ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

Mēneša debesis : augusts


Publicēts: 1.08.2013

Neizbēgami, bet vasara sliecas uz rudens pusi. Siltuma mīļotājiem gan šogad nav ne mazākā iemesla sūdzēties. Vētru medniekiem ir bijušas plašas iespējas izbaudīt niknus negaisus. Mazliet bēdīgāk šogad ir ar sudrabainajiem mākoņiem. Bet vai tādēļ ir vērts bēdāties? Augusts ar arvien tumšākām debesīm, Perseīdām un interesantiem kosmosa dzīļu objektiem ir jau klāt!

Saules sistēmas planētas

* Merkurs būs redzams no rītiem, pirms saullēkta ziemeļaustrumu-austrumu pusē. Planēta meklējama Dvīņu zvaigznājā augusta sākumā, bet pēc tam atradīsies Vēža zvaigznājā. Ja vēlaties "noķert" Saulei vistuvāko planētu, neatlieciet to uz augusta beigām, pat ne uz mēneša vidu, jo ar katru dienu Merkurs noslīdēs arvien tuvāk horizontam. Interesanta kombinācija būs vērojama 5. augusta rītā, kad nedaudz tuvāk horizontam atradīsies ļoti plāns dilstoša Mēness sirpis.

* Venēra augustā redzama vakaros pēc Saules rieta rietumu pusē Lauvas zvaigznājā, bet ļoti tuvu horizontam. Tas nozīmē, ka Venēra vislabāk būs ieraugāma, ja vērosiet saulrietu pie jūras.

* Marss derēs tiem, kuriem no rīta nenāk miegs. Sarkanā planēta ir redzama no rītiem ziemeļaustrumu-austrumu pusē, nedaudz augstāk kā Merkurs, bet arī Dvīņu zvaigznājā un augusta nogalē - Vēža zvaigznājā. Mēness netālu no Marsa būs redzams 4. augustā. Ņemiet gan vērā, ka planēta atrodas visai zemu pie horizonta, tādēļ teleskopā tā neizskatīsies pārāk jauki.

* Jupiters ir trešā no rīta planētām, kas atrodama vienkopus ar Merkuru un Marsu - Dvīņu zvaigznājā. Fotogēniskas kombinācijas gaidāmas augusta pirmajā nedēļā, kad kopā ar planētām pie debesīm gozēsies dilstoša Mēness sirpis.

* Ja šogad vēlaties aplūkot Saturnu, tad augusts ir pēdējais laiks, lai vismaz ķeksīša dēļ to izdarītu. Gredzenotā planēta redzama rietumos, Jaunavas zvaigznājā. Jāsaka gan, ka Saturns atrodas visai tuvu horizontam, tādēļ uz izcili labu attēlu nav ko cerēt. Toties gredzenus pamanīsiet. Saturns meklējams Jaunavas zvaigznājā. 12. augusta vakarā kā orientieri varat izmantot augošo Mēness sirpi, no kura uz augšu atradīsies Saturns.

* Urāns un Neptūns - Saules sistēmas vistālākās planētas aust austrumos aptuveni plkst. 23. Neptūns atrodas Ūdensvīra, bet Urāns - Zivju zvaigznājos.

Komētas

Neviena no komētām nav novērojama ar neapbruņotu aci, bet sekojiet līdzi jaunumiem, jo ar komētām ir kā ar bitēm... vai ar kaķiem. Nekad neko nevar zināt.

Ja nevarat sagaidīt ISON komētas iznācienu, variet mēģināt šo astes zvaigzni noķert rīta pusē. Jāsaka gan, ka jūsu arsenālā tādā gadījumā jābūt vismaz 6'', vēlams 8-10'' teleskops, jo pagaidām šīs "asteszvaigznes" novērojamais zvaigžņlielums ir aptuveni 12. Medību sezonu rekomendējam atklāt augusta nogalē, kad ISON viesosies Vēža zvaigznājā. Pēdējās augusta dienās komēta atradīsies netālu no vaļējās zvaigžņu kopas M44.

Meteoru plūsmas

11./12./13. augusts - Perseīdu plūsmas maksimums. Svifta-Tatla komētas atliekas ir vērojamas praktiski visu augustu. Varētu būt gaidāmi līdz pat 100 meteoriem stundas laikā. Radiants atrodas uz robežas starp Perseja un Kasiopejas zvaigznāju.

Mēness

* 7. augusts - jauns Mēness
* 14. augusts - pirmais ceturksnis
* 21. augusts - pilnmēness
* 28. augusts - pēdējais ceturksnis

Citi notikumi

* 8.-11. augusts - Ērgļa psī Piltenē
* 11./12./13. augusts - Perseīdu plūsmas maksimums
*  27. augusts - Neptūns atrodas opozīcijā

Iesakam apskatīt

* Turpinās ikgadējais fotokonkurss, kurā šogad ir iekļauta arī video kategorija. Neatlieciet darbu iesūtīšanu uz pēdējo dienu, kas ir 1. septembris.

* Lai arī ne labākajā formā, bet augusta sākumā iespējams noorganizēt planētu "maratonu", lai aplūkotu visas Saules sistēmas planētas.

* Joprojām var vērot Sauli. Atcerieties, ka Saules novērojumiem nepieciešams īpašs aprīkojums. Neskatieties Saulē ar neapbruņotu aci, binokli, teleskopu vai citu optisku ierīci, kura nav aprīkota ar drošības filtriem!

* Lai ar mazākas, bet joprojām pastāv izredzes pamanīt sudrabainos mākoņus.

* Labs laiks novērot dubultzvaigznes - Double DoubleAlbireogamma Delphini (labs iemesls iemācīties atrast Delfīna zvaigznāju).

* Mazos teleskopos vai binoklī varat pamēģināt atrast "Drēbju pakaramo" - asterismu, kas meklējama Lapsiņas zvaigznājā. Ieraudzīsiet, uzreiz sapratīsiet, kādēļ šo kopu, kas patiesībā ir nesaistītu zvaigžņu veidojums, dēvē par drēbju pakaramo.

* Tumšajās naktīs, kad nevērojat Mēness krāterus, objektu sarakstā varat iekļaut lodveida zvaigžņu kopas (M13, M92, M56, M71), miglājus (M27, M57), vaļējās zvaigžņu kopas (Perseja Dubultkopa), galaktikas (M31, M81, M82).

* Pamēģiniet atrast NGC 6826. Uzmanīgi vērojiet to okulārā. Pazuda? Novērsiet skatu uz kādu citu zvaigzni. Tad atkal palūkojieties uz miglāju. Ir?

Lai skaidras un tumšas debesis!

P.S. Atcerieties, ka teleskopā redzētais lielākoties neatbildīs kosmisko objektu fotogrāfijām. Pie šādas nepilnības nav vainojami teleskopu ražotāji, bet gan mūsu pašu acis.

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!