ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

"Krītošo zvaigžņu" ķeršana StarSpace observatorijā nenotiks mākoņu dēļ


Publicēts: 12.08.2013

Katru gadu augustā mūsu planēta brāžas cauri Svifta-Tatla komētas atstātajiem putekļiem. Daļa no tiem nonāk Zemes atmosfērā un spilgti uzliesmo, liekot mums domāt, ka "krīt zvaigznes". Šo interesanto fenomenu, kura maksimums, saskaņā ar NASA prognozēm, būs naktī no 12. uz 13. augustu, vēlams vērot, atrodoties tumšā vietā, lai pamanītu pat visniecīgāko meteoru. Tieši tādēļ Perseīdu maksimuma naktī "krītošo zvaigžņu" vērotājus gaidīs arī StarSpace observatorijā.

Perseīdu  plūsmas radiants atrodas uz robežas starp Perseja un Kasiopejas zvaigznājiem. Šis ir viens no iespaidīgākajiem periodiskajiem "zvaigžņu lietiem". Šogad prognozētais meteoru skaits vienas stundas laikā svārstās no 60 līdz 100. Tās ir Svifta-Tatla komētas (P109) atliekas.

Pirmo reizi šie ātrie meteori, kuri lido ar ātrumu 60 km/s, tika novēroti pirms aptuveni 2000 gadiem. Katoļu baznīcas pierakstos šis fenomens tiek dēvēts par svētā Laurensa asarām, jo 10. augusts ir šī svētā piemiņas diena.

Pirmo reizi komētu novēro Ķīnas astronomi 69. gadā pirms mūsu ēras, pēc tam - mūsu ēras 188. gadā. Oficiāli komētu atklāj tikai 1862. gadā. 16. jūlijā to izdara Luijs Svifts, bet 19. jūlijā - Horācijs Parnels Tatls. Vēlreiz šo komētu "atklāja" 1992. gadā Curihiko Kiuči, kad to varēja vērot ar binokli. Svifta-Tatla komēta ir periodiskā, kuras viena orbīta ap Sauli aizņem 130 gadus. Pēdējo reizi Zemes tuvumā tā pabija 1992. gadā. Kā noprotat, nākamā komētas atgriešanās nenotiks mūsu dzīves laikā. Tā gaidāma tikai 2126. gadā. Svifta-Tatla komēta ir iespaidīga. Tās kodola diametrs ir aptuveni 25 kilometri. Iespējams tieši tādēļ aiz komētas veidojas blīva aste, kurā atrodas pietiekami lieli fragmenti, kuri atmosfērā redzami kā bolīdi jeb ugunsbumbas. Bolīds jeb ugunsbumba ir ļoti spožs meteors. Tādus iespējams ieraudzīt arī parastās naktīs, bet meteoru plūsmu laikā, jo īpaši maksimumā, iespējas pamanīt ugunsbumbu ir krietni vien lielākas.

Perseīdu vērošana sāksies plkst. 22:00 un ilgs līdz pēdējam apmeklētājam. Pieejams būs arī lielais teleskops. Siltu tēju/kafiju būs iespējams sagatavot observatorijā, bet maizītes un citus našķus, kas palīdz neaizmigt, gan jāņem līdzi pašiem. Ja vēlaties vērot Perseīdas, guļot zālē, pledu ņemtiet līdzi.

Visām ieejas biļetēm uz Perseīdu vērošanu 50% atlaide.

Rekomendējam saģērbties adekvāti. Naktis ir vēsas.

Tiem, kas vēlas palīdzēt zinātniekiem analizēt meteoru plūsmas, rekomendējam izmantot NASA izstrādāto aplikāciju - Meteor Counter, kas pieejama dažādām platformām (iPhone & iPad & iPod; Android).

Ja gatavojies fotografēt meteorus konkursam, atceries, ka vislabāk izmantot ātru platleņķa objektīvu. Būs jāatrod pēc iespējas tumšāka vieta. Vislabāk - ārpus pilsētas. Nodrošinieties ar statīvu un vēlams arī attālinātas vadības slēdzi. ISO iesaka izvēlēties 800 vai lielāku. Ekspozīcijas laiku, ja vien nevēlaties veidot zvaigžņu ceļu, lieciet mazāku par 30 sekundēm. Neaizmirstiet par uzlādētām baterijām un siltu apģērbu. Iespējams nāksies gaidīt visu nakti, lai noķertu to vienu liktenīgo. Fotografējiet nepārtraukti, jo nekad jau nevar zināt, kad parādīsies spožais, brīnišķīgais, kuru ieraugot elpa aizraujas.

Pasākums notiek tikai gadījumā, ja ir skaidrs laiks!

Komentāri

 1. Valters tieši 12.08.2013 domāja šādi:

  Sataisījām video no 11. augusta plūsmas.

 2. Redaktors tieši 12.08.2013 domāja šādi:

  Ja ir iespējas un vēlme, brauciet vērot meteorus uz tuvāko tumšo vietu, protams, ja aumaļām negāž lietus un mākoņu nav vairāk kā tīro debess apgabalu.

  StarSpace observatorijā Perseīdu vērošana nenotiks, jo ir daudz mākoņu un ik pa brīdim līst lietus. Zeme/zāle ir slapja.

 3. 1 tieši 12.08.2013 domāja šādi:

  kur ir video?

 4. Meteorīti tieši 14.08.2013 domāja šādi:

  Nofilmēta pagaidām lielākā perseīdu bolīda sadalīšanās LV. http://www.youtube.com/watch?v=J5N5LhC7PMM
Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: