ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis: decembris


Publicēts: 1.12.2021

Lai kāds arī būtu bijis novembris, decembrī, vismaz līdz 12. datumam vajadzētu skaidras debesis, jo pie mums viesojas Leonarda komēta. Lai arī pagaidām aplūkojama tikai ar teleskopu vai binokli, prognozes kafijas biezumos un citos substrātos liek cerēt, ka ap 12.decembri tā varētu sasniegt 4to zvaigžņlielumu, kas jau ir ieraugāms ar neapbruņotu aci. Protams, debesīs mirdzēs planētu trio - Jupiters, Saturns un Venēra, nemaz nerunājot par ierasti spožajiem SKS iznācieniem.

Saules sistēmas planētas

* Merkurs decembra pēdējā dekādē pie debesīm būs redzams dienvidrietumos vakarpusē, neilgi pēc Saules rieta.

* Venēra vērojama pēc Saules rieta dienvidrietumu pusē. "Planētu parāde", kurā piedalīsies Jupiters, Saturns, Venēra un Mēness, būs redzama 6.decembra vakarā.

* Marss vērojams no rītiem pirms saullēkta, bet joprojām visai zemu pie horizonta. Decembra sākumā atrodas Svaros, tad uz pāris dienām ieslīd Skorpiona zvaigznājā, lai atlikušajās dienās pārietu uz Čūsknesi. Vecgada rītā Marss atradīsies Čūsknesī, bet sadilis Mēness - Skorpionā.

Jupiters - aplūkojams komplektā ar Saturnu dienvidrietumu pusē, bet ar katru dienu noriet arvien ātrāk.

* Saturns - skatīt Jupiteru.

Urāns redzams jau pēc Saules rieta dienvidaustrumos Auna zvaigznājā. Lai ieraudzītu Urānu, jums vajadzēs vismaz binokli.

* Neptūns meklējams Ūdensvīra zvaigznājā un ir redzams pēc Saules rieta. Tā aplūkošanai noteikti nepieciešams teleskops.

Komētas

Neviena no komētām pagaidām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo C/2021 A1 jeb Leonarda komētai ir potneciāls. Sliktākajā gadījumā tā šobrīd ir aplūkojama jau nelielā teleskopā vai binoklī. Virs horizonta ziemeļrietumos meklējama uzreiz pēc Saules rieta. 2.decembrī tā vēl atrodas Medību Suņos un prognozētais spožums ir +6. 12.decembrī tā varētu sasniegt +4 zvaigžņlielumu, kas nozīmē, ka komēta būs ieraugāma ar neapbruņotu aci. Jāsaka gan, ka drīz pēc šī maksimuma komēta būs vērojama īsu brīdi pēc Saules rieta un atradīsies rietumu pusē, kur debesis izgaismos tikko norietējušās Saules gaisma. Līdz 12.decembrim labāk komētu vērot pēc pusnakts un agrās rīta stundās, jo gan debesis būs tumšākas, gan komēta atradīsies augstāk. Izmantojiet izdevību uzmest aci šai viešņai, jo tā atgriezīsies ne ātrāk kā pēc aptuveni 70 000 gadiem.

Meteoru plūsmas

10./11. decembris Monocerotīdu un Chi Orionīdu plūsma. Pirmajai plūsmai radiants atrodas starp Dvīņu un Vienradža zvaigznājiem, savukārt Chi Orionīdu izejas punkts atrodas starp Vērša un Oriona zvaigznājiem. Jāsaka gan, ka neviena no šīm plūsmām nav pietiekami spēcīga. Ieteicams novērojumus sākt ap pusnakti.

11./12. decembris - Sigma Hidrīdu plūsma - radiants atrodas Hidras zvaigznāja "galvas daļā". Tie ir vieni no ātrākajiem meteoriem, kurus labos apstākļos var novērot pēc pusnakts līdz pat rīta ausmai.

13./14 decembris - Geminīdu plūsma - Radiants meklējams nedaudz uz ziemeļiem no Dvīņu zvaigznāja zvaigznes Kastora. Geminīdas mēdz būt visai skatāma plūsma, lai gan šogad meteoru vērošanu nedaudz traucēs Mēness. Aptuveni 3% no Geminīdu meteoriem aiz sevis atstāj pēdu - ar aci pamanāmu švīku, kas vērojama vēl kādu brīdi pēc tam, kad meteors jau apdzisis. Šo meteoru avots nav komēta, bet gan 3200 Phaethon, kas ir Apollo grupas asteroīds, kas dažkārt lido tuvu garām Zemei. Tumšās debesīs, kur netraucē makslīgais apgaismojums, var cerēt uz 60-70 meteoriem stundas laikā.

16./17. decembris - Piscīdu plūsma - plūsma, kas tika atklāta 1973. gadā. Jauna un maz izpētīta, bet arī ļoti vāja plūsma. Sagaidāmi ne vairāk kā 8 meteori stundas laikā, kuru radiants meklējams Zivju zvaigznājā. Vērošanu būtiski apgrūtinās spožais Mēness.

20./21. decembris - Delta Arietīdu plūsmas maksimums. Vāji, bet ātri meteori, kas redzami jau pirms pusnakts. To radiants atrodas Auna zvaigznājā. Stundas laikā gaidāmi aptuveni 5-10 meteori. Protams, "krējumu nosmels" spožais Mēness.

22./23. decembris - Ursīdu plūsma, kuras radiants atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Tā kā tas ir nenorietošais zvaigznājs, meteorus varat skaitīt visu cauru nakti. Ieteicams sākt vakarpusē, kad ir pietiekami tumšs. Izcelsmes avots ir Tatla (8P) komēta. Ja debesis ir tumšas, tad stundas laikā varot saskaitīt līdz pat 10 meteoriem. Šogad būtiski traucēs Mēness.

Mēness

4. decembris - jauns Mēness
11. decembris - pirmais ceturksnis
18. decembris - pilnmēness
27. decembris - pēdējais ceturksnis

Svarīgie datumi

4.decembris - pilns Saules aptumsums (nav novērojams Latvijā)
21.decembris
 - Ziemas Saulgrieži
24. decembris - Jaukus jums Ziemassvētkus!
31. decembris - Skaisti sagaidīt 2022. gadu!

Iesakam apskatīt

* Decembrī varēs vērot SKS (Starptautiskā kosmosa stacija) pārlidojumus. Precīzākiem laikiem iesakām izmantot resursus, kuros variet uzstādīt savu atrašanās vietu.* Klasisko vērtību cienītājiem: Oriona miglājs (M42) gan bez bruņojuma, ja debesis ir tumšas, gan apbruņojušies ar binokļiem vai teleskopiem. Ja jūsu rīcībā ir OIII filtrs, baudījums būs vēl iespaidīgāks. Otrs šāds klasiskais objekts, kurš aplūkojams gan ar neapbruņotu aci, gan binokli, gan teleskopā, ir Andromedas galaktika (M31).

* Ja jau reiz esam iesoļojuši Andromedas zvaigznājā, tad noteikti ir vērts aplūkot arī vienu no skaistākajām dubultzvaigzēm - Almahu.  Izrādās, ka šajā zvaigznājā ir vēl arī citas galaktikas, piemēram, NGC 891, kas vērsta ar malu pret Zemi. Šīs galaktikas rietumu malu grezno 12 zvaigžņlieluma zvaigzne.

* Tuvojoties Ziemassvētku laikam piedāvājam iepazīt dažus objektus Vienradža zvaigznājā, kas atrodas nedaudz uz leju un austrumiem no Oriona sarkanīgās Betelgeizes. Vienradzis ir "iespiests" starp Lielo un Mazo Suni. Šajā zvaigznājā meklējams pats Ziemassvētku koks, pareizāk sakot Ziemassvētku Koka kopa NGC 2264. Lielākā palielinājumā "eglītes" galā iespējams saskatīt tumšo Konusa miglāju (Cone nebula). Izmantojot OIII filtru, pamanīsiet, ka Ziemassvētku Koka kopas apkaimē ir vairāki miglāji. Īpaši ievērības vērts ir NGC 2261, kuru apskatot atcerieties, ka jaunu komētu neesat atklājuši. No vairāku zvaigžņu sistēmām rekomendējam aplūkot 8 Mon (8 Monocerotis) un Beta Monocerotis. Nu un protams, kā bez iespaidīgā Rozetes miglāja, kurā piedzimušās zvaigznes pazīstamas kā kopa NGC 2244. Šo objektu varat mēģināt ieraudzīt ar neapbruņotu aci vai ar binokļa palīdzību. Ja vēlaties aplūkot šo miglāju teleskopā, rekomendējam OIII filtru. Vēl viena interesanta vaļējā zvaigžņu kopa ir NGC 2301. Vienradža zvaigznājā ir iekļuvis arī viens no Mesjē kataloga objektiem - M50, kas ir vaļējā zvaigžņu kopa, kurā, ja uzmanīgi ieskatās, varot atrast kaklarotu.

* Decembrī ir vērts atvēlēt kādu nakti, lai iepazītu ceturto lielāko zvaigznāju - Vali, kurš iekārtojies zem Auna un Zivju zvaigznājiem. Ekskursiju šajā zvaigznājā sāksim ar Nu Ceti, kas nav tikai jauka dubultzvaigzne, bet punktiņš "Kosmiskajai jautājumzīmei". Ja parasti Lauvas zvaigznāja "galva" tiek minēta kā apgriezta jautājumzīme, tad Valī ar neliela binokļa palīdzību ieraudzīsiet normālu jautājumzīmi. Lai arī Valis ir patiesi milzīgs zvaigznājs, tajā atrodams tikai viens Šarla Mesjē objekts - spirālveida galaktika M77. Tomēr nevarētu teikt, ka tā ir vienīgā galaktika šajā zvaigznājā. Netālu no M77 atrodas arī NGC 1055, NGC 1087, NGC 1090 un NGC 1094. Lai arī vizuāli neko īpašu neredzēsiet, ir vērts uzmest aci Omicron Ceti jeb Mirai, kas ir īpaša ar to, ka tā ir pirmā atklātā periodiskā maiņzvaigzne, kuras mainību 1638. gadā pamanīja Johans Fokens Holvarda no Nīderlandes. Ja arī zvaigzne jums nešķiet īpaša, tad aizdomājieties, ka tā ir vairāk nekā 300 reizes lielāka nekā mūsu Saule. Vaļa astes daļā atrodams planetārais miglājs NGC 246, kura aplūkošanai vēlams izmantot OIII filtru. Nedaudz zemāk atradīsiet dažas Tēlnieka grupas galaktikas - NGC 247, NGC 253, no kurām pēdējā jau atrodas Tēlnieka zvaigznājā.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: