ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : jūnijs


Publicēts: 3.06.2022

Vasara un tās gaišās naktis ir klāt. Tie, kas labprāt diennakts tumšajā laikā pievēršas zvaigznēm un citiem kosmiskajiem objektiem, atzīs, ka jūnijā šī nodarbe kļūst ļoti ierobežota, jo naktis ir ne tikai nepiedodami īsas, bet arī pārmēru gaišas. Neskatoties uz šo traucējošo faktoru, neaizmirsīsim arī citus objektus un parādības, ar kurām var iepazīties pat jūnija "baltajās naktīs".

Saules sistēmas planētas

* Merkurs jūnija mēnesī neatrodas pietiekami augstu, lai būtu labi novērojams.

* Venera šobrīd vērojama kā "rīta zvaigzne", bet salīdzinoši tuvu ziemeļaustrumu horizontam. 26.jūnija rītā netālu no Veneras atradīsies sadilis Mēness sirpis.

* Marss jūnijā novērojams no rītiem austrumu pusē Zivju zvaigznājā. 23.jūnija rītā Marsam pievienosies dilstošs Mēness.

* Jupiters arī vērojams no rītiem Zivju zvaigznājā, tātad austrumos.

Saturns arī piebiedrojies rīta puses planētu pulkam, bet uzaust visātrāk no visām redzamajām. Vērojams dienvidaustrumos, Mežāža zvaigznājā.

* Divas tālākās planētas - Urāns un Neptūns pagaidām aust pārāk īsu brīdi pirms Saules ausmas, lai būtu vērts pievērsties to novērošanai.

Komētas

Šobrīd nav neviena komēta, kura būtu redzama ar neapbruņotu aci.

Meteoru plūsmas

2./3. jūnijs - Tau Herkulīdu plūsma, kuras laikā gaidāmi ne vairāk kā 15 meteori stundas laikā. Novērojumus ieteicams sākt pēc pusnakts, kad ir tumšāks, bet augošais Mēness traucēs novērojumiem.

4./5. jūnijs - Skorpīdu plūsma - interesanta plūsma, kurai ir zināmi divi radianti. Ieteicamais laiks pēc pusnakts. Gaidāmi aptuveni 15 meteori stundas laikā.

6./7. jūnijs - Arietīdu plūsma, kuras radiants atrodas Auna zvaigznājā. Gaidāmi vidēji 30 lēni un spoži metori stundas laikā. Novērojumus vēlams sākt pēc pulkstens 2iem naktī. Meteori ir lēni, un bieži vien novērojamas ugunsbumbas jeb bolīdi.

15./16. jūnijs - jūnija Lirīdas - vienīgā amatieru atklātā plūsma kopš 1960. gada. Radiants atrodas blakus spožajai zvaigznei Vegai. Šogad novērojumiem neizdevīgs laiks, jo spožais Mēness traucēs vērot šīs plūsmas maksimumu.

25./26. jūnijs - Korvīdu plūsma, kuras izcelsmes avots līdz šim nav atklāts. Šī ir viena no visīsākajām plūsmām, kura ilgst aptuveni piecas dienas. Gaidāmi ne vairāk kā 10 meteori stundas laikā, kuru novērošanu šogad Mēness būtiski neapgrūtinās. Astronomi spekulē, ka šo meteoru avots ir kāda līdz šim neatklāta komēta.

29. jūnijs - Beta Taurīdu plūsma - šo plūsmu redzēt nevar, bet var sadzirdēt, ja jums ir pieejami liela diapazona īsviļņu uztvērēji. Uzstellējiet tos uz kādu tālu staciju, kas atrodas radianta virzienā (Taurus. R.A. 05h 44m; DEC +19 grādi) un, iespējams, jums izdosies sadzirdēt "krītošās zvaigznes". Mēness novērojumiem nemaz netraucē! Vidēji 30 meteori stundā.

29./30. jūnijs - jūnija Drakonīdu plūsma - novērojumus neapgrūtinās Mēness gaisma, ja sāksiet novērojumus pēc pusnakts. Šos putekļus aiz sevis atstājusi Ponsa-Vinnekes komēta. 1916. gadā tika novēroti vairāk kā 100 spoži meteori, bet pēdējos gados novēroto meteoru skaits samazinās. Grūti prognozējama plūsma.

Mēness

7. jūnijs - pirmais ceturksnis
14. jūnijs - pilnmēness
21. jūnijs - pēdējais ceturksnis
29. jūnijs - jauns Mēness

Citi notikumi


21.jūnijs
 - vasaras saulgrieži
24.jūnijs - ja Līgo nakts svinēšana nebūs aizmiglojusi acis, var aplūkot "planētu parādi".
30.jūnijs - Asteroīdu diena

Iesakam apskatīt

* Meklējiet sudrabainos mākoņus un citus neparastus fenomenus. Atcerieties, ka šie mākoņi sāk izpausties aptuveni stundu pēc Saules rieta, novērojami vairāk ziemeļu virzienā (reizēm gadās līdz zenītam). Mākoņiem cauri redzamas zvaigznes.

* Ja tālajiem Visuma objektiem debesis ir pārāk gaišas, tās nudien netraucēs aplūkot planētas (Venera, Marss, Jupiters, Saturns) un Mēnesi. Atcerieties, ka pelēko Zemes pavadoni vislabāk vērot, kamēr tas nav pilnmēness fāzē. Jo īpaši izteiksmīgi krāteri būs terminātora līnijas tuvumā. Šī līnija iezīmē apgaismotās un neapgaismotās puses robežu.

* Ja jūsu rīcībā ir teleskops, binoklis vai cita ierīce, ar kuru varat droši aplūkot Sauli, izmantojiet laiku, kad šī zvaigzne atrodas augstu pie debesīm.

* Tālajiem Visuma objektiem debesis varētu būt pārāk gaišas, tādēļ vasaras mēneši ir ideāls laiks, lai atkārtotu zvaigznājus un sagatavotu tehniku tumšākam laikam. Zvaigznājus vislabāk mācīties pēc pusnakts.

Lai skaidras debesis un maz odu!

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!