ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : septembris


Publicēts: 3.09.2018

Beidzot atkal ir tumšs! Skola arī klāt. Sausuma un karstuma nomocītie ar atvieglojumu tver katru lietus lāsi, kas sola kaut nedaudz sēņu. Savukārt debesu vērotājiem gribētos skaisti sabalansēt starp lietu un skaidrām debesīm. Varētu mierīgi līt pa dienu un līdz ar tumsas iestāšanos mākoņi izklīstu kā uz burvja mājiena. Vai nebūtu ideāla pasaule? Necerot uz šādu brīnumu, tversim katru mirkli, kad tumšajās debesīs varēs vērot gan iespaidīgos rudens zvaigznājus, gan joprojām krāšņo Marsu un daudz piezemētāko Saturnu. Kas zina, varbūt pat palaimēsies notvert kādu astes zvaigzni!

Saules sistēmas planētas

* Merkurs septembrī redzams rītos pirms Saules ausmas austrumos Lauvas zvaigznājā. Mēģiniet noķert mazo planētu līdz 10.septembrim, kad tā vēl ir gana augstu. 9.septembra rītā zem Merkura spīdēs pavisam sadilis Mēness (0,5% apgaismots). Ja nu ir iespēja iegūt "tīru" austrumu horizontu, ir vērts pamēģināt nofotografēt tik "plānu" Mēness sirpi.

* Venera atrodas pārāk zemu un nav novērojama.

Marss ir vērojams nakts pirmajā daļā. Meklējams visai zemu pie horizonta dienvidaustrumos. Interesanta kombinācija, kuru veidos Saturns, Mēness un Marss, būs vērojama 18.septembrī.

Jupiters atrodas pārāk zemu, lai to varētu pienācīgi aplūkot.

* Saturns meklējams zemu pie horizonta dienvidrietumos pēc Saules rieta Čūskneša zvaigznājā. 26.septembra vakarā Saturnu varētu palīdzēt atrast Mēness.

Urāns iesoļojis Auna zvaigznājā, kas jāmeklē austrumos pēc Saules rieta.

Neptūns joprojām atrodas Ūdensvīra zvaigznājā. Lai to aplūkotu, būs nepieciešams teleskops.

Komētas

Šobrīd ir cerības uz komētu 21P/Giacobini-Zinner, ka tā varētu kļūt pietiekami spoža, lai to varētu saskatīt ar neapbruņotu aci. Tā patlaban ir aptuveni 7 zvaigžņlieluma objekts. Precīzu atrašanās vietu var sameklēt, izmantojot The Sky Live vietni.

Meteoru plūsmas

31. augusts/1. septembris - Aurigīdu plūsma. Šogad Mēness traucēs novērot šo plūsmu. 1935. gadā debesis šķērsoja 30-34 ļoti ātri un spoži meteori stundas laikā. Turpmākajos gados šo plūsmu vairs nav izdevies novērot. Ja nu jums neguļas naktī no 31. augusta uz 1. septembri, izmantojiet laiku lietderīgi un izejiet ārā pēc pusnakts. Varbūt jums izdosies novērot kādu aurigīdu.

5./6. septembris - Linksīdu plūsma - lieliska izdevība iemācīties atrast Lūša zvaigznāju, kas atrodas starp Lielā lāča un Vedēja zvaigznājiem. Meteoru plūsma 1037. un 1063. gadā Korejas debesu vērotāju pierakstos aprakstīta kā "zvaigžņu lietus". Mūsdienās gan no bijušās godības nekas nav palicis pāri. Tā kā Mēness būs visai sadilis, ir vērts iziet ārā pēc pusnakts un pavērot, vai netrāpās kāds meteors, kura izejas punkts meklējams Lūša zvaigznājā.

7./8. septembris - Epsilona Perseīdu plūsmas maksimums, kura laikā var vērot ne vairāk kā 10 meteorus stundas laikā. Radiants atrodas salīdzinoši tuvu augusta Perseīdu izejas punktam. Ieteicams novērojumus sākt aptuveni 22:00 vakarā, kad radiants atrodas zemu ziemeļaustrumos. Šogad novērojumus Mēness netraucēs.

13./14. septembris - septembra Taurīdu plūsma - vāja plūsma. 2002. gadā tika novēroti 13 šīs plūsmas meteori. Šogad "krītošās zvaigznes" varat sākt vērot pēc pusnakts. Radiants atrodas Vērša zvaigznājā, kuru viegli var atrast pēc vaļējās kopas Sietiņa jeb Plejādēm.

21./22. septembris - Kappa Akvarīdu plūsma - arī vāja plūsma, kuru var sākt vērot jau pēc 23:00 un turpināt līdz pirmajiem Saules stariem, lai gan šogad novērojumus būtiski apgrūtinās spožā Mēness gaisma.

23./24. septembris - Alfa Aurigīdu plūsma - mazskaitlīgu, bet skaistu meteoru plūsma. Tie ir ļoti ātri meteori, aiz kuriem bieži vien tiek novērota iespaidīga "pēda". Radiants, kurš atrodas Vedēja zvaigznājā, uzaust pēc Saules rieta. Vislabākais novērojumu laiks ir pēc pusnakts līdz ausmai. Šogad Mēness būs ļoti spožs un traucēs novērojumiem.

Mēness

3. septembris - pēdējais ceturksnis
9. septembris - jauns Mēness
17. septembris - pirmais ceturksnis
25. septembris - pilnmēness

Citi notikumi

7.septembris - Neptūns atrodas opozīcijā
8.septembris - #StarParty20
23. septembris
 - rudens ekvinokcija.

Iesakam apskatīt

* Mazāku teleskopu un binokļu īpašnieki var izmantot izdevību, lai pavērotu Plejādes jeb Sietiņu, Andromēdas galaktiku (M31) un Perseja dubultkopu.

* Lielāku teleskopu īpašnieki joprojām var priecāties par skaistajām lodveida zvaigžņu kopām M13 un M92, kā arī planetārajiem miglājiem M27 un M57. No vaļējām zvaigžņu kopām varat sameklēt M52 Kasiopejas zvaigznājā.

* Iekļaujiet novērošanas sesijās arī kādu vairāku zvaigžņu sistēmu - zilgani dzelteno pārīti Albireo vai ne mazāk daudzkrāsaino Iota Cassiopeiae.

* Cefeja zvaigznājā varat sameklēt arī brīnišķīgo Gārneta zvaigzni jeb Mu Cephei (HIP107259), kura ir viena no lielākajām un spožākajām zvaigznēm Piena Ceļa galaktikā.

* Septembra otrajā pusē no rītiem, aptuveni vienu līdz divas stundas pirms Saules ausmas austrumu virzienā var mēģināt sameklēt zodiakālo gaismu. Protams, šo fenomenu var redzēt tikai īsti tumšās debesīs. Pilsētu un citu apdzīvoto vietu apgaismojums traucēs. Orientieris - Lauvas, Vēža un Dvīņu zvaigznāji.

* Septembrī jātur acis un ausis vaļā, jo Saules vējš aktīvāk iedarbojas uz Zemes elektromagnētisko lauku, tādejādi pastāv iespēja vērot ziemeļblāzmas ( dienvidblāzmas, ja esat no otras puses).

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!