ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : maijs


Publicēts: 1.05.2010

Aprīlis bija interesants mēnesis. Skaidrās debesis ļāva vērot divu Saulei tuvāko planētu tandēmu. Īslandes vulkāns ar neizrunājamu nosaukumu sagādāja daudzu miljonu eiro vērtus pārsteigumus visā Eiropā un pat aiz tās robežām. Skaidru nakšu bija krietni vien vairāk kā iepriekšējos mēnešos. Ko gan piedāvās maijs, kad naktis kļūst arvien gaišākas un gaišākas?

Saules sistēmas planētas

* Venēra vērojama pēc Saules rieta. Šo spožo "zvaigzni" nevar nepamanīt. 15. maijā zem Venēras būs redzams jauna Mēness sirpis, bet 16. maijā tas jau atradīsies nedaudz virs Venēras.

* Marss atrodams Vēža zvaigznājā maija sākumā un Lauvas zvaigznājā pēc 10 maija. Sarkanā planēta kļūst arvien mazāka, jo attālinās no Zemes.

* Saturns ir maija planēta. Izmantojiet siltās maija naktis, lai pavērotu gredzenoto milzi, kas redzams Jaunavas zvaigznājā pēc Saules rieta. 22. maijā salīdzinoši netālu no Saturna atradīsies augošs Mēness.

* Pirms saullēkta var vērot veselas trīs planētas - JupiteruUrānu un Neptūnu9. maija rītā tām pievienojas dilstoša Mēness sirpis.

Merkurs šomēnes neatrodas novērojumiem labvēlīgā pozīcijā.

Komētas

Šobrīd nav neviena komēta, kura būtu redzama ar neapbruņotu aci.

Jaunavas zvaigznājā varat mēģināt atrast komētu 81P jeb Vailda komētu, kura varētu sasniegt 8-9 zvaigžņlielumu.

Maijā varat mēģināt ieraudzīt komētu C/2009 R1 (Maknota), kura varētu sasniegt 8 zvaigžņlielumu. Maija sākumā tā atrodama Pegasa zvaigznājā, bet beigās - Andromēdas zvaigznājā.

Vēl viena Maknota komēta - C/2009 K5 - atrodama Cefeja zvaigznājā. Ap 15to datumu tā atrodas netālu no Polārzvaigznes un vaļējās zvaigžņu kopas NGC 188

Meteoru plūsmas

1./2. maijs - Pī Būtīdas ir plūsma, kuras meteori nāk gan no Herkulesa, gan no Vēršu dzinēja zvaigznājiem. Labākais laiks ir aptuveni 2os naktī, bet šogad jau tā vājo plūsmu vērot apgrūtinās Mēness.

5./6. maijs - Eta Akvarīdas ir interesanta plūsma. Pirmie novērojumi reģistrēti jau mūsu ēras 401. gadā. Šīs plūsmas avots ir viens no  Haleja komētas atstātajiem atlūzu mākoņiem. Meteoru radiants atrodas Ūdensvīra zvaigznājā, kas atrodas visai zemu austrumos. Vērojumus varat sākt aptuveni 2os naktī. Tiek prognozēti aptuveni 25 meteori stundas laikā. Šogad novērojumiem traucēs Mēness.

Mēness

6. maijs - pēdējais ceturksnis
14. maijs - jauns Mēness
21. maijs - pirmais ceturksnis
28. maijs - pilnmēness

Citi notikumi

4. maijs - Latvijas neatkarības deklarācijas pasludināšanas diena
11. maijs - Mātes diena

Iesakam apskatīt

* Atgriežas M13 un M92 - lieliskas lodveida zvaigžņu kopas Herkulesa zvaigznājā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: