ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : marts


Publicēts: 10.03.2019

Marts acīmredzami nevar izšķirties, vai ir pavasara, vai vēl ziemas mēnesis. Tomēr Saule nepielūdzami ar katru dienu kāpj augstāk. Par spīti marta neizlēmībai, ir atlidojuši pirmie gājputni un naktīs, pētot debesis, ne viens vien jau ir dzirdējis pārlidojam zosu barus. Pēdējais laiks izbaudīt tumšās debesis un uzmest acis ziemas debesu dārgumiem. Planētu kompānija gan nav pārāk bagātīga, bet to var kompensēt, dodoties zodiakālās gaismas meklējumos.

Saules sistēmas planētas

Merkurs vērojams marta pirmajā nedēļā, vakarpusē pēc Saules rieta rietumos.

Venēra redzama zemu pie horizonta dienvidaustrumos īsu brīdi pirms Saules ausmas.

* Marss ir dominējošā vakara planēta, kas redzama augstu debesīs pēc Saules rieta. Marss riet ap pusnakti. Marta sākumā meklējams Auna zvaigznājā, bet mēneša beigās - Vērša zvaigznājā. Marta pēdējos datumos Marss atradīsies salīdzinoši tuvu Sietiņam jeb Plejādēm.

* Jupiters ir rīta planēta, kas atrodas Čūskneša zvaigznājā, attiecīgi iet zemu virs dienvidu horizonta. 27.marta rītā Mēness dosies palīgā tiem, kas nekādi nespēj sameklēt Jupiteru, nostājoties debesīs tieši virs Saules sistēmas lielākās planētas. 

* Saturns atrodas ļoti zemu dienvidaustrumos un redzams īsu brīdi pirms Saules ausmas. Meklējiet Strēlnieka zvaigznājā. 29.marta rītā Saturna meklēšanā noderēs Mēness, kas debesīs atradīsies pavisam tuvu gredzenotajai planētai.

* Urāns novērojams neilgu brīdi pēc Saules rieta Zivju zvaigznājā, bet ar katru dienu atrodas arvien tuvāk horizontam. Urāna aplūkošanai būs nepieciešams vismaz binoklis.

* Neptūns marta mēnesī nav novērojams.

Komētas

Martā nav paredzētas ar neapbruņotu aci novērojamas komētas, bet ar komētām ir kā ar bitēm - nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

16./17. marts - Corona Australīdas. Šī ir vāja plūsma, kuras radiants meklējams dienvidu puslodes zvaigznājā Dienvidu Vainags. Gaidāmi aptuveni 10 meteori stundas laikā. Šogad plūsmu vērot traucēs Mēness. Jāmeklē "krītošās zvaigznes", kuras no dienvidiem lido ziemeļu virzienā. Radiants praktiski ir aiz horizonta. Plūsma ilgst tikai dažas dienas.

22./23. marts - Kamelopardalīdas, kuru radiants atrodas Žirafes zvaigznājā. Lai arī stundas laikā tiek prognozēti tikai daži meteori, tie ir unikāli ar savu niecīgo ātrumu - aptuveni 7km/s. Šogad novērojumus būtiski apgrūtinās spožais Mēness.

Šajā pašā datumā vērojama marta Geminīdu plūsma, kuru atklāja tikai 1973. gadā. Tā ir maz izpētīta plūsma, tādēļ ikviens ir aicināts novērot šo meteoru plūsmu, kuras radiants meklējams Dvīņu zvaigznājā. Tā kā arī šie ir lēni meteori, tad uzskata, ka abas šajā naktī maksimumu sasniedzošās plūsmas ir vienas komētas atstātās atlūzu astes.

Mēness

6. marts - jauns Mēness
14. marts - pirmais ceturksnis
21. marts - pilnmēness
28. marts - pēdējais ceturksnis

Citi notikumi

14.marts - Pī (3,14..) diena
20. marts 
- plkst. 23:58 iestājas astronomiskais pavasaris (knapi paspēs pirms 21.marta!)
31.marts - neaizmirstam "pagriezt laiku". Jāgriež stundu uz priekšu. Vakaros ilgāk būs gaišs.

Iesakam apskatīt

* Planētas - Marss pēc Saules rieta. Jupiters - pirms Saules ausmas. Ļoti nabadzīgs planētu mēnesis.

Aptuveni pusotru stundu pēc Saules rieta pavērojiet debesis rietumu pusē. Ja pamanīsiet milzīgu, tikko manāmas gaismas piramīdu, tad ziniet, ka tā ir zodiakālā gaisma. Protams, jāatrodas tumšā vietā. Ja rietumu virzienā no jums atrodas pilsēta vai ciems ar intensīvu apgaismojumu, tas būtiski traucēs ieraudzīt šo interesanto veidojumu.

* Ekstrēmo sporta veidu cienītājiem iesakām piedalīties Mesjē maratonā. Maratonam piemērotākajos datumos, kas ir marta vidus, iekrīt pilnmēness, tādēļ 2019.gadā labākā nedēļas nogale šim izaicinājumam ir nakts no 30. uz 31. martu, kad varētu paspēt apskatīt visus Mesjē kataloga objektus. Vairāk par maratonu varat lasīt šeit: http://messier.seds.org/xtra/marathon/marathon.html

* Iemācīties atrast Vēršu Dzinēju, kas atgādina lietus pili vai tradicionālas formas papīra pūķi. Šī zvaigznāja spožākā zvaigzne ir Arkturs, kuru viegli atrast, ja Lielo Greizo Ratu roktura lociņu paturpina uz leju. Šī zvaigzne izskatās oranžīga, jo pieder sarkano milžu klasei. Arkturs atrodas aptuveni 37 gaismas gadu attālumā un ir ceturtā spožākā zvaigzne, kas vērojama zemes debesīs. Vēl viena zvaigzne, kuru ir vērts aplūkot Vērša Dzinējā ir Izars jeb Epsilon Bootes, kas ir skaista dubultzvaigzne. Ja Arktura apkaimi aplūkosi nelielā teleskopā, uz leju no sakranīgās zvaigznes pamanīsi zvana formas zvaigžņu sakopojumu - Picot 1 asterismu. Tā nav īsta zvaigžņu kopa, bet dažādos attālumos esošu zvaigžņu veidota figūra, kuru neoficiāli dēvē par Napoleona cepuri. Netālu no robežas ar Medību Suņiem atrodas lodveida zvaigžņu kopa NGC 5466. Ja "pašausi pa kreisi" tad varēsi apskatīt daudz iespaidīgāko lodveida zvaigžņu kopu M3, kas atrodas Medību Suņu zvaigznājā. Vēršu Dzinējs ir bagāts ar galaktikām, bet tās ir visai vājas. Dažas no spožākajām ir NGC 5529, NGC 5557, NGC 5676, NGC 5689.

Lai skaidras un tumšas debesis!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!