ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Citplanētas

Veba pirmā citplanēta

Veba pirmā citplanēta


Publicēts: 13.01.2023
NASA TESS teleskopa datos atrodamās norādes pamudināja Kevina Stīvensona un Džeikoba Lustiga-Jēgera vadīto pētnieku grupu pavērst jaudīgo Džeimsa Veba teleskopu pret zvaigzni LHS 475 - sarkano punduri, kas meklējams Oktanta zvaigznājā aptuveni 41 gaismas gadu attālumā no Zemes. Un meklējumi nebija veltīgi. Izdevās apstiprināt citplanētas esamību jau…
Proxima d

Proxima d


Publicēts: 13.02.2022
Pirms dažiem gadiem Saulei tuvākā zvaigzne - Centaura Proksima - pievērsa pasaules uzmanību, jo tur tika atklāta planēta, kura riņķo ap zvaigzni dzīvībai labvēlīgajā zonā. Šogad Centaura Proksimas planētu saimei ir pievienojusies vēl viena - Proxima d. To zinātnieki atklāja, izmantojot Eiropas Dienvidu observatorijas (ESO) Ļoti Lielā Teleskopa (VLT)…
5000 kandidāti

5000 kandidāti


Publicēts: 24.01.2022
Vai vēl atcerieties 20.gadsimta noslēgumu, kad tika publicēta ziņa par pirmo atklāto citplanētu? Sākotnēji to skaits auga lēnām un katra jauna citplanēta tika uzņemta ar sajūsmu un virkni preses relīzēm. Līdzīgi kā astronautu lidojumi kosmosā, vai kārtējais satelīta pārlidojums debesu jumā. Šīs un vēl daudzas citas lietas mūsdienās ir kļuvušas par kaut…
Citplanēta 28 miljonu gaismas gadu attālumā

Citplanēta 28 miljonu gaismas gadu attālumā


Publicēts: 25.10.2021
Par citplanētām tiek dēvētas planētas, kas riņķo ap citām zvaigznēm, ārpus Saules sistēmas. Līdz šim visas atklātās citplanētas atrodas tuvāk vai tālāk no Zemes, Piena Ceļa galaktikā. Lielākā daļa mazāk kā 3000 gaismas gadu attālumā. Izmantojot NASA Čandra rentgenstaru teleskopu, zinātnieki varētu būt pamanījuši citplanētu, kas riņķo ap zvaigzni 28…
Planētas dzimst mokās

Planētas dzimst mokās


Publicēts: 21.10.2021
Planētu veidošanās pirmsākumi ir nežēlīgs process. Notiek jauno planētu aizmetņu savstarpējās sadursmes. Tiek uzskatīts, ka savulaik Zeme un Mēness ir izveidojusies šādas sadursmes rezultātā. Visticamāk šādi notikumi jaunizveidotās sistēmās nav retums, bet līdz šim nebija izdevies tādu novērot. Salīdzinoši nesen starptautiskai astronomu komandai tomēr…
Sabiedriskā zinātne piedalās citplanētu meklējumos

Sabiedriskā zinātne piedalās citplanētu meklējumos


Publicēts: 24.06.2021
Septiņgadīgais Migels no Pomonas Kalifornijā (ASV) labprāt izjautā savu tēvu Cēzaru Rubio par planētām un zvaigznēm. Tēvs, kas satrādā par mašīnistu, ir viens no vairākiem tūkstošiem brīvprātīgo, kas piedalās NASA sabiedriskās zinātnes projektā Planet Hunters TESS. Vairāk nekā 29 000 entuziasti no visas pasaules meklē planētas, kas riņķo ap citām zvaigznēm.…
Atmosfēras formēšana uz GJ 1132 b

Atmosfēras formēšana uz GJ 1132 b


Publicēts: 13.03.2021
Iespējams, ka GJ 1132 b savu dzīvi iesāka kā planēta, kuru klāja bieza un blīva atmosfēra. Savos pirmsākumos tā varēja piederēt tā dēvētajiem "sub-Neptūniem" - planētu grupai, kuru rādiuss vairākas reizes pārsniedz Zemes izmērus un kuru atmosfērā ir salīdzinoši daudz ūdeņraža un hēlija. GJ 1132 b gadījumā jaunās un karstās zvaigznes starojums ātri aizpūta…
Ar pulksteņa precizitāti

Ar pulksteņa precizitāti


Publicēts: 31.01.2021
Tēlnieka zvaigznājā aptuveni 200 gaismas gadu attālumā no Zemes atrodas zvaigzne TOI-178. Novērojot šo sistēmu, astronomi pamanīja kaut ko neparastu. Šķita ka divas planētas riņķo pa vienu un to pašu orbītu. Turpmākie novērojumi atklāja, ka šī planētu sistēma ir ļoti neparasta. Tajā atrodas vismaz sešas planētas, no kurām visas, izņemot vienu, kas atrodas…
Citplanēta 9

Citplanēta 9


Publicēts: 11.12.2020
Noteikti esat dzirdējuši hipotēzi, ka Saules sistēmas nomalē atrodas Devītā planēta. Tās pilns apriņķojums ap Sauli ilgtu vairākus tūkstošus gadu. Iespējams, ka aukstumā un tumsā tiešām slēpjas Saules sistēmas iemītniece, kura ar savu gravitāciju ietekmē Koipera joslas objektus. Nebūtu nekas unikāls, jo, izmantojot Habla teleskopa instrumentus, zinātniekiem…
Fomalhauta planētu kalve

Fomalhauta planētu kalve


Publicēts: 22.04.2020
Fomalhauts ir spoža zvaigzne aptuveni 25 gaismas gadu attālumā no Zemes. 2008.gadā tika paziņots, ka ap šo zvaigzni riņķo planēta - Fomalhauts b, kas bija novērojama kā punkts 2004. un 2006.gadā iegūtajos Habla teleskopa datos. Līdz ar to Fomalhauta sistēma kļuva par vienu no tām nedaudzajām, kurās planētas bija novērotas tiešā veidā. Savukārt jaunākie…
SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!