ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis: decembris (3215/7)


Publicēts: 13.12.2013

Pēc karstās un skaidrās vasaras sekoja drūms, pelēks rudens, kas mums līdz šim nav pārāk lutinājis ar skaidrām naktīm. Domāju, ka mūsos tomēr mājo neliela cerība, ka decembris, iestājoties aukstajam laikam, dāvās mums mazliet vairāk skaidru nakšu, lai izbaudītu Jupiteru, papriecātos par košo Venēru un, klusām kaut ko vēloties, noskatītos Geminīdu priekšnesumu.

Saules sistēmas planētas

* Merkuru var vērot no rītiem dienvidaustrumu pusē zemu pie horizonta aptuveni stundu pirms saullēkta. Jau pēc 10. decembra Merkurs atradīsies pārāk zemu pie horizonta, lai tā novērojumi būtu produktīvi.

* Venēra spoži spīd dienvidu pusē tuvāk horizontam pēc saulrieta. 5. decembra vakarā nedaudz uz augšu un rietumiem būs redzams augoša Mēness sirpītis.

Marss derēs tiem, kam pēc pusnakts miegs vairs nenāk, jo sarkanā planēta aust aptuveni stundu pēc pusnakts. 26. decembrī Marss atradīsies netālu no Jaunavas zvaigznāja alfas zvaigznes Spikas, kā arī nedaudz tuvāk horizontam būs redzams dilstošs Mēness. 29. decembrī varat pārbaudīt, kā atšķiras Marsa krāsa no Spikas, jo abi objekti atradīsies ļoti tuvu.

Jupiters turpina dominēt naksnīgajās debesīs. Tas aust dažas stundas pēc saulrieta un meklējams Dvīņu zvaigznājā ziemeļaustrumos. 18. decembrī netālu no spožā Jupitera mirdzēs vēl spožākais Mēness.

* Saturns aust pāris stundas pirms saullēkta dienvidaustrumos. Šobrīd meklējams Svaru zvaigzājā. 29. decembrī, pēc tam, kad būsiet noskaidrojuši Marsa un Spikas krāsu atšķirības, variet sameklēt debesīs dilstošo Mēness sirpi. Virs tā atradīsies Saturns.

Urāns redzams jau pēc Saules rieta dienvidaustrumos Zivju zvaigznājā. Lai ieraudzītu Urānu, jums vajadzēs vismaz binokli. 10. un 11. decembrī kā orientieri varat izmantot Mēnesi, tas būs redzams netālu no tālās planētas.

* Saules sistēmas tālākā planēta Neptūns meklējama Ūdensvīra zvaigznājā un ir redzama pēc Saules rieta. Tā aplūkošanai noteikti nepieciešams teleskops. 8. decembrī nedaudz augstāk būs redzams Mēness.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Tā kā ISON viesošanos Saules tuvumā nepārcieta, nāksies meklēt citas komētas.

Komēta Lovejoy (C/2013 R1) meklējama vakara debesīs pēc Saules rieta. Decembra sākumā tā atrodas Ziemeļu Vainaga zvaigznājā, bet jau pēc 11. decembra nokļūs Herkulesa zvaigznājā, uz īsu brīdi atrodoties netālu no iespaidīgās lodveida zvaigžņu kopas M13.

Meteoru plūsmas

10./11. decembris Monocerotīdu un Chi Orionīdu plūsma. Pirmajai plūsmai radiants atrodas starp Dvīņu un Vienradža zvaigznājiem, savukārt Chi Orionīdu izejas punkts atrodas starp Vērša un Oriona zvaigznājiem. Jāsaka gan, ka neviena no šīm plūsmām nav pietiekami spēcīga. Ieteicams novērojumus sākt pēc pusnakts, ap 1:00. Šogad novērojumiem Mēness netraucēs.

11./12. decembris - Sigma Hidrīdu plūsma - radiants atrodas Hidras zvaigznāja "galvas daļā". Tie ir vieni no ātrākajiem meteoriem, kurus labos apstākļos var novērot pēc pusnakts līdz pat rīta ausmai. Tā kā šogad novērojumus netraucēs Mēness gaisma, varat mēģināt noķert kādu "Hidras atvasi".

13./14 decembris - Geminīdu plūsma - Mēness šogad ievērojami apgrūtinās Geminīdu vērošanu. Radiants meklējms nedaudz uz ziemeļiem no Dvīņu zvaigznāja zvaigznes Kastora. Tiek prognozēti aptuveni 60 meteori stundas laikā, bet, ņemot vērā spožo Mēnesi, varēsiet redzēt tikai spožākos no tiem. Aptuveni 3% no Geminīdu meteoriem aiz sevis atstāj pēdu - ar aci pamanāmu švīku, kas vērojama vēl kādu brīdi pēc tam, kad meteors jau apdzisis. Šo meteoru avots nav komēta, bet gan Icarus, kas ir neparasts asteroīds, kas dažkārt lido tuvu garām Zemei.

16./17. decembris - Piscīdu plūsma - plūsma, kas tika atklāta 1973. gadā. Jauna un maz izpētīta, bet arī ļoti vāja plūsma. Sagaidāmi ne vairāk kā 8 meteori stundas laikā, kuru radiants meklējams Zivju zvaigznājā. Ņemot vērā, cik spožs būs Mēness, šogad šī plūsma labāk jāizlaiž.

20./21. decembris - Delta Arietīdu plūsmas maksimums. Vāji, bet ātri meteori, kas redzami jau pirms pusnakts. To radiants atrodas Auna zvaigznājā. Šogad stundas laikā gaidāmi aptuveni 10 meteori. Tā kā joprojām spīdēs spožs Mēness, novērojumi varētu būt apgrūtināti.

22./23. decembris - Ursīdu plūsma, kuras radiants atrodas Mazā Lāča zvaigznājā. Tā kā tas ir nenorietošais zvaigznājs, meteorus varat skaitīt visu cauru nakti, bet labāk vērot ap 23:00 vai agri no rīta. Izcelsmes avots ir Tatla komēta. Ja debesis ir tumšas, tad stundas laikā varot saskaitīt līdz pat 20 meteoriem. Šogad mazliet traucēs dilstošā Mēness gaisma.

Mēness

3. decembris - jauns Mēness
9. decembris - pirmais ceturksnis
17. decembris - pilnmēness
25. decembris - pēdējais ceturksnis

Svarīgie datumi

21. decembris - Ziemas Saulgrieži
24. decembris - Jaukus jums Ziemassvētkus!
31. decembris - Skaisti sagaidīt 2014. gadu!

Iesakam apskatīt

* Jupiters, Jupiters un vēlreiz Jupiters. Šī planēta ir jāredz!

* Klasisko vērtību cienītājiem: Oriona miglājs (M42) gan bez bruņojuma, ja debesis ir tumšas, gan apbruņojušies ar binokļiem vai teleskopiem. Ja jūsu rīcībā ir OIII filtrs, baudījums būs vēl iespaidīgāks. Otrs šāds klasiskais objekts, kurš aplūkojams gan ar neapbruņotu aci, gan binokli, gan teleskopā, ir Andromedas galaktika (M31).

* Ja jau reiz esam iesoļojuši Andromedas zvaigznājā, tad noteikti ir vērts aplūkot arī vienu no skaistākajām dubultzvaigzēm - Almahu.  Izrādās, ka šajā zvaigznājā ir vēl arī citas galaktikas, piemēram, NGC 891, kas vērsta ar malu pret Zemi. Šīs galaktikas rietumu malu grezno 12 zvaigžņlieluma zvaigzne.

* Tuvojoties Ziemassvētku laikam piedāvājam iepazīt dažus objektus Vienradža zvaigznājā, kas atrodas nedaudz uz leju un austrumiem no Oriona sarkanīgās Betelgeizes. Vienradzis ir "iespiests" starp Lielo un Mazo Suni. Šajā zvaigznājā meklējams pats Ziemassvētku koks, pareizāk sakot Ziemassvētku Koka kopa NGC 2264. Lielākā palielinājumā "eglītes" galā iespējams saskatīt tumšo Konusa miglāju (Cone nebula). Izmantojot OIII filtru, pamanīsiet, ka Ziemassvētku Koka kopas apkaimē ir vairāki miglāji. Īpaši ievērības vērts ir NGC 2261, kuru apskatot atcerieties, ka jaunu komētu neesat atklājuši. No vairāku zvaigžņu sistēmām rekomendējam aplūkot 8 Mon (8 Monocerotis) un Beta Monocerotis. Nu un protams, kā bez iespaidīgā Rozetes miglāja, kurā piedzimušās zvaigznes pazīstamas kā kopa NGC 2244. Šo objektu varat mēģināt ieraudzīt ar neapbruņotu aci vai ar binokļa palīdzību. Ja vēlaties aplūkot šo miglāju teleskopā, rekomendējam OIII filtru. Vēl viena interesanta vaļējā zvaigžņu kopa ir NGC 2301. Vienradža zvaigznājā ir iekļuvis arī viens no Mesjē kataloga objektiem - M50, kas ir vaļējā zvaigžņu kopa, kurā, ja uzmanīgi ieskatās, varot atrast kaklarotu.

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri

 1. GunaarsS tieši 6.12.2013 domāja šādi:

  Un kas ir ar ISON atlūzu asti? Vai tā mūs neiepriecinās ar vēl vienu zvaigžņu lietu?

 2. Redaktors tieši 6.12.2013 domāja šādi:

  Varētu būt ap 2014. gada 12./13. janvāri, bet detaļas pagaidām nav īsti konkrētas, tā kā sekosim līdzi informācijai un ziņosim tiklīdz būs kaut kas konkrētāks.

 3. Redaktors tieši 13.12.2013 domāja šādi:

  Šovakar Geminīdu maksimums. Tā kā sinoptiķi sola, ka varētu būt skaidrs vakars, izmantojiet to.

 4. Liene tieši 13.12.2013 domāja šādi:

  Aptuveni cikos vēlams veikt novērojumus šonakt?

 5. Redaktors tieši 13.12.2013 domāja šādi:

  Visideālāk agri no rīta, kad Mēness būs norietējis, bet tā var droši sākt ap pusnakti un turpināt līdz rītam. Kamēr Mēness būs redzams, tas traucēs un "noēdīs" vājākos.

 6. WTF tieši 15.12.2013 domāja šādi:

  http://pikch.ru/gifs/vbupc/ kaads zin kas tas ir ,un kaapeec itaalija tik krasi atshkiras?

 7. cydonia tieši 15.12.2013 domāja šādi:

  >WTF
  tak apakšā skaidrā angļu valodā balts uz melna rakstīts
  ar ICMP paciņām mērīta IPv4 noslodze
  neieslīgstot detaļās - interneta patēriņš


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!