ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : novembris


Publicēts: 1.11.2008

Droši vien esat pamanījuši, ka ātri paliek tumšs. Ir pienācis rudens ar saviem jaukumiem un nepatīkamajiem momentiem. Skaidras un dzidras naktis mijas ar lietainiem un drūmiem periodiem. Kas gan ir redzams debesīs šomēness - planētas, komētas un meteoru plūsmas - par to lasiet tālāk rakstā.

Saules sistēmas planētas

* Jupiters redzams dienvidos, Strēlnieka zvaigznājā uzreiz pēc Saules rieta.

* Venēra redzama uzreiz pēc Saules rieta dienvidu, dienvidrietumu pusē, pavisam zemu pie horizonta. Mēneša beigās "vakara zvaigzne" paceļas jau nedaudz augstāk virs horizonta. Iegrāmatojiet savos kalendāros 29. un 30. novembri, kad Venēra un Jupiters atradīsies ļoti tuvu viens otram. Izmantojiet iespēju un nofotografējiet šo pārīti. 1. decembrī būs skatāms spožāko objektu trio - Jupiters, Venēra un pavisam maziņš Mēness sirpis.

* Saturns uzaust ļoti agri no rīta. Lai ieraudzītu gredzenoto planētu, jums jāpieceļas plkst. 4os no rīta un jālūkojas austrumu virzienā, kur Saturns atrodas Lauvas zvaigznājā. Mēneša beigās jāceļas par stundu agrāk. Kad lūkosieties uz Saturnu, ņemiet vērā, ka planēta neizskatīsies kā parasti. Gredzenus praktiski nevar redzēt, jo tie ir pavērsti ar aso malu pret Zemi. Nenokavējiet iespēju apskatīt gredzenoto planētu bez gredzeniem. Jo īpaši, ja jūsu rīcībā ir teleskops. Gredzenu iztrūkums nozīmē labāku pavadoņu redzamību.

* Urāns šomēness vērojams Ūdensvīra zvaigznājā jau pēc Saules rieta un ceļas arvien augstāk debesīs, aiz horizonta pazūdot tikai pēc 2iem naktī. Jāmeklē austrumu, dienvidaustrumu pusē. Atzīmējiet 27. novembri, kad Urāns atradīsies pavisam blakus 96 Aquarii. Ar neapbruņotu aci lūkojoties, tās izskatās, kā vienāda lieluma zvaigznes, bet teleskopā var skaidri nošķirt, kura ir zvaigzne, bet kura ir planēta.

Neptūns līdzīgi kā Urāns ir redzams pēc Saules rieta. Planētu jāmeklē Mežāža zvaigznājā dienvidaustrumos. Teleskopā redzēsiet, ka šis objekts nav zvaigzne. 6. novembra naktī, aptuveni 22os varat pamēģināt atrast Neptūnu, kas atradīsies ļoti tuvu Mēnesim. Ieteicamais aprīkojums - binoklis vai teleskops.

Komētas

Ar neapbruņotu aci saskatāmas komētas netiek prognozētas, bet kā parasti ir iespēja kādai no esošajām strauji "uzliesmot" vai uzrasties kādai spožai un jaunai astes zvaigznei.

Kā ir teicis slavenais komētu mednieks Deivids Levijs - "Komētas ir kā kaķi. Tām ir astes un tās dara to, kas tām ienāk prātā."

Meteoru plūsmas

5. un 12. novembrī būs vērojams Taurīdu plūsmas maksimums. Taurīdas ir Enkes komētas putekļi. 5. novembrī radianta punkts atrodas pa labi no Plejādēm jeb Sietiņa, bet 12. novembrī - uz dienvidiem no Plejādēm. Pagaidām netiek prognozēts vairāk kā 20 meteori stundas laikā, bet šīs plūsmas laikā iespējams novērot ļoti skaistus eksemplārus.

9. novembris - Cefeīdu plūsmas maksimums, kura radiants atrodas augstu virs galvām. Šo plūsmu atklāja tikai 1969. gadā, kad 15 minūšu laikā tika novēroti vairāk kā 50 meteori. Šogad tiek prognozēts, ka stundas laikā varētu parādīties kādi 18.

12. novembris - Pegasīdu plūsmas maksimums, kuras radiants arī atrodas debesu ziemeļpola apvidū. Šī plūsma ir Banplaina komētas paliekas. Šo plūsmu novērot apgrūtinās gandrīz pilnais Mēness. Vēlams novērot pēc 22:00, kad radiants atradīsies rietumos.

14. novembris - Andromedīdu plūsmas maksimums, kuru novērojumus arī apgrūtinās Mēness gaisma. Par šo plūsmu mēs varam pateikties Biela komētai, kas 1845. gadā sadalījās divos gabalos. 1885. gadā Andromedīdu plūsmas maksimuma laikā tika novēroti vairāk kā 13 000 meteorīti stundas laikā. Šī plūsma ir slavena ar lieliem un ļoti spožiem meteoriem, daži no kuriem ir sasnieguši zemi. Ieteicams vērot no 22iem līdz 1-2iem naktī.

17-18. novembris - Leonīdas. Šogad nav tas izcilākais gads šīs plūsmas vērošanai, jo Mēness joprojām ir spožs. Tiek prognozēts, ka maksimums tiks sasniegts neilgi pirms pusnakts 17. novembrī. Šobrīd nav īstas skaidrības par meteoru biežumu, bet prognozēti tiek ļoti maz - 10-15 stundas laikā. Radiants atrodas Lauvas zvaigznājā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

Komentāri

  1. Spindzele tieši 7.11.2008 domāja šādi:

    Paldies par šīs sadaļas atgriešanos! :)


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!