ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : novembris


Publicēts: 1.11.2018

Lai arī 2018.gads ir bijis gana bagāts ar skaidrām naktīm, nešaubos, ka daļa no jums visai skeptiski raugās novembra virzienā. Šis un nākamie mēneši parasti iezīmējas ar pelēkām, drēgnu mākoņu nosētām debesīm, kurās tikai retu reizi pavid kāds skaidrāks laukums, atklājot skatam spožās rudens un ziemas perioda zvaigznes. Ja nu šis gads būs savādāks un lutinās ar skaidrām naktīm, piedāvājam savlaicīgi iepazīties ar datumiem, kuros gaidāmi interesantākie objekti un to kombinācijas.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs jāatliek uz decembri.

Venera pamazām ieņem godpilno "Rīta zvaigznes" statusu, lai gan novembrī tā atradīsies visai zemu pie austrumu horizonta. Interesanta tikšanās gaidāma 6.novembra rītā, kad netālu nospožās planētas atradīsies Mēness. Visu novembri Venēra slīdēs cauri Jaunavas zvaigznājam, ap mēneša vidu atrodoties tuvu spožākajai Jaunavas zvaigznāja zvaigznei Spikai (vistuvāk 15.11).

Marss joprojām valda vakaros. Meklējiet spožu, oranžas nokrāsas zvaigzni dienvidos. Novembra sākumā Marss atrodas Mežāzī, bet pēc tam pāriet uz Ūdensvīru, kur pamazām tuvosies Neptūnam, kuru gan nesasniegs novembrī. Nekādu interesantu tikšanos novembrī negaidām, bet 30.novembra vakarā, sākot no plkst. 17:36, meklējiet dienvidrietumos spožu, austrumu virzienā slīdošu zvaigzni (aptuvenais zvaigžņlielums -1,47). 17:39 SKS jeb Starptautiskā kosmiskā stacija atradīsies zem Marsa.

Jupiters atrodas pārāk zemu pie horizonta pēc Saules rieta, lai to būtu vērts aplūkot.

* Saturns atrodas visai zemu pie dienvidrietumu horizonta un noriet drīz pēc Saules. Rekomendējam paciesties līdz nākamā gada vasarai, lai pavērotu gredzenoto planētu. 11.novembra vakarā netālu no Saturna atradīsies Mēness.

Urāns un Neptūns ir vērojami uzreiz pēc Saules rieta, bet ieteicams pagaidīt pāris stundiņas un tikai tad ķerties pie šo Saules sistēmas tālāko planētu apskates. Neptūns meklējams Ūdensvīra, bet Urāns Auna zvaigznājā (jeb uz robežas ar Zivīm). Jāatceras, ka tie nav objekti, kurus jāaplūko ar neapbruņotu aci. Vajadzēs vismaz binokli, lai ieraudzītu Urānu, bet Neptūna aplūkošanai jau teleskopu.

Komētas

Novembrī netiek prognozēta neviena komēta, kuras spožums varētu sasniegt ar neapbruņotu aci vērojamu lielumu. Cerības tiek liktas uz komētu 46P/Wirtanen, kas decembrī būs novērojama ziemeļu puslodē.

Bet jāatceras, ka ar komētām ir kā ar bitēm, nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

5.-12. novembris Taurīdu plūsma. Ziemeļu maksimuma (12. novembris) radiants atrodas netālu no Sietiņa jeb Plejādēm, bet dienvidu (5. novembris) - nedaudz zemāk. Tiek uzskatīts, ka šī plūsma ir Enkes komētas atstātie putekļi. Lai arī netiek prognozēti vairāk kā 10 meteori stundas laikā, dažreiz šīs plūsmas ietvaros izdodas novērot ļoti krāšņas ugunsbumbas. Plūsmai ir divi maksimumi - pirmais naktī no 5. uz 6. novembri, bet otrais aptuveni nedēļu vēlāk - no 12. uz 13. novembri. Šogad Mēness novērojumiem netraucēs. Novērojumus ieteicams veikt pēc pusnakts.

9./10. novembris - Cefeīdu plūsma - plūsma, kuras radiants atrodas nenorietošajā, karaliskajā Cefeja zvaigznājā. Salīdzinoši jauna plūsma, kuru atklāja tikai 1969. gadā. Prognozēti ne vairāk kā 15 meteori stundas laikā. Tā kā radiants atrodas augstu virs galvas, tad meteorus var sākt gaidīt jau pēc Saules rieta. Novērojumus vēlams sākt pēc pusnakts.

12./13. novembris - Pegazīdu plūsmas meteori ir Banpleina komētas atliekas, kas pēdējo reizi redzēta 1819. gadā. Radiants atrodas Pegaza zvaigznājā. Labā gadā var novērot kādu duci "krītošo zvaigžņu". Mēness būs augošs, bet vēl nav sasniedzis pirmo ceturksni.

14./15. novembris - Andromedīdu plūsma - vāja plūsma, kuru šogad nedaudz traucēs Mēness. Šīs "krītošās zvaigznes" ir Biela komētas atliekas, kas 1845. gadā sadalījās divās daļās. Pateicoties šim notikumam, 1885. gadā Andromedīdas bija īpaši krāšņas - aptuveni 13 000 meteoru stundas laikā. Lai arī mūsdienās no šī krāšņuma nekas nav saglabājies, daži no eksemplāriem ir tik lieli, ka nonāk līdz zemei un kļūst par meteorītiem (īstiem). Radiants atrodas netālu no Andromedas galaktikas. Novērojumiem vislabākais laiks ir no plkst. 22iem līdz plkst. 1-2 naktī. Šī plūsma ir slavena ar skaistiem un iespaidīgiem meteoriem.

17./18. novembris - Leonīdu plūsmas maksimums. Šī plūsma ir Tatla komētas (55P) atstātās atlūzas. Šogad Mēness traucēs novērot šīs plūsmas meteorus, jo tuvosies pilnmēness fāzei. Plūsmas intensitātes prognozes nav pārāk iepriecinošans - nieka 10 līdz 20 meteori stundas laikā. Tomēr šī plūsma ir lielisks ievads Latvijas jubilejas svinībām. Izmanto izdevību, ja vien ir skaidras debesis!

Mēness

7. novembris - jauns Mēness
15. novembris - pirmais ceturksnis
23. novembris - pilnmēness
30. novembris - pēdējais ceturksnis

Citi notikumi

18.novembris - Latvijas Republikas neatkarības proklamēšanas diena

Iesakam apskatīt

* Tumšās rudens debesis ir lieliska iespēja iepazīt galaktikas un citus tālos Visuma objektus. Šoreiz pievērsīsimies Pegaza zvaigznājam. Tajā atrodas viena no skaistākajām lodveida zvaigžņu kopām - M15. Arī galaktiku cienītājiem spārnotais zirgs neliks vilties. Tur ir gan NGC 7332 un NGC 7339 pārītis, gan iespaidīgā NGC 7331, kurai blakus atrodas vairākas mazākas un blāvākas galaktikas. Pavisam netālu no šīs galaktiku grupas atrodas NGC 7320, kas pieder tā dēvētajam Stefana Kvintetam, kurā, kā jau nosaukums vēsta, ietilpst piecas galaktikas. Ja nu ar šīm galaktikām vēl ir par maz, tad uz robežas ar Zivju zvaigznāju ieteicams sameklēt NGC 7619, kas pieder aptuveni 170 miljonus gaismas gadu tālajai Pegasus I galaktiku grupai.

* Turpat uz robežas starp Pegaza un Zivju zvaigznājiem atrodama interesanta asterisma, kas atgādina apgāztu "L" burtu. To dēvē par HD 222454 grupu. Vēl vienu asterismu var sameklēt, atrodot zvaigzni HIP 113766. Šis sakopojums, kas nodēvēts par Delphinus Minor, atgādina Delfīna zvaigznāju.

* Tiem, kas debesu iepazīšanu vēlas sākt ar pazīstamākiem objektiem, rekomendējam Plejādes (Sietiņš, M45), Andormedas galaktiku (M31) un Perseja Dubultkopu. Šos objektus var aplūkot gan ar neapbruņotu aci, gan ar binokli, gan ar teleskopiem.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: