektra iegūšana. Tādejādi astronomiem būs iespējams salīdzināt trīs citplanētu spektru, kas atrodas vienā sistēmā. Vēl tālāka iecere ir šādā veidā meklēt apdzīvojamas un apdzīvotas citplanētas.

Iegūtie dati ir izaicinājums patreiz pieņemtajiem citplanētu atmosfēras modeļiem. "Novērotais spektrs nav savietojams ar patreizējiem teorētiskajiem modeļiem," pastāstīja Volfgangs Brendners.

Max Planck Institute for Astronomy

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: