ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Metālu krājumi visumā


Publicēts: 11.12.2009

Visumā visvairāk sastopamie elementi ir periodiskās tabulas sākumā esošie ūdeņradis un hēlijs. Daudz retāk sastopami smagāki elementi, tai skaitā arī metāli. Salīdzinoši nesen zinātniekiem, izmantojot Suzaku rentgenstaru observatoriju, izdevās atklāt lielāko zināmo reto metālu krātuvi Visumā.

Hroms un mangāns, kuru atklāja Suzaku, atrodas Perseja galaktiku kopas centrālajā daļā. Metālu atomi ir daļa no karstās gāzes jeb starpgalaktiskās vides, kas aizpilda telpu starp galaktikām.

"Šis ir pirmais gadījums, kad hromu un mangānu izdodas konstatēt galaktiku kopā," pastāstīja JAXA astrofiziķis Takajuki Tamura. "Agrāk šos elementus bija izdevies atrast tikai Piena Ceļa un citu galaktiku zvaigznēs. Pirmo reizi tos izdevās fiksēt starpgalaktiskajā vidē."

Gāze, kas aizpilda telpu starp galaktikām, ir ārkartīgi karsta un ir spēcīgs rentgenstaru avots. Suzaku observatorija ieguva šī starojuma spektru, kas palīdzēja noteikt ne tikai gāzes sastāvu bet arī elementu daudzumu tajā.

Kopas apgabala, kuru aplūkoja Suzaku observatorija, šķērsizmērs ir aptuveni 1,4 miljoni gaismas gadu jeb aptuveni 1/5 daļa no kopas kopējā platuma. Tajā atrodas pārsteidzoši daudz metāla atomu. Piemēram, horma masa ir aptuveni 30 miljons Sauļu kopā, bet mangāna rezerves - aptuveni 8 miljoni Sauļu masas.

Šie smagie metāli rodas supernovu sprādzienu rezultātā. Supernovas rada arī spēcīgus vējus, kas smagos elementus pārvieto starpgalaktiskajā telpā.

"Izmērot metālu daudzumu, mēs varam izprast zvaigžņu attīstības vēsturi galaktikās, piemēram, cik daudz zvaigžņu ir veidojušās un uzsprāgušas pagātnē," teica Tamura.

Suzaku datu analīze liecina, ka šādam metālu apjomam vajadzēja aptuveni 3 miljardus supernovu. Miljardiem gadu ilgā laika periodā spēcīgie supernovu vēji ir pārvietojuši metālus uz starpgalaktisko vidi.

Lai pilnībā izprastu Visuma vēsturi, ir nepieciešams izpētīt kā, kad un kur radās smagie elementi, kas ir svarīgas sastāvdaļas arī dzīvības pastāvēšanas ciklos.

Šobrīd ir zināmas vairāk kā 10 000 galaktiku kopas. Astronomu darbs ir tikko iesācies. "Suzaku nevar uzreiz atbildēt uz svarīgajiem jautājumiem," piebilda Tamura. "Tas ir spēris pirmos soļus, lai saprastu Visuma ķīmisko vēsturi."

OnOrbit

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!