ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Starparty #10 jeb "Par un ap mēnešiem" [papildināts]


Publicēts: 12.10.2013

Angļu valodā vārds "moon" apzīmē planētu pavadoņus. Šī vārda izcelsme meklējama Zemes pavadoņa nosaukumā - "Moon", kas latviski tiek tulkots uz vārdu "Mēness". Tā kā mūsu planēta nav vienīgā, kurai ir savs pavadonis vai pat vairāki, tad StarParty #10 ietvaros pievērsīsimies dažādiem pavadoņiem, kuri riņķo ap Saules sistēmas planētām un citiem objektiem, kā arī palūkosimiem uz teorētiski iespējamajiem pavadoņiem ap citu zvaigžņu sistēmu planētām.

Kad: 2013. gada. 12. oktobris (sestdiena)

Kur:SIA StarSpace observatorijā Suntažos

Cikos: reģistrācija jau no 14:00, bet lekcijas un citi priekšnesumi sāksies 15:00

Programmā sekojošas lekcijas (klāsts tiks papildināts):

  • 15:00 - 15:40 : Eiropa (A. Zariņš)
    Saules sistēmā tik tiešām ir daudz dabīgo pavadoņu ap planētām. Taču Jupitera pavadonis Eiropa ir īpašs -  tas iekļaujas to Saules sistēmas objektu, uz kuriem varētu pastāvēt dzīvība, saraksta augšgalā. Mazāks par mūsu Mēnesi, taču klāts ar ledus okeānu, šis pavadonis ir pievilcīgs ne tikai zinātnieku prātiem, bet arī sapņotājiem par cilvēku kolonijas izveidi ārpus Zemes. Lekcijā īsumā apskatīsim zināmos faktus par Jupitera pavadoni Eiropu un mēģināsim arī nedaudz pasapņot par nākotnes misijām uz Eiropu.
     
  • 16:00 - 16:40 : Titāns (I. Ķešāns)
    Saules sistēmā netrūkst mēnešu. Daudziem no tiem ir savas unikālas īpašības ar ko tie atšķiras no visiem pārējiem. Šai ziņā Titāns nav izņēmums. Viens no lielākajiem Saules sistēmā, apveltīts ar bagātīgu atmosfēru. Ierodies Starparty #10 un uzzini vairāk par noslēpumaino planētai līdzīgo Saturna pavadoni.
     
  • 17:00 - 17:40 : Encelada geizeri - Cassini misijas lielākais atklājums (J. Jaunbergs)
    Saturna orbītā pavadītajos deviņos gados Cassini pavadonis ir 20 reizes pārlidojis Encelādu un izdarījis apvērsumu mūsu zināšanās par šo mazo (500 km diametra) ledus pasauli. Lai arī daudziem no milzu planētu pavadoņiem zem garozas varētu slēpties šķidra ūdens okeāni, Encelāds ir vienīgais, kur šobrīd ir novērojami tektoniski procesi ar okeāna ūdens izmešanu kosmosā. Līdz ar to Encelāds ir visperspektīvākā vieta ārpuszemes dzīvības meklējumiem 21. gadsimtā.
     
  • 18:30 - 19:10 : Saules sistēmas planētu pavadoņi zinātniskajā fantastikā (I. Bite)
    Kosmiskajā fantastikā tās neatņemama sastāvdaļa ir ceļojumi uz citām planētām un, kamēr astronomija un reālā kosmonautika nebija veikusi savus atklājumus, izfantazēties varēja par visu ko. Protams, fantastu uzmanība vispirms tika pievērsta pašām planētām, taču arī to mēneši netika aizmirsti. Zemes Mēnesi tomēr šoreiz liksim mierā, jo kādā no iepriekšējām reizēm par to jau bija runa. Merkūrs un Venēra ir planētas bez pavadoņiem, tāpēc tūlīt ķeramies klāt Marsam un tā abiem pavadoņiem. Īpaši tāpēc, ka ar to saistās vienas no manām pirmajām atmiņām par kosmisko fantastiku.

  • 19:30 - 20:10 : Praktiskie padomi, kā izdzīvot kosmosā (S. Musatovs, kinoblogeri)
    Kinoblogeris Sergejs Musatovs (@moosatov) pastāstīs, kā izdzīvot kosmosā, kā izglābties no Svešiem un kā nogalināt citplanētiešus.

Pasākuma laikā jūsu zināšanas par fiziku papildinās, atsvaidzinās un uzlabos Aivja Meijera saistošie eksperimenti. Eksperimentu klāsts ir papildināts ar jauniem,piemēram, gaismas izplatība dažādās vidēs!

Par jūsu vēderu labsajūtu rūpēsies kafejnīca Leningrad. Būs pieejami gan siltie, gan aukstie dzērieni. Apmeklētājiem būs iespējams iegādāties arī siltos ēdienus visa pasākuma garumā. Ir aizdomas, ka būs rudens drēgnumu kliedējošā jēra zupa.



Mīļi aicināti piedalīties lielu un mazu teleskopu īpašnieki. Jūsu ieguldījums ir jo īpaši nozīmīgs, jo sniedzat vērtīgu praktisku informāciju un iedvesmu tiem, kuri vēl nav sadūšojušies iegādāties vairāk vai mazāk jaudīgu "tālskati".

Apmeklētāji varēs iepazīties ar observatoriju un tajā uzstādīto tehniku, komunicēt ar līdzīgi domājošajiem, iegūt jaunus draugus un cīņas biedrus. Labos laikapstākļos tiks vērts vaļā 16'' teleskopu sargājošais kupols un pētīsim tobrīd redzamos debesu objektus.

Labos laikapstākļos socializēšanos varēs realizēt arī pie ugunskura.

Pasākums ir bez ieejas maksas.

Varēsiet iegādāties suvenīrus!

Plānots, ka lekcijas varēs klausīties/skatīties arī tiešsaistē, kā arī pēc tam tās būs pieejamas StarSpace Youtube kanālā.

Komentāri

  1. Ļuba tieši 26.08.2013 domāja šādi:

    Sveiki,
    vai var braukt interesenti arī bez teleskopiem?

  2. Redaktors tieši 26.08.2013 domāja šādi:

    Protams. Aicināti ir visi, gan ar, gan bez aprīkojuma.

    Teleskopa/binokļa/tālskaša un cita "bruņojuma" esamība ir tikai bonuss tiem, kas paši vēl ir bez instrumentiem un šobrīd cenšas atrast savu ceļu uz zvaigznēm.

    Tādēļ mēs aicinām ņemt līdzi savus instrumentus, jo, iespējams, ka tieši kāda teleskopa īpašnieka padoms palīdzēs izšķirties par labu sava instrumenta iegādei. Vai gluži otrādi - palīdzēs nolemt, ka vēl nav pienācis laiks.

  3. cydonia tieši 11.09.2013 domāja šādi:

    es jau kāri tveru Bites stāstījumu par Marsa mēnešiem! ar Deimosu saistās viens no maniem visu laiku iecienītakajiem sci fi stāstiem "Sevišķa nepieciešamība". par fobosu i tik tālu nevajag rakt... http://i.imgur.com/zoxmK.gif

    vēl nāk prātā Oberons no filmas "Лунная радуга". un Eiropa kosmiskajā odisejā 2010. vēl stāsts par dramatisko nosēšanos uz Amaltejas stāstā "Путь на Амальтею"...

  4. Ineta tieši 9.10.2013 domāja šādi:

    Pasākums ir bezmaksas, bet vai tā laikā arī obervatorijas apmeklējums ir bezmaksas?

  5. Redaktors tieši 9.10.2013 domāja šādi:

    Protams, arī observatorijas apmeklējums ir bezmaksas. Pasākums notiek observatorijā.

    Labvēlīgu laikapstākļu gadījumā vērosim arī debesīs redzamos objektus - Mēnesi, Jupiteru. Ja "nenolūzīsim", tad arī uzmetīsim aci ISON komētai.

  6. Gints tieši 11.10.2013 domāja šādi:

    Ļoti gribētos apmeklēt pasākumu, tikai nav īsti skaidrs kā tikt atpakaļ uz Rīgu :(

  7. Redaktors tieši 11.10.2013 domāja šādi:

    Var mēģināt pieblatoties kādam braucējam uz vietas. šo gan garantēt nevaram.

    Ir sienaugša ar šī gada sienu, ruļļos, bet var jau kādu rulli iztīt. Guļammaiss gan pašam jāorganizē.

  8. Raivo tieši 12.10.2013 domāja šādi:

    Labrīt! Tiko uzzināju par pasākumu, man ir daži jautājumi.
    Sakiet, kā ir ar eksperimentiem? Vai arī bez maksas?
    Tad kafejnīca - līdz cikiem strādās?
    Vēl reģistrēšanās: ja netieku uz 14:00, kā man rīkoties? Vai varu mierīgi ierasties uz vidu? Cik noprotu, lekcijas varēs skatīt arī Youtube.
    Lekcijas un citi priekšnesumi sāķsies 15:00. Kas ir citi priekšnesumi?

    Nu daudz man sanāca to jautājumu.
    Jau iepriekš paldies!

  9. Redaktors tieši 12.10.2013 domāja šādi:

    Bez maksas ir viss, izņemot kafejnīcu un suvenīrus. Pat mazmājiņas ir bez maksas.

    Kafejnīca iepriekšējo reizi strādāja līdz brīdim, kad viss bija apēsts/izdzerts.

    Laikam nav nozīmes.

    "Lekcijas un citi priekšnesumi sāķsies 15:00" - tas nozīmē, ka StarParty programmas izpilde sāksies 15:00. Ja cilvēki būs atbraukuši ar saviem instrumentiem, tad, iespējams, tie būs izlikti ātrāk un varēs tos apskatīt, aprunāties utml.

    Lai veicas!

  10. Indzha tieši 12.10.2013 domāja šādi:

    Labrīt !
    Nu ko laiciņš būs vienkārši SUPER Reti kad tā gadās – ar to arī apsveicu
    Tiekamies pasākumā un skatoties pēc prognozes būs izcila diena un nakts gan debesu lūkošanā gan arī nakts debesu fotosesijās ...

  11. Nelabojams tieši 13.10.2013 domāja šādi:

    Šausmīgi žēl, bet netiku, kaut biju 100% sataisījies. Pavadoņi ir mana vājība un arī laiks bija tik lielisks.... Vai lekcijas gadījumā nav ierakstītas un perspektīvā kaukur nebūs te apskatāmas?

  12. Redaktors tieši 13.10.2013 domāja šādi:

    Domāju, ka perspektīvā kaut kas parādīsies.

    Pasākums arī mums patika. Līdz komētai gan neviena dzīvotspējīga personāža vairs nebija, bet nekas, gan jau mēs to astaino kādu citu reizi noķersim. Debesis bija lieliskas, atbilstošas StarParty 10. jubilejai.

  13. Indzha tieši 13.10.2013 domāja šādi:

    Redaktors – Līdz komētai novilku gan ... Pamodos 3:40 un izlienot no mašīnas secināju, ka jāsāk kalibrēt teleskops lai līdz komētai varētu pafotografēt M42 un uz Jupiteru palūkot – bet nebija man ilgs tas prieks – pieejot pie teleskopa secināju, ka mans teleskops viss ir pārklāts ar smuku ledus kārtu (pat ar visu blendi korekcijas lēca un galvenais spogulis bija tā uzsaluši, ka notīrīšanai vajadzētu lietot ledus skrāpi)
    Tā kā mans teleskops bija izgājis no ierindas saliku aparatūru mašīnā un veicu apgaitu pa pagalmu, bet tā kā nevienas dzīvas dvēseles neredzēju (secināju, ka komēta lai paliek citai dienai) un devos mājās :)

  14. Redaktors tieši 13.10.2013 domāja šādi:

    Gan jau mēs vēl viņu noķersim aiz astes :)






Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!