ELKO Grupa
Kā nokļūt līdz observatorijai (Small)
ZINĀŠANAI:

C/2012 X1 LINEAR uzliesmojums


Publicēts: 24.10.2013

Ikmēneša novērojamo objektu aprakstā redzamais teikums, ka ar komētām ir kā ar bitēm, nav nekāds joks un atrakstīšanās. To lieliski parāda komēta C/2012 X1 LINEAR, kurai 2014. gada sākumā bija jāsasniedz +14 zvaigžņlielums. Jau oktobra otrajā pusē vaļasprieka astronomi ziņoja, ka komētas spožums jau sasniedzis +8,5 zvaigžņlielumu.

C/2012 X1 LINEAR tika atklāta 2012. gada 8. decembrī, LINEAR debesu izpētes projekta ietvaros. Šobrīd komēta atrodas aptuveni 440 miljonu kilometru attālumā no Saules.

Jāsaka gan, ka komētas novērošanai pieejamais laika diapazons šobrīd nav no tiem labākajiem. Komēta oktobrī meklējama Berenikes Matu zvaigznājā un vērojama rietumu pusē vēl pāris stundas pēc Saules rieta. Novembrī komēta atradīsies jau Vēršu Dzinēja zvaigznājā. Šobrīd lielākie ieguvēji ir tie, kam miegs vairs nenāk nakts otrajā pusē, jo komēta virs ziemeļaustrumu horizonta iznirst dažas stundas pirms Saules ausmas.

Komētas spožuma līknes prognozes ir koriģētas un tiek prognozēts, ka nākamā gada sākumā tā varētu būt novērojama kā +6 zvaigžņlieluma objekts. Protams, atcerēsimies par bitēm.

Perihēlijā C/2012 X1 LINEAR atradīsies 2014. gada 21. februārī, kad to no Saules šķirs 1,6 astronomiskās vienības (AV). Savukārt vistuvāk Zemei C/2012 X1 LINEAR atradīsies 2014. gada 28. jūnijā 1,6 AV attālumā. Komēta vienu orbītu ap Sauli veic 1872 gados, tādēļ rekomendējam to apskatīties tagad, pat ja nav redzama ar krāšņu asti.

Īpaši interesanti datumi:

Tā kā izmantojiet izdevību. Lieciet gan aiz auss, ka tā nav komēta, kuru iespējams redzēt ar neapbruņotu aci, kā arī to ir vieglāk nofotografēt nekā ieraudzīt ar aci, tomēr ir vērts mēģināt. Kas zina, kad vēl kāda komēta pēkšņi mūs iepriecinās ar kaut ko interesantu un negaidītu.

Astronomy Now, Universe Today

Komentāri


Atļauts izmantot: <b><i><br>Manas domas: