ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : februāris


Publicēts: 1.02.2018

Lai arī mākoņi ir okupējuši debesu jumu, nemetam plinti krūmos un aktīvi sekojam aktuālajām sinoptiķu prognozēm, lai noķertu tos brīžus, kad debesis noskaidrojas un atklāj skatam tūkstošiem zvaigžņu. Izmantojiet izdevību, izbrauciet ārpus spoži apgaismotajām apdzīvotajām vietām un izbaudiet ziemas tumšās naktis. Turam īkšķus, lai skaidrās naktis iekrīt tajos īpašajos datumos, kad debesīs ir gaidāms kaut kas interesants.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs februārī novērojams pēc 25.februāra vakaros, pēc Saules rieta zemu pie rietumu horizonta. Kā orientieris var kalpot spožā Venera, kas atradīsies nedaudz augstāk kā Merkurs.

* Venēra aplūkojama vakaros uzreiz pēc Saules rieta zemu pie dienvidrietumu horizonta, sākot no mēneša otrās dekādes. Ļoti interesanta kombinācija gaidāma 16.februāra vakarā. Ieteicams izvēlēties vietu, kur horizontu nekas neaizsedz. Novērojumus sāciet 17:35, lai paspētu sameklēt spožo Venēru, zem tās 0,5% apgaismotu Mēnesi. 17:41 esiet īpaši vērīgi, jo zemu pie horizonta (tuvāk rietumiem) iznirs spoža zvaigzne, kas lēnām slīdēs austrumu virzienā. Ja paveiksies, noķersiet vienā fotokadrā Veneru, Mēnesi un Starptautisko kosmisko staciju!

Marss februārī redzams no rītiem, pēc 4:00. Līdz 8.februārim Marss atrodas Skorpiona zvaigznājā, pēc tam Čūsknesī. 9.februārī virs sarkanās planētas atradīsies dilstošs Mēness.

Jupiters atradīsies Svaru zvaigznājā. Aust aptuveni 3:00 februāra sākumā un aptuveni 1:00 mēneša beigās. Labs orientieris 8.februārī būs Mēness, kas atradīsies salīdzinoši tuvu Jupiteram.

* Saturns meklējams no rītiem Strēlnieka zvaigznājā dienvidaustrumos, ar katru dienu austot arvien agrāk un agrāk. 11.februārī Saturnu atrast palīdzēs Mēness, kas atradīsies netālu no gredzenotās planētas.

Urāns meklējams Zivju zvaigznājā un redzams dienvidrietumos pēc Saules rieta. Noriet ap pusnakti.

* Neptūns atrodas Ūdensvīra zvaigznājā, bet pārāk zemu pie horizonta, lai to varētu kvalitatīvi aplūkot.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Meteoru plūsmas

26./27 februāris - Delta Leonīdu plūsmas maksimums. Šīs plūsmas avots nav zināms, bet meteori ir ļoti lēni - aptuveni 24 km/s. Maksimumā novērojami aptuveni 5 meteori stundas laikā. Radiants atrodas starp Lauvas zvaigznāja zvaigznēm Zosmu un Algību. Šogad nav lielas cerības ieraudzīt šīs plūsmas pārstāvjus, ja nu vienīgi gadās kāds īpaši spožs, jo Mēness būtiski traucēs.

Mēness

7. februāris - pēdējais ceturksnis
15. februāris - jauns Mēness
23. februāris - pirmais ceturksnis

Svarīgie datumi

1.februāris - Mēness "skalpēs" Regulu. Ja nu paveicas ar skaidru laiku, vērot (ieteicams ar binokli vai teleskopu) ieteicams sākt ~19:45.
15.februāris - Galileo Galileja diena.
23.februāris - Mēness aizklās Aldebarānu (Vērša zvaigznājs). Novērojumus var sākt 19:00. Okultācija noslēgsies 20:20 (minūtes var atšķirties dažādās Latvijas vietās).

Iesakam apskatīt

* Visas ar neapbruņotu aci redzamās planētas.

* Bezmēness naktīs jāsāk meklēt zodiakālā gaisma. Protams, jāatrodas ārpus apgaismotām vietām. Rietumu horizontam jābūt pēc iespējas tumšākam. Debesīs pēc Saules rieta, kad ir satumsis,  jāierauga (ar fotoaparātu vai bez) blāva gaismas piramīda.

* Ir vērts iemācīties sameklēt Žirafes zvaigznāju, arī ja nav binokļa vai teleskopa, ar kuru ieraudzīt Catalina komētu. Tas ir "modernais" zvaigznājs, kuru 17.gadsimta sākumā izveidoja flāmu kartogrāfs Petrus Plancius, kas bariņu nevienam zvaigznājam nepiesaistītu zvaigžņu apvienoja Žirafes zvaigznājā. Varat iztēloties, ka debesīs lūkojaties nevis uz žirafi, bet uz tās plankumiem. Uz robežas starp Kasiopejas un Žirafes zvaigznāju var atrast vaļējo zvaigžņu kopu Stock 23. Binoklī viegli ieraugāmas ir četras zvaigznes, kuras veido Pūķa galvas minatūru kopiju. Lielākā palielinājumā saskatāmas jau vairāk zvaigznes. Iespējams, ka skaistākais veidojums Žirafes zvaigznājā ir Kembla Kaskāde - virkne zvaigžņu, kas noslēdzas ar brīnišķīgu vaļējo zvaigžņu kopu NGC 1502. Planetāro miglāju cienītājiem nebūs tālu jāmeklē NGC 1501. Tā aplūkošanai noteikti būs vajadzīgs teleskops. Savukārt galaktiku medniekiem jāceļo uz ziemeļrietumiem no Kembla Kaskādes, kur meklējama viena no tuvākajām galaktikām ārpus Lokālās Grupas - IC 342. Attālums līdz šai spirālveida galaktikai ir aptuveni 11 miljoni gaismas gadu. Lai arī to ir iespējams ieraudzīt teleskopā, jāatzīst, ka šoreiz fotografētājiem ir lielākas iespējas atklāt galaktikas milzīgos apmērus. Tās blāvo un plašo zaru sistēma aizņem apgablu, kas pielīdzināms pilna Mēness diskam.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri

 1. Mārča tieši 4.03.2018 domāja šādi:

  Sveicināti Starspace redakcija !!

  Gaidu rakstu par mēneša debesis; Marts raksta izlaidumu!!

  Paldies..

  Ps. Cik augstu virs horizonta atreizs atrodās Venērā īsi pēc Saulrieta? Cik spoža viņa patreizs?

 2. Redaktors tieši 5.03.2018 domāja šādi:

  Marts gatavs: http://bit.ly/marts-2018

  Venera ir visai zemu, zem 10 grādiem šobrīd. Jāšauj uz jūras krastu. Piem., šovakar 18:22 (visai gaišs) ~6 grādu augstumā, 19:00 - 2 grādi. Spožums aptuveni -4. Jāpaciešas līdz marta otrajai pusei. Tad jau būs labāk.

 3. Kapuce tieši 6.04.2018 domāja šādi:

  Vai aprīļa debesis arī būs?

 4. Mārča tieši 6.04.2018 domāja šādi:

  Sveicināti!!

  Gaidu rakstu par mēneša debesis Aprīļa raksta izlaidumu!!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: