ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : novembris


Publicēts: 26.10.2014

Ja 2013. gads tika dēvēts par komētu gadu, cerot uz grandiozo ISON komētas uznācienu, tad 2014. gads ir par tādu kļuvis pat bez iespaidīgām astes zvaigznēm Zemes debesīs. Oktobrī uzmanība tika pievērsta Marsam un Saidingspringsas komētai. Savukārt novembrī tiks realizēts Eiropas Kosmosa aģentūras ambiciozais plāns izsēdināt zondi uz komētas kodola virsmas.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs vērojams novembra sākumā no rītiem. Mazā planēta būs redzama austrumos aptuveni stundu pirms Saules ausmas. Mēneša otrajā pusē Merkurs atradīsies pārāk tuvu Saulei, lai novērojumi būtu droši.

Venēra šomēnes būs jāizlaiž.

Marss redzams ļoti zemu pie dienvidu horizonta īsu brīdi pēc Saules rieta. Kā nojaušat, vieta novērojumiem ir visai nepateicīga, jo atmosfēras nestabilitāte neļaus labi saskatīt sarkano planētu. 26. novembrī sarkano planētu jāmeklē zem augošā Mēness sirpja.

Jupiters noteikti ir vislabāk aplūkojamā planēta novembrī. Mēneša sākumā tā aust neilgi pirms pusnakts, bet novembra beigās virs horizonta Saules sistēmas milzis parādīsies jau ap plkst. 22. Jupiters meklējams Lauvas zvaigznājā. 15 novembrī Jupiters būs redzams virs dilstošā pusmēness.

* Saturns pagaidām jāatliek, jo atrodas pārāk tuvu Saulei

Urāns un Neptūns ir vērojami uzreiz pēc Saules rieta, bet ieteicams pagaidīt pāris stundiņas un tikai tad ķerties pie šo Saules sistēmas tālāko planētu apskates. Neptūns meklējams Ūdensvīra, bet Urāns Zivju zvaigznājā. Jāatceras, ka tie nav objekti, kurus jāaplūko ar neapbruņotu aci. Vajadzēs vismaz binokli, lai ieraudzītu Urānu, bet Neptūna aplūkošanai jau teleskopu.

Komētas

Neviena komēta nav aplūkojama ar neapbruņotu aci, tomēr atcerieties, ka ar komētām ir kā ar bitēm - nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

5.-12. novembris Taurīdu plūsma. Ziemeļu maksimuma (12. novembris) radiants atrodas netālu no Sietiņa jeb Plejādēm, bet dienvidu (5. novembris) - nedaudz zemāk. Tiek uzskatīts, ka šī plūsma ir Enkes komētas atstātie putekļi. Lai arī netiek prognozēti vairāk kā 10 meteori stundas laikā, dažreiz šīs plūsmas ietvaros izdodas novērot ļoti krāšņas ugunsbumbas. Plūsmai ir divi maksimumi - pirmais naktī no 5. uz 6. novembri, bet otrais aptuveni nedēļu vēlāk - no 12. uz 13. novembri. Šogad abu plūsmu novērojumiem būtiski traucēs Mēness, lai gan ap 12. datumu Mēness būs jau nedaudz sadilis. Novērojumus ieteicams veikt pēc pusnakts.

9./10. novembris - Cefeīdu plūsma - plūsma, kuras radiants atrodas nenorietošajā, karaliskajā Cefeja zvaigznājā. Salīdzinoši jauna plūsma, kuru atklāja tikai 1969. gadā. Prognozēti ne vairāk kā 20 meteori stundas laikā. Tā kā radiants atrodas augstu virs galvas, tad meteorus var sākt gaidīt jau pēc Saules rieta. Šogad novērojumiem traucēs Mēness.

12./13. novembris - Pegazīdu plūsmas meteori ir Banpleina komētas atliekas, kas pēdējo reizi redzēta 1819. gadā. Radiants atrodas Pegaza zvaigznājā. Labā gadā var novērot kādu duci "krītošo zvaigžņu". Šogad novērojumus apgrūtinās dilstošais Mēness, kas uzausīs nakts otrā pusē. Ieteicams novērojumus sākt pēc plkst. 2iem.

14./15. novembris - Andromedīdu plūsma - vāja plūsma, kuru šogad novērot nedaudz traucēs dilstošais Mēness. Šīs "krītošās zvaigznes" ir Biela komētas atliekas, kas 1845. gadā sadalījās divās daļās. Pateicoties šim notikumam, 1885. gadā Andromedīdas bija īpaši krāšņas - aptuveni 13 000 meteoru stundas laikā. Lai arī mūsdienās no šī krāšņuma nekas nav saglabājies, daži no eksemplāriem ir tik lieli, ka nonāk līdz zemei un kļūst par meteorītiem (īstiem). Radiants atrodas netālu no Andromedas galaktikas. Novērojumiem vislabākais laiks ir no plkst. 22iem līdz plkst. 1-2 naktī. Šī plūsma ir slavena ar skaistiem un iespaidīgiem meteoriem.

17./18. novembris - Leonīdu plūsmas maksimums. Šī plūsma ir Tatla komētas (55P) atstātās atlūzas. Šogad Mēness netraucēs. Novērojumus var uzsākt pirms pusnakts. Tiek prognozēts, ka plūsma varētu būt visai intensīva, ar vairākiem desmitiem "krītošo zvaigžņu" stundas laikā. Atliek tikai cerēt uz skaidrām debesīm. Lieliska iespēja nomainīt skaļo un dārgo uguņošanu Rīgā pret majestātisko uguņošanu, kuru par godu Latvijas gadadienai rīko pats Visums.

Mēness

7. novembris - pilnmēness
14. novembris - pēdējais ceturksnis
22. novembris - jauns Mēness
29. novembris - pirmais ceturksnis

Citi notikumi

* 12. novembris - Philae nosēdīsies uz Čurjumova-Gerasimenko komētas kodola virsmas.

Iesakam apskatīt

* Tumšās rudens debesis ir lieliska iespēja iepazīt galaktikas un citus tālos Visuma objektus. Šoreiz pievērsīsimies Pegaza zvaigznājam. Tajā atrodas viena no skaistākajām lodveida zvaigžņu kopām - M15. Arī galaktiku cienītājiem spārnotais zirgs neliks vilties. Tur ir gan NGC 7332 un NGC 7339 pārītis, gan iespaidīgā NGC 7331, kurai blakus atrodas vairākas mazākas un blāvākas galaktikas. Pavisam netālu no šīs galaktiku grupas atrodas NGC 7320, kas pieder tā dēvētajam Stefana Kvintetam, kurā, kā jau nosaukums vēsta, ietilpst piecas galaktikas. Ja nu ar šīm galaktikām vēl ir par maz, tad uz robežas ar Zivju zvaigznāju ieteicams sameklēt NGC 7619, kas pieder aptuveni 170 miljonus gaismas gadu tālajai Pegasus I galaktiku grupai.

* Turpat uz robežas starp Pegaza un Zivju zvaigznājiem atrodama interesanta asterisma, kas atgādina apgāztu "L" burtu. To dēvē par HD 222454 grupu. Vēl vienu asterismu var sameklēt, atrodot zvaigzni HIP 113766. Šis sakopojums, kas nodēvēts par Delphinus Minor, atgādina Delfīna zvaigznāju.

* Tiem, kas debesu iepazīšanu vēlas sākt ar pazīstamākiem objektiem, rekomendējam Plejādes (Sietiņš, M45), Andormedas galaktiku (M31) un Perseja Dubultkopu. Šos objektus var aplūkot gan ar neapbruņotu aci, gan ar binokli, gan ar teleskopiem.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: