ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : maijs (1413/0)


Publicēts: 2.05.2008

Nu jau skaidri redzams, ka vasara ir rokas stiepiena attālumā. Vakaros pogo lakstīgalas un reibinoši smaržo ievas. Nenoliedzami ideāls laiks, lai romantiskā noskaņā pavadītu naktis zem skaidrām, zvaigžņu pielietām debesīm, meklējot spožas planētas un skaitot nokritušās zvaigznes. Šomēness gaidāms skaista meteoru plūsma, tā kā laicīgi izdomājiet vairākas vēlēšanās.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs kļūs par maija mēneša skatītāko planētu vakaros. Pēc Saules rieta mēģiniet noķert mazu, spožu zvaigznīti, kas meklējama rietumu, ziemeļrietumu pusē, zemu pie horizonta. Augstāko punktu Saulei vistuvākā planēta sasniegs maija otrajā nedēļā. 6. maijā Merkurs atradīsies nedaudz zem šaurā Mēness sirpja. Nenokavējiet, vēlāk Merkurs laidīsies arvien zemāk un zemāk.

* Venēra šomēnes jāaizmirst. Nebēdājiet, drīzumā tā kļūs par spožāko vakara zvaigzni.

* Marss - ja nepaspējāt, tad esat jau nokavējuši. Joprojām redzama planēta, bet nesalīdzināmi mazāka un nespodrāka. Šobrīd atrodas Dvīņu zvaigznājā, bet vēlāk pārvietosies uz Vēža zvaigznāju. Iesakam atrast šo planētu 22. maija vakarā, kad tā atradīsies Bišu spietā jeb M44. 25. maijā uz Marsa nolaidīsies Phoenix kosmosa kuģis, bet šo notikumu gan no Zemes ar teleskopiem redzēt nevarēs.

* Jupiters būs saskatāms Strēlnieka zvaigznājā, dienvidu pusē no rītiem pirms Saules lēkta.

* Saturns ir maija mēneša "zvaigzne". Ideāls laiks, lai ielūgtu ciemos draugus un paziņas un pārsteigtu viņus ar apbrīnojamo gredzenoto milzi. Meklējiet Lauvas zvaigznājā!

Komētas

Ar neapbruņotu aci saskatāmas komētas netiek prognozētas, bet kā parasti ir iespēja kādai no esošajām strauji "uzliesmot" vai uzrasties kādai spožai un jaunai astes zvaigznei.

Meteoru plūsmas

Maijā ir novērojamas tikai pāris plūsmas, un tās pašas sākumā.

* Alfa Skorpīdas - 3. maijs - Vāja plūsma, bet, pateicoties tam, ka Mēness netraucēs vērot debesis, iespējams saskatīt pat vājākos šīs plūsmas meteorus. Plūsmas radiants meklējams dienvidaustrumu debesīs pēc Saules rieta un pacelsies virs jūsu galvām līdz nakts vidum.

Eta Akvarīdas - 5. un 6. maijs - Pirmo reizi novērota Ķīnā aptuveni mūsu ēras 401. gadā. Šo plūsmu viedo Haleja komētas atliekas. Radiants meklējams Ūdensvīra zvaigznājā. Ziemeļu puslodes iedzīvotājiem jāatceras, ka meteoru plūsma atrodas ļoti zemu. Krītošās zvaigznes jāmeklē austrumu pusē agri no rīta. Šogad iespējams lielāks skaits meteoru kā parasti, pateicoties Jupitera ietekmei uz komētas atstātajām atlūzām.

Lai skaidras un tumšas debesis!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!