ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis: decembris


Publicēts: 27.11.2015

Šķiet, ka vēl tikko bija vasara, sliktākajā gadījumā oktobris, bet nupat pēc pāris dienām jau decembris, kas nozīmē, ka 2015.gads būs aizsoļojis uz neatgriešanos. Šis gads ir bijis pārsteigumiem un lieliskiem astronomiskiem notikumiem bagāts. Esam baudījuši gan daļēju Saules aptumsumu, gan fantastiskas ziemeļblāzmas, gan aplūkojuši Plutonu un tā neparasto sistēmu. Atliek vien vēlēties mierīgu decembri ar skaidrām, piķa melnām debesīm. Vai tas nebūtu labs gada noslēgums?

Saules sistēmas planētas

* Merkurs decembra pirmajā pusē nav novērojams. Pēc 20.decembra Merkurs būs redzams virs dienvidrietumu horizonta pēc Saules rieta.

* Venēra joprojām dominē no rītiem. Tā ir meklējama Jaunavas zvaigznājā, lūkojoties dienvidu virzienā jau vairākas stundas pirms saullēkta. Interesantu kombināciju varēs vērot 7. un 8.decembrī, kad netālu no Venēras būs vērojams dilstoša Mēness sirpis un komēta C/2013 US10 (Catalina). Decembra otrajā pusē Venēra jau būs iesoļojusi Svaru zvaigznājā.

* Arī Marss decembra mēnesī atradīsies Jaunavas zvaigznājā. Sarkanīgā zvaigznīte meklējama mēneša sākumā netālu no Porrimas. 6.decembrī netālu no Marsa atradīsies sadilis Mēness sirpis. Savukārt 23.decembrī Marss gozēsies virs Jaunavas zvaigznāja spožākās zvaigznes Spikas.

Jupiters aust arvien agrāk un agrāk. Ja decembra sākumā strīpainais milzis pie austrumu horizonta izlien ap plkst. 1:00, tad mēneša beigās novērojumus varēs sākt jau brīdi ap 23:00. Jupiters meklējams Lauvas zvaigznājā. 4.decembrī netālu no Jupitera atradīsies dilstošs Mēness.

* Saturns decembra sākumā atrodas pārāk tuvu Saulei, bet mēneša otrajā pusē tie, kas ļoti grib uzmest aci gredzenotajam skaistulim, var meklēt bāli dzeltenu zvaigznīti zemu pie horizonta dienvdaustrumos. Saturns atrodas Čūskneša zvaigznajā.

Urāns redzams jau pēc Saules rieta dienvidaustrumos Zivju zvaigznājā. Lai ieraudzītu Urānu, jums vajadzēs vismaz binokli.

* Neptūns meklējams Ūdensvīra zvaigznājā un ir redzama pēc Saules rieta. Tā aplūkošanai noteikti nepieciešams teleskops.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

C/2013 US10 (Catalina) ir redzama no rītiem pirms saullēkta dienvidaustrumu virzienā Jaunavas zvaigznājā (decembra beigās jau Vērša Dzinēja zvaigznājā). Lai arī perihēlijā komēta atradās jau 15.novembrī un tā šobrīd attālinās no Saules, komēta tuvojas Zemei un tas nozīmē, ka kādu brīdi mēs to varēsim vērot, iespējams pat ar neapbruņotu aci. Tomēr neceriet uz fantastisku astes zvaigzni. Visticamāk, ka labāk tā būs saskatāma binoklī, bet vislabāk izskatīsies fotogrāfijās. Ja nu tomēr no rītiem miegs nenāk, izmantojiet izdevību un aplūkojiet šo viešņu no tālā Oorta mākoņa.

Meteoru plūsmas

10./11. decembris Monocerotīdu un Chi Orionīdu plūsma. Pirmajai plūsmai radiants atrodas starp Dvīņu un Vienradža zvaigznājiem, savukārt Chi Orionīdu izejas punkts atrodas starp Vērša un Oriona zvaigznājiem. Jāsaka gan, ka neviena no šīm plūsmām nav pietiekami spēcīga. Ieteicams novērojumus sākt pēc pusnakts, ap 1:00. Šogad novērojumiem netraucēs Mēness.

11./12. decembris - Sigma Hidrīdu plūsma - radiants atrodas Hidras zvaigznāja "galvas daļā". Tie ir vieni no ātrākajiem meteoriem, kurus labos apstākļos var novērot pēc pusnakts līdz pat rīta ausmai. Šogad novērojumiem Mēness netraucēs.

13./14 decembris - Geminīdu plūsma - Šogad ir labs Geminīdu vērošanas gads. Radiants meklējams nedaudz uz ziemeļiem no Dvīņu zvaigznāja zvaigznes Kastora. Tiek prognozēti aptuveni 100 meteori stundas laikā. Aptuveni 3% no Geminīdu meteoriem aiz sevis atstāj pēdu - ar aci pamanāmu švīku, kas vērojama vēl kādu brīdi pēc tam, kad meteors jau apdzisis. Šo meteoru avots nav komēta, bet gan 3200 Phaethon, kas ir Apollo grupas asteroīds, kas dažkārt lido tuvu garām Zemei.

16./17. decembris - Piscīdu plūsma - plūsma, kas tika atklāta 1973. gadā. Jauna un maz izpētīta, bet arī ļoti vāja plūsma. Sagaidāmi ne vairāk kā 8 meteori stundas laikā, kuru radiants meklējams Zivju zvaigznājā.

20./21. decembris - Delta Arietīdu plūsmas maksimums. Vāji, bet ātri meteori, kas redzami jau pirms pusnakts. To radiants atrodas Auna zvaigznājā. Šogad stundas laikā gaidāmi aptuveni 10 meteori. Tā kā novērojumiem traucēs Mēness, jau tā niecīgais gaidāmo meteoru skaits būs vēl mazāks.

22./23. decembris - Ursīdu plūsma, kuras radiants atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Tā kā tas ir nenorietošais zvaigznājs, meteorus varat skaitīt visu cauru nakti, bet labāk vērot ap 23:00 vai agri no rīta. Izcelsmes avots ir Tatla komēta. Ja debesis ir tumšas, tad stundas laikā varot saskaitīt līdz pat 20 meteoriem. Jāsaka gan, ka šogad debesis nebūs tumšas.

Mēness

3. decembris - pēdējais ceturksnis
11. decembris - jauns Mēness
18. decembris - pirmais ceturksnis
25. decembris - pilnmēness

Svarīgie datumi

23. decembris - Mēness aizklās Aldebarānu (sākums īsu brīdi pēc 20:00, beigas pirms 22:00)
22. decembris
 - Ziemas Saulgrieži
24. decembris - Jaukus jums Ziemassvētkus!
31. decembris - Skaisti sagaidīt 2016. gadu!

Iesakam apskatīt

* C/2013 US10 (Catalina) komētu, ja no rītiem nenāk miers. Komplektā vesels bariņš planētu - Jupiters, Marss, Venēra un decembra beigās Saturns.

* Klasisko vērtību cienītājiem: Oriona miglājs (M42) gan bez bruņojuma, ja debesis ir tumšas, gan apbruņojušies ar binokļiem vai teleskopiem. Ja jūsu rīcībā ir OIII filtrs, baudījums būs vēl iespaidīgāks. Otrs šāds klasiskais objekts, kurš aplūkojams gan ar neapbruņotu aci, gan binokli, gan teleskopā, ir Andromedas galaktika (M31).

* Ja jau reiz esam iesoļojuši Andromedas zvaigznājā, tad noteikti ir vērts aplūkot arī vienu no skaistākajām dubultzvaigzēm - Almahu.  Izrādās, ka šajā zvaigznājā ir vēl arī citas galaktikas, piemēram, NGC 891, kas vērsta ar malu pret Zemi. Šīs galaktikas rietumu malu grezno 12 zvaigžņlieluma zvaigzne.

* Tuvojoties Ziemassvētku laikam piedāvājam iepazīt dažus objektus Vienradža zvaigznājā, kas atrodas nedaudz uz leju un austrumiem no Oriona sarkanīgās Betelgeizes. Vienradzis ir "iespiests" starp Lielo un Mazo Suni. Šajā zvaigznājā meklējams pats Ziemassvētku koks, pareizāk sakot Ziemassvētku Koka kopa NGC 2264. Lielākā palielinājumā "eglītes" galā iespējams saskatīt tumšo Konusa miglāju (Cone nebula). Izmantojot OIII filtru, pamanīsiet, ka Ziemassvētku Koka kopas apkaimē ir vairāki miglāji. Īpaši ievērības vērts ir NGC 2261, kuru apskatot atcerieties, ka jaunu komētu neesat atklājuši. No vairāku zvaigžņu sistēmām rekomendējam aplūkot 8 Mon (8 Monocerotis) un Beta Monocerotis. Nu un protams, kā bez iespaidīgā Rozetes miglāja, kurā piedzimušās zvaigznes pazīstamas kā kopa NGC 2244. Šo objektu varat mēģināt ieraudzīt ar neapbruņotu aci vai ar binokļa palīdzību. Ja vēlaties aplūkot šo miglāju teleskopā, rekomendējam OIII filtru. Vēl viena interesanta vaļējā zvaigžņu kopa ir NGC 2301. Vienradža zvaigznājā ir iekļuvis arī viens no Mesjē kataloga objektiem - M50, kas ir vaļējā zvaigžņu kopa, kurā, ja uzmanīgi ieskatās, varot atrast kaklarotu.

* Decembrī ir vērts atvēlēt kādu nakti, lai iepazītu ceturto lielāko zvaigznāju - Vali, kurš iekārtojies zem Auna un Zivju zvaigznājiem. Ekskursiju šajā zvaigznājā sāksim ar Nu Ceti, kas nav tikai jauka dubultzvaigzne, bet punktiņš "Kosmiskajai jautājumzīmei". Ja parasti Lauvas zvaigznāja "galva" tiek minēta kā apgriezta jautājumzīme, tad Valī ar neliela binokļa palīdzību ieraudzīsiet normālu jautājumzīmi. Lai arī Valis ir patiesi milzīgs zvaigznājs, tajā atrodams tikai viens Šarla Mesjē objekts - spirālveida galaktika M77. Tomēr nevarētu teikt, ka tā ir vienīgā galaktika šajā zvaigznājā. Netālu no M77 atrodas arī NGC 1055, NGC 1087, NGC 1090 un NGC 1094. Lai arī vizuāli neko īpašu neredzēsiet, ir vērts uzmest aci Omicron Ceti jeb Mirai, kas ir īpaša ar to, ka tā ir pirmā atklātā periodiskā maiņzvaigzne, kuras mainību 1638. gadā pamanīja Johans Fokens Holvarda no Nīderlandes. Ja arī zvaigzne jums nešķiet īpaša, tad aizdomājieties, ka tā ir vairāk nekā 300 reizes lielāka nekā mūsu Saule. Vaļa astes daļā atrodams planetārais miglājs NGC 246, kura aplūkošanai vēlams izmantot OIII filtru. Nedaudz zemāk atradīsiet dažas Tēlnieka grupas galaktikas - NGC 247, NGC 253, no kurām pēdējā jau atrodas Tēlnieka zvaigznājā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri

  1. Jānis tieši 4.12.2015 domāja šādi:

    Decembris būs pasakains.


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!