ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

ISON komētas šovs sācies!


Publicēts: 15.11.2013

ISON komēta, kurai tika solīta žilbinoša nākotne un spožs iznāciens šī gada nogalē, ir strauji kļuvusi spožāka un, kā liecina novērotāju ziņojumi, pat ir redzama ar neapbruņotu aci. Pirms dažām dienām komētas aplūkošanai bija nepieciešams binoklis, bet tagad vērīgie un pacietīgie "cīruļi" to varot ieraudzīt pat bez papildaprīkojuma. Un ar katru nakti tā kļūstot spožāka. Ķeriet skaidrās stundas pirms rītausmas un izbaudiet "astes zvaigzni", kas jau pavisam drīz tiksies ar Sauli.

Šobrīd komēta meklējama Jaunavas zvaigznājā. Kā orientieri varat izmantot Spiku, spožāko no šī zvaigznāja zvaigznēm. Rekomendējam novērojumus sākt ap plkst. 5 no rīta. Ap plkst. 6 Jaunavas zvaigznāja teritorijā būs redzams arī Merkurs un pavisam netālu no tā vēl viena komēta - Encke (2P), kuras aplūkošanai gan vajadzēs meklēt teleskopu. Tā kā šobrīd sinoptiķi sola skaidru nakti no 17. uz 18. novembri, kad nākamajā rītā varat izgulēt komētas medībām atvēlētās stundas, rekomendējam izmantot šo laiku, jo, kas zina, komēta tikšanos ar Sauli var arī nepārdzīvot.

Universe Today, Discovery News

Komentāri

 1. Ingmārs tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Šorīt mēģināju komētu ieraudzīt no jūras krasta pie Mērsraga, tomēr pamale jau 5.20 bija pārāk gaiša. Labā ziņa - skaists rīts ar kārtīgu salnu, ko citādi neredzētu :)

 2. Nelabojams tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Nebija nekā no tās komētas... sāku novērot piecos, ļoti traucēja pilnmēness. Sagaidīju Merkuru uzlecam. Bet komētu tā i neizdevās saskatīt - ne ar aci, ne binoklī. 6:30 metu mieru.

 3. Andris R tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Saakatīju tikai teleskopā (d 110mm,32x), meklētājā (6x 30mm)- nekā, arī darbojos līdz 6:30. Nofotografēt gan izdevās, bet pablāva ... debess fons par gaišu garākām ekspozīcijām...

 4. Guntis tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Merkuru redzēju, komētu diemžēl nē - pat ar tālskati (d 50 mm, 7x) neizdevās saskatīt. Laikam traucēja pilsētas ugunis.

 5. Jananan tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Ap 6.30 skatoties uz Spicu ar tālskati, kreisajā pusē no Spicas, mazliet uz leju, ar perifērisko redzi varēja saskatīt nelielu blāvu mākonīti.

 6. Mārča tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Es komētu ISON saskatiju ap 7.30 ap kādiem 15 virs horizonta netālu no Spicas ar nelielu asti izplūdušu. izmantoju tālskati (d50mm, X10). Bija praktiski skaidrs, bet lecot Saulei parādijās spalvu mākoņi.. kas visu iztraucēja... Vai tiesa, ka ISON ir sadalījusies divās daļās, un ka ap šo laiku būs maksimālā redzamība? Novērošanas vieta, Liepājas ezera putnu vērošanas tornis...

 7. Nelabojams tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Ja es būtu piecēlis savu ģimeni uz šo šovu, tad tagad laikam būtu smagi piekauts.

 8. Kalvis tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  6.00 sāku stellēt teleskopu (130mm, 30x)un ap 6.20 grozīju šurpu turpu apkārt Spikai, līdz nejauši ieraudzīju nelielu trīstūrveida mākonīti. tāda miglaina jau bija, līdzīgi kā Andromeda. Bet nu vienalga laba sajūta. Pēc tam pagriezu uz Jupiteru - tas gan ļoti skaisti rītausmā izskatās. Uz gaišā fona :)

 9. Laura tieši 18.11.2013 domāja šādi:

  Es ar sāku savus novērojumus ap pieciem rītā, bez teleskopa vai tālskata, jau gribēju mest mieru, bet tomēr, jā, virs Spikas ,mazdrusciņ uz kreiso pusi bija pavisam mazs un blāvs punktiņš. Protams, traucēja pilnmēness, es pat teiktu, ka tas bija lielākais traucēklis. Ar tālskati noteikti to visu varētu izbaudīt daudz vairāk, bet tas kādu citu reizi. Njā, par šovu to nenosauksi, bet man, piemēram, vienalga bija interesanti!


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas:


SEKOJIET MUMS
NENOKAVĒ!