ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : novembris


Publicēts: 4.11.2021

Klāt atkal novembris un jau otro gadu pēc kārtas mēs to pavadām SARS-CoV-2 vīrusa zīmē. Atšķirībā no 2020.gada, situācija ir drūmāka. Visu vēl pasliktina komandantstunda, kas apgrūtina došanos ārā vērot zvaigznes, planētas un arvien aktīvākās Saules izraisītos Zemes magnētiskā lauka satricinājumus polārblāzmu veidā. 15.novembrī ierobežojumiem vajadzētu mazināties. Vai debesīs joprojām būs vērojams kaut kas interesants?

Saules sistēmas planētas

* Merkurs novembra sākumā vēl novērojams rītos pirms Saules ausmas. Jāmeklē austrumos, Jaunavas zvaigznājā, zemu pie dienvidaustrumu horizonta.

Venēra redzama vakaros zemu pie dienvidu, dienvidrietumu horizonta pēc Saules rieta. 8. novembrī Venērai pievienojas augošs Mēness. Savukārt 19.novembrī Venēra pietuvosies Strēlnieka zvaigznāja zvaigznei Sadira (Nunki). Visu novembri Venēra ceļos cauri Strēlnieka zvaigznājam, ar katru vakaru atrodoties arvien augstāk un augstāk.

Marss pagaidām ir pārāk zemu rītos pirms Saules ausmas pie dienvidaustrumu horizonta. Novērojumus labāk sākt decembrī.

Jupiters un Saturns meklējami Mežāža zvaigznājā. 10. un 11.novembrī netālu no abām milzu planētām atradīsies augošs Mēness. Tomēr jāpiebilst, ka milzu planētas ar katru vakaru debesīs vērojamas arvien zemāk un arvien īsāku laiku. Tādēļ neatlieciet vērošanu uz vēlāku laiku.

* Saturns - skatīt Jupiteru.

Urāns un Neptūns ir vērojami uzreiz pēc Saules rieta, bet ieteicams pagaidīt pāris stundiņas un tikai tad ķerties pie šo Saules sistēmas tālāko planētu apskates. Neptūns meklējams Ūdensvīra, bet Urāns Auna zvaigznājā. Jāatceras, ka tie nav objekti, kurus jāaplūko ar neapbruņotu aci. Vajadzēs vismaz binokli, lai ieraudzītu Urānu, bet Neptūna aplūkošanai jau teleskopu.

Komētas

Novembrī netiek prognozēta neviena komēta, kuras spožums varētu sasniegt ar neapbruņotu aci vērojamu lielumu.

Bet jāatceras, ka ar komētām ir kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

5.-12. novembris Taurīdu plūsma. Ziemeļu maksimuma (12. novembris) radiants atrodas netālu no Sietiņa jeb Plejādēm, bet dienvidu (5. novembris) - nedaudz zemāk. Tiek uzskatīts, ka šī plūsma ir Enkes komētas atstātie putekļi. Lai arī netiek prognozēti vairāk kā 10 meteori stundas laikā, dažreiz šīs plūsmas ietvaros izdodas novērot ļoti krāšņas ugunsbumbas. Plūsmai ir divi maksimumi - pirmais naktī no 5. uz 6. novembri, bet otrais aptuveni nedēļu vēlāk - no 12. uz 13. novembri. Pirmā maksimuma vērošanu Mēness netraucēs, bet otrā maksimuma novērojumus pavadīs arvien spožāks Mēness. Novērojumus ieteicams veikt pēc pusnakts.

9./10. novembris - Cefeīdu plūsma - plūsma, kuras radiants atrodas nenorietošajā, karaliskajā Cefeja zvaigznājā. Salīdzinoši jauna plūsma, kuru atklāja tikai 1969. gadā. Prognozēti ne vairāk kā 10 meteori stundas laikā. Tā kā radiants atrodas augstu virs galvas, tad meteorus var sākt gaidīt jau pēc Saules rieta. Novērojumus vēlams sākt pēc pusnakts. Nedaudz traucēs Mēness, bet tas ātri norietēs.

12./13. novembris - Pegazīdu plūsmas meteori ir Banpleina komētas atliekas, kas pēdējo reizi redzēta 1819. gadā. Radiants atrodas Pegaza zvaigznājā. Labā gadā var novērot kādu duci "krītošo zvaigžņu". Mēness novērojumiem traucēs minimāli.

14./15. novembris - Andromedīdu plūsma - vāja plūsma, kuras vērošanu manāmi traucēs Mēness. Šīs "krītošās zvaigznes" ir Biela komētas atliekas, kas 1845. gadā sadalījās divās daļās. Pateicoties šim notikumam, 1885. gadā Andromedīdas bija īpaši krāšņas - aptuveni 13 000 meteoru stundas laikā. Lai arī mūsdienās no šī krāšņuma nekas nav saglabājies, daži no eksemplāriem ir tik lieli, ka nonāk līdz zemei un kļūst par meteorītiem (īstiem). Radiants atrodas netālu no Andromedas galaktikas. Novērojumiem vislabākais laiks ir no plkst. 22iem līdz plkst. 1-2 naktī. Šī plūsma ir slavena ar skaistiem un iespaidīgiem meteoriem.

16./17. novembris - Leonīdu plūsmas maksimums. Šī plūsma ir Tatla komētas (55P) atstātās atlūzas. Šogad šīs plūsmas meteorus ieraudzīt būtiski traucēs spožais Mēness. Plūsmas intensitātes prognozes nav pārāk iepriecinošans - nieka 10 līdz 20 meteori stundas laikā.

Mēness

4. novembris - jauns Mēness
11. novembris - pirmais ceturksnis
19. novembris - pilnmēness
27. novembris - pēdējais ceturksnis

Citi notikumi

5.novembris - Urāns atrodas opozīcijā
18.novembris - Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas diena
19.novembris - pusēnas Mēness aptumsums, kas sākas 8:02, maksimumu sasniedz 8:05 un beidzas 8:08. Pat nepamanīsiet, kā būs beidzies!

Iesakam apskatīt

* Tumšās rudens debesis ir lieliska iespēja iepazīt galaktikas un citus tālos Visuma objektus. Šoreiz pievērsīsimies Pegaza zvaigznājam. Tajā atrodas viena no skaistākajām lodveida zvaigžņu kopām - M15. Arī galaktiku cienītājiem spārnotais zirgs neliks vilties. Tur ir gan NGC 7332 un NGC 7339 pārītis, gan iespaidīgā NGC 7331, kurai blakus atrodas vairākas mazākas un blāvākas galaktikas. Pavisam netālu no šīs galaktiku grupas atrodas NGC 7320, kas pieder tā dēvētajam Stefana Kvintetam, kurā, kā jau nosaukums vēsta, ietilpst piecas galaktikas. Ja nu ar šīm galaktikām vēl ir par maz, tad uz robežas ar Zivju zvaigznāju ieteicams sameklēt NGC 7619, kas pieder aptuveni 170 miljonus gaismas gadu tālajai Pegasus I galaktiku grupai.

* Turpat uz robežas starp Pegaza un Zivju zvaigznājiem atrodama interesanta asterisma, kas atgādina apgāztu "L" burtu. To dēvē par HD 222454 grupu. Vēl vienu asterismu var sameklēt, atrodot zvaigzni HIP 113766. Šis sakopojums, kas nodēvēts par Delphinus Minor, atgādina Delfīna zvaigznāju.

* Tiem, kas debesu iepazīšanu vēlas sākt ar pazīstamākiem objektiem, rekomendējam Plejādes (Sietiņš, M45), Andormedas galaktiku (M31) un Perseja Dubultkopu. Šos objektus var aplūkot gan ar neapbruņotu aci, gan ar binokli, gan ar teleskopiem.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: